איך להקל על כאבי גב בהריון

24.04.17 יום ב' מאת:

בשליש הראשון להריון סבלתי מאוד מבחילות ועייפות קשוחה. זה ממש מאתגר לשמור מכולם את ה-סוד, במיוחד בעבודה, כשכל מה שבא לך לעשות זה ללכת לישון.

הבטיחו לי ששבוע 12 יביא אתו הקלה וכך באמת קרה, אלא ששכחו לציין שכבר בשלב הזה, למרות שהבטן עוד קטנטנה, כבר קשה להשתחל לג'ינס האהוב והגב... אוי הגב...

התקשיתי למצוא תנוחה נוחה לשינה, לנהוג, לשבת, לנשום בהליכה או לעמוד בתור... וזו רק ההתחלה!

 

כאבי גב בהריון

 

 

החלטתי לקחת את עצמי בידיים ולהתייחס לכל השינויים הפיזיים שמשפיעים על היציבה שלי והאיזון כבר בשלב הזה ובכך להקל על עצמי בהמשך כשהבטן עוד תגדל ותתפח.

 

חילקתי את ההתמודדות וההקלה על הכאב לשלוש קטגוריות עיקריות: שינה (ושכיבה), ישיבה (ונהיגה) ועמידה (והליכה). הנה כמה פעולות פשוטות שכל אחת מאיתנו יכולה להכניס לתוך שגרת החיים בקלות רבה:

 

 > הקלה על כאבי גב בשינה <

 

כדי לישון טוב כדאי להצטייד בכריות, זמן וסבלנות. אם בעבר הייתי רגילה להיכנס למיטה והופ לישון כמו מלאך אז עכשיו אני יודעת שיקח לי כרבע שעה למצוא תנוחה נוחה. להתגלגל קצת ימינה, קצת שמאלה, להזיז כריות שיתמכו באגן ובגב ואפילו הסברתי לבעלי שמכיוון שלישון עבורי הפך לפרויקט הוא מופקד לקום בלילות לגדולה.

 

מה עוזר לי? להיכנס למיטה כרבע שעה לפני שעת הש', לשים כרית תומכת בין הרגליים כך שהאגן ישמור על זווית ישרה, לשים עוד כרית בגב שתתמוך מאחור ולעשות קצת תרגילי נשימה כדי לצלול לשינה נעימה.

 

> הקלה על כאבי גב בישיבה <

 

הדבר שהכי מקשה עלי בזמן הישיבה היא התחושה שהבטן "סוגרת" על הנשימה שלי. הגוף קצת שפוף קדימה, החגורה לוחצת והגב הורג אותי! ממש קשה לנשום.


אז קודם כל חשוב כמובן להקפיד לנשום, לתרגל נשימה טובה ונכונה שתזרים את החמצן בגוף, תפנה מקום לרווח את הבטן והגב כך שיתפנה יותר מקום לעובר ונרגיש רגועות ונינוחות. וגם כאן, חשוב להקפיד על ישיבה זקופה ולשנות את פוזיציית הכיסא בהתאם לצורך.

 

מה עוזר לי? לקחת נשימות ארוכות, טובות ונכונות. נשימה נכונה וטובה מתבצעת כאשר לוקחים אויר מהאף, הבטן מתמלאת ומתנפחת (בית החזה נשאר במקום ולא עולה), כאשר מוציאים אויר דרך הפה לאט ובהדרגה, הבטן מתרוקנת ומתכווצת חזרה ללא מאמץ. כדי לשבת זקוף בלי להתעייף, מדמיינים בשלב הוצאת האוויר שהעומס בגב התחתון משתחרר ומתאפשר לו להתרחב ולהתרווח.


וכדי לנהוג בנוחות אפשר להרחיק את משענת המושב כך שיהיה מספיק מרחב מההגה ובמידת הצורף ניתן להוסיף כרית קטנה לתמיכה בגב.

 

> הקלה על כאבי גב בעמידה <

 

תופעה נפוצה בהריון היא "תנוחת ההריונית" כפי שאני מכנה אותה, רבות מאתנו מסגלות לעצמנו בטן בולטת קדימה, ידיים תומכות מאחור בגב התחתון והליכה "ברווזית" שמחמירה את כאבי הגב.

 

מה עוזר לי? לשמור על גב זקוף ולא להתפתות לשלוח את הבטן קדימה. תמיד כדאי לקחת רגע זום-אאוט ולבחון את ההליכה, האם באמת קשה ללכת או שאם קצת הקפדה ותשומת לב אפשר ללכת רגיל? לי אישית מאוד עוזר לדמיין שאני מדלגת בכל צעד. ההליכה מרגישה קלילה ומעט "מרחפת".

 

 

+++

 

השבועות הבאים עד הלידה הולכים להיות מרגשים, מרתקים ומלאים בלבטים כמו היכן ואיך ללדת, איך לעצב את חדר הילדים, איזו עגלה לבחור ועוד הרבה בחירות כיפיות ומשמחות, אל תתנו לגב שלכן להרוס את החוויה. בריאות!

 

אליאנה סער, מטפלת המתמחה בהפגת כאבים ויציבה נכונה, בשילוב שיטת אלכסנדר,שיאצו ואקסס בארס. אמא לרומי ובדרך להיות אמא ל-2.

Save

Save

Save

Save

up