כל מה שרציתן לדעת על קורס הכנה ללידה

22.08.19 יום ה'
מאת:

הגעתן לשבוע 25 ומעלה? אנחנו מניחות שבטח כבר התחלתן לחפש ולברר על קורס הכנה ללידה. אז קודם כל, שאפו על יותר חצי הדרך שכבר מאחוריכן, מה שאומר שכנראה שרדתן ליטופי בטן מיותרים, עצות שמגיעות מכל עבר ובעיקר - סחיבת בטן הולכת ותופחת ובה יצור/יצורה קטנטנים שאתן בטח כבר מתות לפגוש… כן, זה בהחלט שלב מרגש.

 

למה צריך בכלל קורס הכנה ללידה?

קורס ההכנה ללידה יכין אתכן ללידה על ההיבטים השונים שלה. ישנם סוגים שונים של קורסים, וכדאי לבחור אותם בהתאם לחוויית הלידה שאתן מכוונות אליה. לדוגמה, הבחירה של לידה טבעית מול לידה רגילה יכולה להוביל לסוגים אחרים של קורסים. גם הבחירה לקחת דולה שתלווה אתכן בלידה עשויה להשפיע על סוג הקורס. ואנו נפרט על כך עוד בהמשך. 

קורס הכנה ללידה אמור לפרט מהם הסימנים המעידים על לידה קרבה שמחייבים הגעה לבית החולים, הקורס יכין אתכן למה שתעברו עם ההגעה לבית החולים, מה יקרה בלידה עצמה, תרגולי נשימות שיכולים להקל על הכאב ועוד. מובן שהתכנים משתנים לפי סגנון הקורס הנבחר.  

 

מתי כדאי להירשם לקורס הכנה ללידה?

מומלץ להתחיל לברר כבר בשבוע 20 על קורסים להכנה ללידה, בעיקר כאלה של קופות החולים ובתי החולים, אליהן יש ביקוש גבוה. רצוי להתחיל סביב שבוע 25 - 27, ובכל מקרה, כדאי לכוון את תחילת הקורס כך שתסיימו אותו עד לשבוע 36. 

 

קורס הכנה ללידה של קופות החולים ובתי החולים

את הקורסים בבתי החולים ובקופות החולים מעבירות בדרך כלל מיילדות בעלות ניסיון. בדרך כלל מדובר בכ-3 מפגשים, כאשר בחלק מהמקומות יש אפשרות גם לקורס מקוצר. הקורסים הם קורסים קבוצתיים המיועדים, כמובן, לשני בני הזוג. הנושאים בהם עוסקים הקורסים הם בדרך כלל סימני לידה, תהליך קבלה בבית חולים, תהליך הלידה עצמו, תנוחות בלידה, נשימות ותרגול עיסויים, שיכוך כאבים, לידה טבעית, יצירת קשר עם התינוק, שהייה במחלקת יולדות, נושא ההנקה, שיקום רצפת האגן ומשכב לידה. התכנים מעט משתנים מקופה לקופה ומבית חולים לבית חולים. רבים מהקורסים כוללים גם סיורים במחלקת יולדות. קורס הכנה ללידה פרטי 

ישנם סוגים שונים של קורסים פרטיים להכנה ללידה. בדרך כלל, את הקורסים הפרטיים יעבירו דולות או מיילדות, והן יתקיימו בקבוצות קטנות או באופן פרטני. התכנים בקורסים כאלה הם מגוונים יותר, ולרוב מכוונים יותר לרצון של בני הזוג. למשל, כאשר התכנית היא ללדת בלידה טבעית אקטיבית, אפשר לבחור קורס ייעודי המתמקד יותר בתהליך לידה כזה. אלה יכללו דגשים נוספים על תנוחות לידה שונות לצירים וללידה עצמה, סוגי הרפיה שונים משיאצו ועד רפלקסולוגיה, עם דגש נוסף על בן/בת הזוג המלווים וכיצד הם יכולים לתמוך בתהליך. 

מספר הקורסים ומשך הזמן שהם אורכים משתנה מאוד מקורס לקורס. כאשר בדרך כלל ישנן אפשרויות מגוונות בהתאם לרצון בני הזוג. ניתן למצוא קורסים להכנה ללידה בני שני מפגשים או כאלה בני חמישה מפגשים. הקורסים הקבוצתיים יהיו בדרך כלל עם מספר משתתפים קטן יותר מאלה של הקופות ובתי החולים, לרוב בטווח שבין 3 ל-6 זוגות. קורסים פרטיים יכללו בדרך כלל גם היבטים נוספים של הלידה כמו למשל התקשורת עם הצוות הרפואי בחדר הלידה, הכנת תכנית לידה, התמודדות עם הסובבים אחרי הלידה, ביות בבית החולים, הצעה לקניות עבור התינוק, בחירת בית חולים מתאים, זכויות היולדת ועוד. לפעמים, כאשר נבחרה כבר דולה לליווי הלידה, יעברו בני הזוג מפגש פרטני מולה שיחליף למעשה את הקורס, וייתן לבני הזוג את המידע המותאם עבורם לקראת הלידה הקרבה. 

