כל מה שכדאי לדעת על בדיקת חלבון עוברי

29.10.17 יום א'
מאת:

בדיקת החלבון העוברי מכונה לעיתים גם 'התבחין המשולש' וזוהי למעשה בדיקת סקר אשר מבוצעת באמצעות בדיקת דם בשליש השני להריון, ניתן לבצע אותה בין השבוע ה-16 ל-19+6 והכי מומלץ לבצע אותה בשבוע 18. לבדיקה זו יש שתי מטרות מרכזיות והן איתור תסמונות גנטיות שונות כמו תסמונת דאון ואיתור עוברים בעלי סיכון למומים פתוחים בתעלת העצבים.

 

זו בדיקת סקר ולכן ניתן לקבל בעזרתה הערכה סטטיסטית בלבד ולא תשובות חד משמעיות. חשוב לדעת כי אין באפשרותה של הבדיקה לאבחן ולהגיד בוודאות מה מצבו של העובר.

 

 

בבדיקה נבדקים 3 מרכיבים שונים שונים בדם האישה והם החלבון העוברי (נקרא גם AFP), הורמון hCG והורמון אסטריול. תוצאות הבדיקה משוכללות יחד עם גיל האישה והן שיוצרות את התוצאה הסופית שהיא בגדר הערכה.

 

מהי מטרת הבדיקה?

*לבצע הערכת סיכון לתסמונת דאון אצל העובר

*לבדוק אם קיים סיכון מוגבר למומים פתוחים במערכת העצבים של העובר, או מומים אחרים שניתן לבדוק על סמך רמת החלבון העוברי בדם האם.

*לבצע הערכת סיכון לטריזומיה 18 (הפרעה כרומוזמלית)

* לנבא סיבוכי הריון הקשורים באי ספיקה שלייתית
* לבדוק אם קיים סיכון מוגבר למחלת עור איכטיוזיס

 

מאחר ומדובר בבדיקת סקר בלבד, גם אם הבדיקה יצאה תקינה, היא בפני עצמה מסוגלת לזהות למשל רק כ-65% מהעוברים להם יש תסמונת דאון. בשילוב בדיקות נוספות כמו בדיקת שקיפות עורפית ובדיקת הסקר הביוכימי בשליש הראשון סיכוי הדיוק בתוצאות עולה ל- 90%.

 

ניתן להוסיף לבדיקת שלושת המרכיבים של התבחין המשולש מרכיב רביעי, אינהיבין (Inhibin), המשפר במקצת את רגישות הבדיקה ואז בדיקה זו נקראת ׳התבחין המרובע׳. קופות החולים אינן מבצעות אותה וניתן לבצע אותה במכונים פרטיים בתשלום.

 

במידה ותחליטו לעשות את התבחין המרובע באופן פרטי כדאי לדעת שמומלץ לבצע את בדיקת הסקר של השליש הראשון (בדיקת הדם המתבצעת יום לאחר בדיקת השקיפות העורפית) באותו מכון פרטי בו תבצעו את התבחין המרובע כדי שגם אתן תוכלו לקבל תוצאה משולבת הכוללת את שתי הבדיקות, כפי שמי שמבצעת את הבדיקות דרך קופות החולים יוכלו לקבל.

 

 

עוד דבר שחשוב לדעת הוא, במידה והחלטתן לבצע גם את בדיקת החלבון העוברי וגם את בדיקת מי השפיר יש לבצע את בדיקת החלבון העוברי לפני ביצוע בדיקת מי השפיר משום שלקיחת דגימת מי השפיר עלולה לפגום בתוצאת החלבון העוברי. בנוסף, בבבדיקת מי שפיר בודקים את רמת החלבון העוברי במי השפיר עצמם.

 

האם כדאי לוותר על בדיקה זו במידה ואתן מתכננות לבצע בדיקת מי שפיר?

