צבעים רגועים: קיר משחקים בהשראה מונטסורית

28.07.19 יום א'
מאת:

בטח גם אתן לא הצלחתן לפספס את העובדה שבתקופה האחרונה עקרונות החינוך המונטסורי זוכים לפריחה של ממש, עם מגוון גנים, חוגים ופעילויות ששואבים ההשראה מרוח השיטה. למעשה, מדובר בשיטה שהומצאה כבר בתחילת המאה הקודמת, על ידי על ידי הרופאה והמחנכת מריה מונטסורי. כעת היא זוכה לקאמבק מפואר, כנראה בזכות החיפוש אחר פשטות, טבעיות ושקט כקונטרה לרעש ולשפע האינסופי של העידן שלנו.

אנחנו לקחנו את עקרונות ורוח השיטה (כפי שנפרט בהמשך) וישמנו חלק מהם בקיר משחקים מיוחד, כזה שכל אחת יכולה ליצור בעצמה. היופי בפינה הזו בעינינו הוא גם שניתן לרענן ולחדש אותה בהתאם להתפתחות הפעוטות ובהתאם לרצונותיכן.

אז מהם עקרונות השיטה וממה שאבנו השראה לקיר המשחקים שלנו?

 אחד העקרונות המובילים בשיטה המונטסורית הוא עיקרון החופש, מתוך רציונל שדווקא במשחק חופשי ועצמאי המעודד את הילדים להתנסות במיומנויות חשובות, הם רוכשים עצמאות, ביטחון ואמונה ביכולותיהם.

אזורי המשחק והאביזרים בשיטה זו תומכים בעקרון הראשון שהזכרנו. הילדים משחקים באופן עצמאי, כאשר על הסביבה להיות מאוזנת מבחינת צבעוניות וצורות, מותאמת לגובה הילדים, מוארת, נמצאת באזור תחום ובצבעוניות חד גונית ורגועה. אביזרי המשחק לקוחים מחיי היום יום, כאשר השימוש החופשי בהם מפתח את היכולות השונות. בנוסף, ישנו דגש על שימוש בחומרים טבעיים כמו קש או עץ לתחושה נעימה וטבעית.

אנחנו לקחנו מהשיטה כמה רעיונות לקיר המשחקים שלנו: השתמשנו בפלטת צבעים רגועה שיוצרת אווירה נעימה ורכה. את פלטת הצבעים הרגועה שילבנו עם חומרים טבעיים כמו בד, עץ וקש. למשחקים עצמם עשינו שימוש באלמנטים מהחיים ולא בצעצועים. בנוסף, שמנו דגש על נגישות והתאמה לגובה הילדים, ויצרנו פינה למשחק עצמאי המתאימה לבנות ובני שנה עד שלוש. החלוקה הצבעונית יוצרת תיחום של כל איזור משחק, מה שיוצר הפרדה בין מגוון המשחקים ומאפשר את הריכוז והעניין בכל משחק ומשחק. 

 

 איך תוכלו לעשות זאת בעצמכן?

 

 

title 1

 

 

בחרנו לפינת המשחקים פלטת צבעים משלימים המשלבת טורקיז ורוד-סלמון, ניוד, ירוק וחום. הריבועים העיקריים התחומים את הפינה צבועים בטורקיז, ורוד-סלמון וחום. החום הוא למעשה צבע מגנט עליו שולבו מגנטים שגם הם נצבעו על ידינו. פלטת הצבעים שבחרנו משתלבת בצורה הרמונית ושקטה, והגוונים הם גוונים פסטליים רכים, ללא קונטרסטים עזים ביניהם, היוצרים בלגן בעין.

 

 

קיר משחקים לפעוטות

 

 

צבעים לפינת משחקים

 

 

title 2

 

 

בשלב הראשון ליקטנו כל מיני אלמנטים מחיי היום-יום שיכולים לשמש לפינת המשחקים ונמצאים בכל בית כמו חוט כביסה, גרביים ואטבי עץ (לא פלסטיק כמובן). בטמבוריה רכשנו מנעולים מסוגים שונים, ידיות ומתגים. בנוסף, מצאנו בבית מסגרת תמונה לבנה מעץ, אליה הצמדנו חוטי גומי באמצעות דבק חם. בחנות יצירה רכשנו פלטות עץ עליהן יודבקו האלמנטים המשחקיים ובלזה – יריעת עץ דקה ששימשה אותנו להכנת מגנטים.

 

title 3

 

קיר המשחק שלנו תחום ומוגדר בזכות ארבעת אזורי המשחק הצבעוניים, אשר נעזרים בקיר החדר באופן חכם: 

1. לוח מגנטים שיצרנו באמצעות צבע מגנטי, אותו יישמנו ישירות על הקיר בשתי שכבות ועליו שכבת פוליאור צבעונית.  את המגנטים חתכנו מבלזה (ניתן לחתוך במספריים או בסכין יפנית), צבענו בפוליאור של טמבור ועליו והדבקנו עיגולי מגנטים בחלקם האחורי. חשוב לציין שמדובר בצבעים לא רעילים, כך שאין שום בעיה לעשות בהם שימוש לצעצועים לילדים.