 

איך בוחרים קורס הכנה ללידה?

ישנם לא מעט משתנים שיכולים להשפיע על ההחלטה, כאשר הכל תלוי כמובן בסדר העדיפויות של בני הזוג. הקורסים של בתי החולים וקופות החולים עולים פחות מקורסים פרטיים, כך שאם השיקול העיקרי הוא כלכלי, בנקודה זו הוא יכול להיות משמעותי. ישנן זוגות החוששים כי הקורסים מטעם בתי החולים וקופות החולים מייצגים יותר את מה שנכון לצוות הרפואי ולאו דווקא ליולדות עצמן, ומעדיפים קורסים שפורסים מידע נרחב יותר ומאפשרים קבלת החלטות מושכלת יותר. לעומת זאת, ישנם זוגות המעדיפים לקבל מידע המגיע ישירות מגורמים ממוסדים כמו בתי חולים וקופות חולים. בקורסים פרטים יכול להיות דגש רב יותר על לידה טבעית, כאשר עבור זוגות המתכננים לקבל אפידורל ולא מעוניינים במידע נוסף, אין סיבה לחפש קורס מעמיק יותר בנושא.    

ישנם זוגות שפשוט יבחרו בקורס הכי קרוב לבית, הכי קצר והכי נוח - גם אלה שיקולים חשובים כשאת בהריון…

אם ישנה כבר דולה בתמונה, פעמים רבות היא כבר תציע כחלק מהשירות מפגש אישי שיחליף את הקורס, מה שעשוי להיות נוח מאוד. בכל מקרה, מומלץ גם לבקר במחלקת יולדות בבית החולים שבחרתן כדי להיות מוכנות עד כמה שאפשר. אם בוחרים בקורס אישי חשוב כמובן לבדוק מי בעלת המקצוע שמעבירה אותו, מה ההסמכות והניסיון המקצועי שלה, ולחפש כמה שיותר המלצות על הקורס. 

 

כדאי לעשות קורס הכנה ללידה בלידה שניה?

תלוי מאוד בחווית הלידה שלכן, ובמשך הזמן שעבר מאז. בכל מקרה, לא בטוח שיש צורך בקורס מלא, אלא בקורס רענון מקוצר. אם למשל, עברתן לידה קיסרית, ואתן מתכננת לידה וגינלית, כדאי מאוד להשלים את המידע הנדרש על סוג לידה כזו. אם ילדתן מוקדם ופספסתן חלק מההנחיות, רצוי לקבל את המידע החסר. אם רציתן אפידורל ואתן חושבות ללדת הפעם בלידה טבעית ופעילה, רצוי לקבל מאנשי מקצוע את המידע שיכין אתכם - עד כמה שניתן - לרגעים החשובים. 

 

מוזמנות להתלבט איתנו בקבוצה הסודית של אמהות בסטייל!

ברוכות הבאות, נעים מאוד להכיר

שמי טל מאור זינגרמן, המייסדת והעורכת של ׳אמהות בסטייל׳.

על קצה המזלג - אני מעצבת, יזמית, אשת קהילות ותוכן, נשואה לשי ואמא גאה לשתי בנות שהן פשוט החיים שלי. כאן במגזין ובקהילות שלנו אני כותבת, מעצבת, ממליצה, קונה, מדברת, מלקטת וגם מארגנת לנו דילים שווים, איכותיים ומאוד משתלמים.

אני מאמינה שתוכן טוב, יפה ואיכותי יכול לשדרג מהותית את חווית האימהות ובעיקר לגרום לכל אחת מאיתנו לא להרגיש לבד. ואם הגעת עד לכאן,
כנראה שאת מסכימה איתי ואת הכי מוזמנת להצטרף אלינו!


מחכה לך בקבוצה הסודית שלנו, בקבוצת עיצוב חדרי הילדים שלנו וגם בסטורי.

כדי לעקוב אחרי כל הדילים שאני מעלה הכי כדאי לעקוב אחרי הטלגרם שלנו.

טל מאור זינגרמן
@imahotbstyle
הצטרפו אלינו באינסטגרם - הכי כיף איתנו!
אמהות בסטייל - המגזין