ההמלצה שלנו - לא לוותר. בדיקה זו עשויה להצביע על ממצאים שלאו דווקא יתגלו בבדיקת מי שפיר ולכן כדאי לעשות אותה. במיוחד כשמדובר בבדיקת דם פשוטה ללא כל סיכון והיא כלולה בסל הבריאות וכרוכה בהשתתפות עצמית מופחתת.

 

מה עושים את תוצאות הבדיקה אינן תקינות?
אין לבדיקה זו תוצאה ׳תקינה׳ או ׳לא תקינה׳ משום שמדובר בבדיקת סקר בלבד. ייתכן ותקבלו תוצאות הדורשות בירור רפואי מעמיק:
תוצאה הדורשת בירור נוסף לגבי תסמונת דאון:
במידה וההערכה שהתקבלה בנוגע לתסמונת דאון היא 1:380 או גבוהה יותר, ההמלצה היא לפנות לייעוץ גנטי, להמשך בירור ולביצע בדיקת מי שפיר.

תוצאה הדורשת בירור נוסף לגבי מומים במערכת העצבים:
כאשר רמת החלבון העוברי בדם גבוהה מהנורמה תקבלו המלצה לבצע אולטראסאונד מכוון ותופנו לייעוץ רפואי. גם כאן אין תשובה וודאית אלא סימנים הדורשים בירור נוסף לקבלת אבחנה.

תוצאה הדורשת בירור נוסף לגבי טריזומיה 18:

במידה והתוצאה גבוהה מ-1:3000 תופנו לייעוץ גנטי להמשך בירור.

תוצאה הדורשת בירור לגבי איכטיוזיס (מחלת עור):
במידה ורמת אסטריול נמוכה מ-0.15 MOM תופנו לייעוץ גנטי להמשך בירור.
תוצאה הדורשת מעקב הריון מיוחד:
ערכים גבוהים של החלבון העוברי וה- hCG עשויים לנבא סיבוכי הריון הקשורים באי ספיקה שלייתית, זה מידע חשוב עבור רופא/ת מעקב ההריון.

 


לסיכום:

מתי מבצעים את הבדיקה
בין שבוע 16 לשבוע 19+6. עדיף לבצע אותה בשבוע 18.

מתי כדאי לקבוע תור
אין צורך לקבוע תור מראש אלא רק לקבל הפניה מהרופא/ה שלך.
היכן מבצעים את הבדיקה
הבדיקה נעשית במעבדת האחיות.

מה עלות הבדיקה

הבדיקה כלולה בסל הבריאות וכרוכה בהשתתפות עצמית של 61 ש״ח

 

ברוכות הבאות, נעים מאוד להכיר

שמי טל מאור זינגרמן, המייסדת והעורכת של ׳אמהות בסטייל׳.

על קצה המזלג - אני מעצבת, יזמית, אשת קהילות ותוכן, נשואה לשי ואמא גאה לשתי בנות שהן פשוט החיים שלי. כאן במגזין ובקהילות שלנו אני כותבת, מעצבת, ממליצה, קונה, מדברת, מלקטת וגם מארגנת לנו דילים שווים, איכותיים ומאוד משתלמים.

אני מאמינה שתוכן טוב, יפה ואיכותי יכול לשדרג מהותית את חווית האימהות ובעיקר לגרום לכל אחת מאיתנו לא להרגיש לבד. ואם הגעת עד לכאן,
כנראה שאת מסכימה איתי ואת הכי מוזמנת להצטרף אלינו!


מחכה לך בקבוצה הסודית שלנו, בקבוצת עיצוב חדרי הילדים שלנו וגם בסטורי.

כדי לעקוב אחרי כל הדילים שאני מעלה הכי כדאי לעקוב אחרי הטלגרם שלנו.

טל מאור זינגרמן
@imahotbstyle
הצטרפו אלינו באינסטגרם - הכי כיף איתנו!
אמהות בסטייל - המגזין