האמבטיה הראשונה שלי: איך עושים את זה

16.08.17 יום ד' מאת:

בין כל החוויות הראשונות שתינוק חדש מכניס לחיינו ישנו מקום מיוחד השמור לאמבטיות הראשונות. מדובר במשימה המעוררת חששות רבים ולראייה, גם הורים מנוסים עשויים לחשוש בכל פעם מחדש. החדשות הטובות הן שזו יכולה להיות חוויה נהדרת ומקרבת, כל מה שצריך הוא להצטייד בציוד ובהדרכה המתאימה ואתם מוכנים לחלוטין לצאת לדרך.


ביקשנו מג'ניס זאוסמר ויונת מדי, אחיות ראשיות במרכז הרפואי מאיר, יועצות הנקה IBCLC ובעלות פז״מ של טיפול באלפי תינוקות רכים, להדריך אותנו צעד אחר צעד איך עושים את זה.

 

איך עושים אמבטיה ראשונה לתינוק


לפני שנעבור לצד הפרקטי עם ההסברים המפורטים של יונת וג׳ניס אנחנו רוצות לשתף אתכן בכמה דברים משמחים שכדאי לדעת על החוויה הצפויה, כך שתוכלו לרכוש ביטחון ולגשת לאמבטיות הראשונות והמרגשות בידיים הכי אוהבות ובטוחות:


זיכרון מתוק מהרחם העוטף
עד לא מזמן הקטנטנים שלנו בילו 24/7 בתוך מים חמימים ונעימים. החוויה הזו זכורה להם היטב ולנו נותר לשחזר עבורם את התחושה בעולם הגדול שמחוץ לרחם. אפשר לעשות זאת באמצעות תאורה מעומעמת, מגע עמוק (בלי דגדוגים ו׳קיציים׳ שטחיים על העור, אלא מגע אחיד ואיטי) וקול רך ומלטף.

 

יצירת קשר
זמן האמבטיה הוא זמן נהדר ליצירת קשר עם התינוק. מדובר ברגעי זהב של חיבור באמצעות מגע, מבט עיניים וקול. אפשר לשיר, להשמיע מוזיקה נעימה ברקע או לספר לתינוק כמה אתם אוהבים ושמחים שהוא הגיע לעולם. זה הזמן האינטימי והמיוחד שלכם ביחד.


מקסימום רוגע ופינוק
בדיוק כמו שאנחנו אוהבות להתפנק לנו באמבטיה מפנקת כך גם (רוב) התינוקות. מים חמימים, חדר בטמפרטורה נעמה והתחושה המחבקת של להיות עטוף, מוגן ואהוב בידיים הבטוחות של אמא או אבא זה תמהיל מנצח להשריית רוגע וביטחון על התינוק שעושה את צעדים הראשונים בעולם החדש.


ועכשיו אחרי שהשתכנעתן שמדובר באחת החוויות המיוחדות שיש ואין מה לחשוש ממנה אלא ליהנות מכל רגע ורגע, נעבור ליישום.

 

קודם כל, לחצו על כפתור הplay:


 

ועכשיו נתחיל מההתחלה:

 

איך עושים אמבטיה ראשונה לתינוק


האמבטיות הראשונות מתחילות עוד לפני הטבילה במים, הכל מתחיל בהכנה מדוקדקת כך שתוכלו להתרכז בתינוק ולא בשום דבר אחר.


הנה צ׳ק ליסט של כל הפעולות הדרושות:


- לדאוג לכך שבחדר בו מתבצעת האמבטיה ו/או מלבישים את התינוק שוררת טמפרטורה נוחה של 24 מעלות.


- להכין מראש את כל הדרוש לטיפול בתינוק, שיהיה במיקום נוח ובהישג יד: סבון, צמר גפן, אלכוהול 70% (לניקוי הטבור), משחה לטוסיק להגנת העור העדין ולמניעת תפרחת, חיתול נקי, בגדים נקיים, מגבת רכה ונעימה, פח אשפה וסל כביסה.


- לוודא שמיכל האמבטיה רחוץ, נקי ומוכן לקבל את התינוק.


