אפס הפרדה: הבחירה ההורית שלי, כאמא

04.07.18 יום ד'
מאת:

כמו הרבה דברים, בחירה באפס הפרדה היא בחירה הורית שלי, כאמא. אני מעוניינת לבחור בדרך הזאת ללא תלות במקום פנוי במחלקה כזאת או אחרת. אז מה המשמעות של אפס הפרדה עבורי?
שמרגע הלידה, התינוקת שלי לא נפרדת ממני מבלי שאני מעוניינת בכך.

 

בחרתי ללדת בבית חולים מאיר, היכן שילדתי בפעם הקודמת, לידה אשר לשמחתי הסתיימה באמא בריאה ותינוקת מהממת, אבל בהפרדה מוחלטת בשל לידה מוקדמת ואשפוז של בתי בפגייה. הפעם, אני מקווה לחוויה מתקנת ואני מעוניינת באפס הפרדה.

 

אז מה המשמעות של אפס הפרדה עבורי? מרגע הלידה, התינוקת שלי לא נפרדת ממני מבלי שאני מעוניינת בכך. כך ובמידה והמצב הרפואי של שתינו תקין ומאפשר, אנחנו נשארות ביחד. מקסימום חיבור, מקסימום עור לעור - אפס הפרדה. במידה ואני לא אוכל מכל סיבה שהיא (בכל זאת, אני לא יודעת איך ארגיש אחרי הלידה) לקיים זאת, בן זוגי - האבא של התינוקת - יעשה זאת עד שאוכל.

 

הגעתי לסיור מצולם בחדרי הלידה ובמחלקת היולדות כדי לשאול את כל השאלות החשובות עבורי ועבור רבות מכן, רגע לפני הלידה:

 

 

אז איך אני יכולה לקיים אפס הפרדה במחלקת יולדות במרכז הרפואי מאיר?


פרופ׳ טל בירון שנטל, מנהלת היחידה לרפואת האם והעובר: את צריכה להגיד שאת רוצה ושזה חשוב לך ואנחנו ערוכים היום לקיים אפס הפרדה גם במחלקת יולדות.

 

יש לנו את היכולת לקבל את התינוק איתך, לעבור איתך אל המחלקה ולאפשר לך להיות עם התינוק כל זמן השהייה שלך במחלקה כמה שאת רוצה בלבד שאת והתינוק בריאים.

 

מה קורה בחדר לידה כשההורים מעוניינים לקיים אפס הפרדה?


לוריין ענבר, מיילדת: אחרי שהתינוק נולד אנחנו שמים אותו ישר על הבטן של האמא, זה מעודד את המושג שנקרא Skin-to-skin שמאוד כדאי להעמיק קצת בידע הזה. אחר כך, כעבור מספר דקות, אנחנו חותכים את חבל הטבור ומוציאים את השליה.

 

התינוק עדיין נשאר בתוך חדר הלידה עם האמא והמלווה העיקרי שלה עד שבעצם עוברים למחלקה. היתרון הגדול בעיניי ללדת במקום שיש לו צוות רפואי חזק זה שאנחנו יכולים לתת לך גם סביבה רגשית תומכת וגם סביבה של בטחון ליולדת ולילוד מבחינה רפואית.

 

מה לגבי הבדיקות שתינוקות עוברים אחרי לידה איך אפשר לקיים אותן באפס הפרדה?


ד״ר צופיה באואר-רוסק, מנהלת יחידת ילודים: הבחירה במסלול היא בידי ההורים. ההורים בוחרים גם איזה דרך התינוק יעבור וגם איזה טיפולים הוא יקבל ואיזה בדיקות הוא יעבור.

 

התינוק יכול להתלוות לאמא וכשהתינוק והאמא מתייצבים הוא יעבור את הקבלה של האחיות וגם בדיקה רפואית או לחילופין הוא יכול להתלוות לאבא למחלקת יולדות לקבל שם את הטיפולים והבדיקות הדרושים לפי בחירת ההורים ואחרי זה לצאת אל האמא.

 

אז מה היתרונות של אפס הפרדה מרגע הלידה ועד הרגע שיוצאים הביתה?


ג׳ניס זאוסמר, מנהלת סיעוד מחלקת יולדות ג׳: תינוק בא לעולם מהגוף של אמא שלו והוא לא צריך להיפרד לא בחדר לידה ולא לאחר מכן. על מנת שהוא לא יאבד חום גוף, על מנת שהוא יוכל להפעיל את ההתנהגויות שלו המולדות. ההתנהגויות האלו הן מלוות בכל מיני הפרשות של חומרים בתוך הגוף של האמא והתינוק שגורמים לזה לקרות.

 

אחר כך, כשמגיעים למחלקה אחרי חדר לידה זה ההמשך והדבר שהתינוק מאוד זקוק להם והאמא זקוקה להם, כדי להיות תינוק ואמא- כדי להיות אמא ותינוק ביחד.

 

+++

 

לידה אפס הפרדהצילום: רוית שטרן גינת, גדולה

 

שלושה ימים אחרי הצילומים חזרתי לחדר לידה, הפעם כיולדת.
מיד לאחר לידה מעצימה התינוקת שלי הונחה עליי ולא נפרדנו אחת מהשניה לרגע.
בדיוק כפי שבחרתי, כאמא.

 

אפס הפרדה אחרי לידהצילום: טלי דברת

 

((צילום תמונת הקאבר: טלי דברת)

 

לחישוב התל״מ שלך (תאריך לידה משוער) במחשבון ההריון שלנו לחצי כאן >>

 

ברוכות הבאות, נעים מאוד להכיר

שמי טל מאור זינגרמן, המייסדת והעורכת של ׳אמהות בסטייל׳.

על קצה המזלג - אני מעצבת, יזמית, אשת קהילות ותוכן, נשואה לשי ואמא גאה לשתי בנות שהן פשוט החיים שלי. כאן במגזין ובקהילות שלנו אני כותבת, מעצבת, ממליצה, קונה, מדברת, מלקטת וגם מארגנת לנו דילים שווים, איכותיים ומאוד משתלמים.

אני מאמינה שתוכן טוב, יפה ואיכותי יכול לשדרג מהותית את חווית האימהות ובעיקר לגרום לכל אחת מאיתנו לא להרגיש לבד. ואם הגעת עד לכאן,
כנראה שאת מסכימה איתי ואת הכי מוזמנת להצטרף אלינו!


מחכה לך בקבוצה הסודית שלנו, בקבוצת עיצוב חדרי הילדים שלנו וגם בסטורי.

כדי לעקוב אחרי כל הדילים שאני מעלה הכי כדאי לעקוב אחרי הטלגרם שלנו.

טל מאור זינגרמן
@imahotbstyle
הצטרפו אלינו באינסטגרם - הכי כיף איתנו!
אמהות בסטייל - המגזין