 

 

קיר מגנטים לילדים

 

 

קיר מגנטים לפעילות2. לוח פעילות (busy bord) עשוי מפלטות עץ שצבענו בפוליאור וינטאג׳ (מושלם לצביעת רהיטים, פלטות עץ וכו׳), עליה הדבקנו באמצעות דבק חזק במיוחד את המנעולים והמתגים והלוחות עצמם חוברו לקיר באמצעות ברגים.

 

לוח פעילות לילדים

 

 

פינת משחקים

 

לוח פעילות לפעוטות

 

 

מסגרת עם חוטי גומי המשמשת למשחק עם אטבי עץ שתלינו על הקיר. זו בעצם פינת משחק מתחלפת - אפשר להסיר את המסגרת ולתלות משחק אחר לגיוון הפינה מתי שרוצים. הפינה תחומה ע״י מלבן צבע נעים לעין. 

 

 

לוח משחק לילדים

 

 

לבסוף, כדי להמשיך את פעילות האטבים ולאתגר את המשחק בכמה רמות קדימה - תלינו את חוט הכביסה - גם כן באמצעות ברגים - ועליו שלל אטבי עץ וגרביים קטנטנים מתוקים של תינוקות.

 

משחקים לילדים מחוט כביסה

 

 

מגנטים לילדים

 

 

title 4

 

 

לסיום הוספנו שטיח שיתחום את הרצפה באזור המשחקים. חיפשנו שטיח עם מראה טבעי ונעים שיצור הגדרה לפינה שלנו (שטיח לילדים לא חייב להיות צבעוני ומקושקש – להיפך). הוספנו גם שרפרף עץ, סל קש וקוביות עץ שהיו ברשותנו, כאשר כל אחת יכולה להוסיף כאן מעט אלמנטים טבעיים שיתרמו לפינה הכללית.

 

לוח פעילות לקטנים

 

 

קוביות עץ לפעוטות

 

 

לוח מונטסורי לפעילות

 

 

קיר פעילות מונטסורי

 

 

וזהו!

 

אנחנו נהננו מאוד מיצירת פינת המשחקים המופלאה הזו, מקוות שלפחות במידה שבה הקטנטנים ייהנו לשחק בה.

 

 

עיצבתן פינת משחקים בהשראה מונסטורית? יש לכן שאלות? מוזמנות לשתף אותנו בקבוצת עיצוב חדרי ילדים של אמהות בסטייל >
>>>>מהיכן כל דבר<<<<צבע קיר רקע: פוליאור של טמבור בגוון Mobe Pearl OW222P

 

צבע מלבן מסגרת עם אטבים: Toffee Deluxe 0381P

 

צבע לוח פעילות: פוליאור וינטאג׳ של טמבור בגוון Lazy Day 0907T


מלבן צבע קיר מגנטי: צבע מגנטי של טמבור

 

ועליו שכבת פוליאור של טמבור בגוון: Little John0481D

 

שרפרף עץ, מסגרת תמונה: איקאה


שטיח: בדים TLV

 

אטבי עץ ועיגולי מגנטים: דייסו


מנעולים, מתגים, שרשרת וכו׳: טמבורייה ליד הבית

 

והאחראים על כל היופי הזה:


קונספט וסטיילינג: אמהות בסטייל

 

עיצוב ותיכנון: אדריכלית טובי גל

 

עבודת צבע והתקנות: אורן תובל

 

צילום: אורית ארנון

 


*תודה לענבר הדוגמן המתוק*

ברוכות הבאות, נעים מאוד להכיר

שמי טל מאור זינגרמן, המייסדת והעורכת של ׳אמהות בסטייל׳.

על קצה המזלג - אני מעצבת, יזמית, אשת קהילות ותוכן, נשואה לשי ואמא גאה לשתי בנות שהן פשוט החיים שלי. כאן במגזין ובקהילות שלנו אני כותבת, מעצבת, ממליצה, קונה, מדברת, מלקטת וגם מארגנת לנו דילים שווים, איכותיים ומאוד משתלמים.

אני מאמינה שתוכן טוב, יפה ואיכותי יכול לשדרג מהותית את חווית האימהות ובעיקר לגרום לכל אחת מאיתנו לא להרגיש לבד. ואם הגעת עד לכאן,
כנראה שאת מסכימה איתי ואת הכי מוזמנת להצטרף אלינו!


מחכה לך בקבוצה הסודית שלנו, בקבוצת עיצוב חדרי הילדים שלנו וגם בסטורי.

כדי לעקוב אחרי כל הדילים שאני מעלה הכי כדאי לעקוב אחרי הטלגרם שלנו.

טל מאור זינגרמן
@imahotbstyle
הצטרפו אלינו באינסטגרם - הכי כיף איתנו!
אמהות בסטייל - המגזין