- לבדוק את טמפרטורת המים ולוודא שהם מותאמים לחוף גופו של התינוק (36-37 מעלות). ניתן לבצע את הבדיקה באמצעות מגע היד או על ידי מד חום לאמבטיה. תינוקות רכים רגישים מאוד לקור לכן חשוב לבדוק את טמפרטורת המים בסמוך לכניסה לאמבטיה. מאותה סיבה חשוב לשמור על האמבטיות הראשונות קצרות וממוקדות.


- ליתר ביטחון, בזמן האמבטיות הראשונות בבית כדאי שיהיה אתכם מבוגר נוסף לעזרה ותמיכה.

 

איך עושים אמבטיה ראשונה לתינוק


לתינוקות חדשים עדיין אין סדר יום וניתן לבצע את האמבטיה בכל שעה. יש האומרים שאמבטיה בערב תורמת לשינה טובה אך לא משפיעה כך על כולם. בכל מקרה, אין צורך להעיר תינוק לביצוע אמבטיה.


תינוק רעב יבכה ויתקשה ליהנות מהאמבטיה ותינוק שזה עתה סיים לאכול עלול לפלוט. ההמלצה הרשמית היא להאכיל את התינוק ולרחוץ אותו לפחות כשעה אחרי האוכל, כך יהיה רגוע ונינוח.

 

ואחרי כל ההכנות, אפשר להתחיל!

 

איך עושים אמבטיה ראשונה לתינוק


תינוקות חדשים עדיין רגילים לתחושת הרחם סביבם ובעת האמבטיה כאשר הם ללא בגדים ניתן לצפות לתגובת אי נחת מצדם. עיטוף באמצעות חיתול בד רך יכול להרגיע ולהעניק תחושת ביטחון והנאה מהמגע הנעים עם המים. זה הזמן לדבר, לשיר, להסביר בקול רך מה הולך לקרות עכשיו;

 

הקול שלכם הוא כדור הרגעה פלאי ואל תהססו להשתמש בו.

 

איך עושים אמבטיה ראשונה לתינוק

 

איך עושים אמבטיה ראשונה לתינוק


סיימתן את ההכנות, הכל מוכן לרגע הגדול: המים באמבטיה בטמפרטורה הנכונה, החדר נעים והתינוק ללא כל בגד או חיתול. עכשיו זה הזמן להחזיק אותו בצורה עוטפת ומחבקת ולאט לאט להכניס למים, עד שכל הגוף נמצא במים למעט הראש.

 

השעינו את פלג הגוף העליון על האמה והחזיקו בו לאורך כל האמבטיה, הדבר ינסוך בכן וגם בו תחושה של ביטחון. כדאי להשתמש בטיפות סבון בודדות לשם הרחצה וכך לא יהיה צורך להחליף את המים לשטיפת התינוק תוך כדי האמבטיה. שימו לב לכך שזרם המים לא יגע ישירות בתינוק.

 

איך מסבנים?
מתחילים מהחלק הנקי ביותר שהוא אזור העיניים והפנים ומשם ממשיכים לכל שאר איברי הגוף עם הקפדה יתרה על אזור קפלי העור (צוואר, בית שחי, מרפקים, מאחורי הברך, בין האצבעות ובמפשעה). מסיימים באזור הגוף המלוכלך ביותר - הטוסיק.


חשוב מאוד! בנות רוחצים מכיוון הבטן אל פי הטבעת ולא להפך, כדי למנוע העברת זיהום מפי הטבעת אל הפות. בנים יש לרחוץ מתחת לאשכים ולפין כדי למנוע גירויים וזיהומים משאריות קקי על העור.


איך חופפים?
הטיית הראש מעט אחורה וחפיפה עדינה מכיוון המצח אל העורף כדי שהסבון לא יכנס לעיניים.

 

איך עושים אמבטיה ראשונה לתינוק


החלק האחרון והחשוב ביותר הוא ניגוב התינוק במגבת לאחר האמבטיה. עורו של התינוק עדין ורגיש במיוחד וחשוב להקפיד שכל אזורי הגוף יתייבשו באופן מוחלט, יחד עם זאת יש לשים לב לא לשפשף את העור (כפי שאדם בוגר מתנגב) אלא לטפוח על עורו העדין של התינוק ברכות ובעדינות.

 

שימו לב בעיקר לקפלים המתוקים שבין הרגליים, הידיים ובבית השחי.

