פקק רירי: האם יציאתו מבשרת על לידה?

05.11.19 יום ג'
מאת:

חומצה פולית, פרנטל, שקיפות עורפית, מצג עכוז, סקירת מערכות ומים מקוניאליים הם רק חלק מהביטויים שנכנסים בסערה לחיינו ונשמעים הרבה יותר מהרגיל (או אולי אפילו לראשונה) רק סביב תקופת ההריון והלידה. לשלל הביטויים החדשים שאנחנו צפויות לשמוע לקראת הלידה אנחנו מצרפות לכן גם את הפקק הרירי, שיציאתו עשויה לבשר על הלידה המתקרבת. מהו בכלל פקק רירי? איך נדע אם יצא או לא? ומה נצטרך לעשות אם נרגיש שהוא יוצא? כרגיל, ריכזנו עבורכן גם את כל המידע הנחוץ, כדי שתהיו הכי מיודעות והכי מוכנות. 

 

 

אז מה זה בכלל פקק רירי?

מדובר בריר צמיגי שמתפקד כמעין פקק בתעלת צוואר הרחם (מכאן שמו המתוחכם),  באנגלית הוא נקרא mucus plug. תפקידו של הפקק הוא חשוב למדי: למנוע מעבר חיידקים מהנרתיק לרחם בזמן ההריון ובכך להגן על עוברך. לאותו ריר יש תכונות אנטי בקטריאליות שמאפשרות לו להגן על העובר מזיהומים שעשויים להגיע אליו במהלך ההריון. הפקק הרירי הוא חבר טוב ונאמן, ויש לו תפקיד חשוב מאוד בהריון שלנו.

 

מתי הפקק הרירי יוצא?

הפקק עשוי לצאת בדמות הפרשה רירית שנחוש או לא נחוש בה (נרחיב על כך בהמשך) לרוב בחודש התשיעי להריון, כאשר הדבר יכול לקרות כמה ימים לפני הלידה, כמה שבועות או ממש עם תחילת הצירים. המשמעות היא שאינו מהווה ממש סימן ללידה, והוא לאו דווקא אומר שאנחנו חייבות לרוץ לבית החולים. הדבר כן מסמן על כך שצוואר הרחם מתחיל להיפתח ולהתכונן ללידה. שימו לב שאם הדבר מתרחש לפני שבוע 37 חשוב לפנות לרופא/ה ולבדוק אם מדובר בסימן ללידה מוקדמת. 

 

 

איך נראה פקק רירי?

החלק הזה הוא מעט טריקי, שכן הוא עשוי להיראות שונה במקרים שונים. בחלק מהמקרים אתן עשויות בכלל לא לשים לב לכך שיצא. מדובר בעצם במעין הפרשה רירית וצמיגית. בחלק מהמקרים היא תהיה בהירה, אך היא גם עשויה להיות מעורבת בדם ורדרד או אדום כהה. בהתאם, יציאת הפקק הרירי נקרא show, וכאשר הוא מהול בדם הוא ייקרא bloody show. הוא לא תמיד ייצא בפעם אחת הוא עשוי גם לצאת בשלבים בכמויות קטנות, שבאמת אנו עשויות ממש שלא לשים לב. 

 

איך בכל זאת נזהה אותו?

בהתאם לשמו, שיוצר לנו קונטציה מיידית של סליים, נשים מדווחות כי מראהו של פקק רירי דומה ל-ובכן-נזלת או לחילזון ללא בית, שלא לומר חשופית. כאמור, אם הוא הופיע משבוע 37 ומעלה, הוא לאו דווקא אומר שהילידה ממש בפתח כי זה עלול להיות עניין של ימים או שבועות. אך שימו לב שאם הוא מלווה בדימום כבד וטרי או מלווה בקרישי דם חשוב מאוד להגיע לחדר המיון. כך גם במקרים בהם אתן מבחינות בו לפני שבוע 37, מכיוון שעשוי להעיד על לידה מוקדמת. 

 

 

כשדובר על סימנים ללידה, לא מעט נשים בקבוצה הסודית שלנו דיווחו על יציאת הפקק הרירי כסימן מבשר, שכמה ימים אחריו הגיעה הלידה. למשל, יציאת פקק רירי בשבוע 40 בחמישי בערב ולידה בראשון בבוקר, או יציאת הפקק בשבוע 38 בבוקר וצירים בלילה, יציאת פקק ולידה אחרי 8 שעות, או פקק בשישי - ולידה בראשון. 

 

אז כבר הסכמנו על כך שיציאת הפקק הרירי במועד המתאים ובצורה תקינה אינם מהווים סימן שיש לחוש מהר לחדר הלידה. אז מה כן? כאשר אתן חוות צירים ארוכים של דקה בהפרשים של 3 - 4 דקות זהו זמן מתאים לצאת לחדר מיון. גם ירידת מים הם סימן ברור לגשת לבית החולים. עוד מקרים בהם חשוב להגיע לבית החולים, מכיוון שלידה עשויה להתפתח או כי ישנו צורך בליווי ופיקוח רפואי הם כאשר ישנו דימום טרי, צירים מוקדמים, כאשר אתן חוות מיעוט או היעדר תנועות של העובר, אם קיבלתן (חלילה וחס) מכה ישירה בבטן, או אם אתן חשות לחץ לכיוון הישבן. מידע נרחב על סימנים מקדימים ללידה תוכלו למצוא כאן

 

>>>><<<<

 

רוצות לדבר עוד על נושאים שקשורים בהריון ולידה? אתן מוזמנות בחום לקבוצה הסודית של אמהות בסטייל!

ברוכות הבאות, נעים מאוד להכיר

שמי טל מאור זינגרמן, המייסדת והעורכת של ׳אמהות בסטייל׳.

על קצה המזלג - אני מעצבת, יזמית, אשת קהילות ותוכן, נשואה לשי ואמא גאה לשתי בנות שהן פשוט החיים שלי. כאן במגזין ובקהילות שלנו אני כותבת, מעצבת, ממליצה, קונה, מדברת, מלקטת וגם מארגנת לנו דילים שווים, איכותיים ומאוד משתלמים.

אני מאמינה שתוכן טוב, יפה ואיכותי יכול לשדרג מהותית את חווית האימהות ובעיקר לגרום לכל אחת מאיתנו לא להרגיש לבד. ואם הגעת עד לכאן,
כנראה שאת מסכימה איתי ואת הכי מוזמנת להצטרף אלינו!


מחכה לך בקבוצה הסודית שלנו, בקבוצת עיצוב חדרי הילדים שלנו וגם בסטורי.

כדי לעקוב אחרי כל הדילים שאני מעלה הכי כדאי לעקוב אחרי הטלגרם שלנו.

טל מאור זינגרמן
@imahotbstyle
הצטרפו אלינו באינסטגרם - הכי כיף איתנו!
אמהות בסטייל - המגזין