 

זה גם הזמן לטפל בחבל הטבור במידה ועדיין לא נשר (את חבל הטבור מומלץ לנקות 3 פעמים ביום, פעם אחת לאחר האמבטיה)  ולנקות את אזור הטבור ואת חבל הטבור באלכוהול 70%. מומלץ להמשיך ולטפל בטבור גם כמה ימים לאחר הנשירה.

 

+++


אמנם נראה שיש הרבה כללים, חוקים ושלבים לאמבטיה אבל אחרי כמה ניסיונות תראו שהכל כבר זורם בקלות ובטבעיות. הדבר החשוב ביותר הוא שנהיה רגועים ובטוחים בעצמנו מאחר והקטנטנים שלנו מרגישים אותנו, אם אנחנו נשדר לחץ גם הם יהיו לחוצים, לכן עשו הכל ברוגע ובנחת ואם יש לכם חששות פשוט בקשו עזרה מאדם נוסף.

 

איך עושים אמבטיה ראשונה לתינוק


קראתן הכל, ראיתן את הסרטון ואתן רק רוצות לוודא שלא שכחתן את הדברים החשובים? ג'ניס ויונת ריכזו עבורנו רשימה קצרה וממוקדת של הדברים החשובים ביותר:


1. הכינו את כל הציוד הנדרש מראש ובהישג יד – סבון, מגבת, ביגוד נקי, חיתול, משחה לטוסיק, אלכוהול לחיטוי הטבור ובימים שיש צורך חממו את החדר מראש.


2. בחורף - חשוב לבדוק שחום החדר סביב 24 מעלות בעת הרחצה. בקיץ - סגרו את המזגן עד לאחר שהתינוק כבר לבוש.


3. בדקו את חום המים בסמוך לכניסת התינוק לאמבטיה. המים צריכים להיות נעימים במגע יד (סביב חוף הגוף).


4. עיטוף קל של התינוק בחיתול בד לפני הטבילה עשוי להקנות לתינוק תחושת בטחון כאשור הוא לא חשוף כולו למרחב שלא התרגל אליו עדיין.


5. בפעם הראשונה שאתם מבצעים לתינוק אמבטיה מומלץ שתהיה נוכחות של אדם מבוגר נוסף בבית במהלך רחצת התינוק. רק ליתר בטחון.

 

איך עושים אמבטיה ראשונה לתינוק


6. דברו עם התינוק בעת הרחצה - אתם גורם מוכר ומרגיע.


7. ההמלצה היא שימוש מינימלי בסבון. כמה טיפות סבון יספיקו וכך לא יהיה צורך להחליף את המים כדי לשטוף את התינוק מסבון תוך כדי האמבטיה.


8. בתקופה הראשונה (ימים או שבועות לאחר הלידה) ניתן לצפות לתגובות של אי נחת מצד התינוק בזמן הורדת הבגדים, תוך כדי האמבטיה ולאחר הרחצה מאחר ולתינוקות לוקח לפעמים זמן להתרגל. אם אתם מרגישים שהתינוק שלכם חש בחוסר נוחות מומלץ לקצר את זמן האמבטיה.


9. האמבטיה תהפוך להיות אחת החוויות הנעימות וחשובות של היום - תיהנו יחד עם התינוק.


10. חשוב לתת לתינוק להתרגל גם לידיים "אחרות" ולא רק לשלכם.


11. מומלץ שלא לחשוף את עור התינוק למגוון תכשירי הקוסמטיקה הקיימים בשוק (קרמים, בשמים וכו')

 

איך עושים אמבטיה ראשונה לתינוק

 

ג'ניס זאוסמר, מנהלת סיעוד יולדות ג – "אפס הפרדה" המרכז הרפואי מאיר, בעלת תואר ראשון ושני בסיעוד. יועצת הנקה מורשית IBCLC ובעלת הכשרה בטיפול נמרץ תינוקות ופגים.

 

יונת מדי, מנהלת סיעוד יחידת תינוקות המרכז הרפואי מאיר, בעלת תואר ראשון בסיעוד ותואר שני במנהל מערכות בריאות. יועצת הנקה מורשית בעלת הכשרה בטיפול נמרץ תינוקות ופגים, עובדת במחלקה כעשרים שנה.

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

up