רשימת הרשימות: ספרי הילדים המומלצים שלי מגיל לידה ועד כיתה א׳

27.05.21 יום ה'
מאת:

תולעת ספרים הייתי בילדותי, ותולעת ספרים אני באימהותי, רק שמפאתי חוסר זמן רשימת הקריאה שלי מורכבת כמעט כולה מספרי ילדים. כל ספר חדש שמגיע אלינו הביתה עובר קודם כל קריאה שלי, בשקט ואם אני מחליטה שהוא עומד ברף - הוא נשאר והופך להיות חלק בלתי נפרד מהבית שלנו.

חשוב לי שיהיו לנו בבית רק ספרים איכותיים, הכתובים בשפה יפה, מלאים באיורים יפהפיים ובעיקר מתייחסים לילדים (ולהורים) בכבוד וברגישות ואני משקיעה המון זמן ומחשבה בכל הקשור לספרייה הביתית שלנו. לשמחתי גדלות אצלי שתי אוהבות ספר כמוני, כך שאני יכולה להעיד שההשקעה הרבה בהחלט משתלמת!

אחת השאלות הכי נפוצות שאני מקבלת היא איזה ספרים מומלצים בעיניי לגיל כזה או אחר ואני תמיד עונה באהבה ובאריכות. דיוני ספרים מאוד פופולריים אצלנו בקהילה ואני ממש מאושרת להיות מוקפת בעוד ועוד אמהות שאהבת הספר וההקפדה חשובה גם להן.

שמחתי מאוד שהוצאת אגם המעולה והאיכותית פנו אליי בבקשה לבחור מבין ספרי ההוצאה רשימת ספרים שאני אוהבת במיוחד עבור מארזי הספרים הנמכרים באתר שלהם.

תהליך יצירת המארזים אפשר לי לחשוב באופן מעמיק, לעשות סדר בהמלצות שלי וליצור שני מארזים עם ה-ספרים שאני הכי אוהבת וממליצה עליהם מבין אינספור ספרי ההוצאה. המארזים שלי שמלאים באהבת הספר, אהבת הקריאה ואהבת עולמם הפנימי העשיר והעדין של הילדים.

מוזמנות לראות מה בחרתי:

 

מארז לילדי הגן
עבור ילדי הגן (גיל 3-6)
בחרתי מתוך הספרים הכי אהובים אצלנו בבית שישיית ספרים המכילים מסרים חשובים ו/או עוסקים ברגשות מתוך חיי היומיום של הילדים. המטרה שלי הייתה ליצור רשימת ספרים מובחרת, המקיפה את העולם הפנימי והחיצוני של הילדים ויכולה ללוות אותם לאורך הדרך, יד ביד - עד כיתה א׳ ואפילו אחריה. כל הספרים מעוררים שיחות ביננו ובינם, כמובן שגם שמתי דגש גדול עם הפן הויזואלי שלהם כדי להפוך את חווית ההתבוננות בספר לחוויה מרתקת, מעשירה, הפותחת צוהר לעולמות חדשים ומרגשים.


מארז ספרי ילדים מומלצים לגיל 3-6


טיפ טיפה אמיץ

כתבה ואיירה - ניקולה קלינר
מעבר לאיורים המדהימים, התחברתי מאוד למסרים המעצימים שיש בסיפור ולעלילה שבאמצעותה ניתן לתווך ולהסביר לילדים שלל סיטואציות חברתיות ורגשות מחיי היום יום שלהם.

נתחיל בלונה, שהיא אמנם לא גיבורת הספר באופן רשמי, אבל מבחינתי היא לגמרי גיבורה וזו שבזכותה נבי הארנב אוזר אומץ ומוכן להפתח לעולמות חדשים. מערכת היחסים ביניהם מתוארת בצורה מאוד אותנטית, לא מתנחמדת וכנה. כך מיוצגת סיטואציה חברתית שילדים מכירים היטב מחיי הגן ואפשר להמשיך ולדבר עליה גם מחוץ לגבולות הסיפור: מה קורה כשחברה רוצה לעשות משהו אחר ואני לא רוצה? מה קורה כשחבר כועס עליי? איך משלימים?

נעבור לנבי, הארנב שיוצא להרפתקה לא מוכרת, בפעם הראשונה בחייו ותוך כך הוא מתמודד עם רגש שכל ילד וילדה מכירים היטב, גם אם לא יודעים לשיים ולהגדיר את התחושה הזאת: פחד. ומעבר לכך - איך אפשר להתמודד?
מה שהכי אהבתי, זה שהמונחים לא נשארים אמורפיים, אלא הופכים להיות מאוד מוחשיים: נבי אורז תיק ובתוכו חפצים שיעזרו לו במסע הבלתי ידוע: מסכת צלילה, צעיף, פנס ועוגיות. כל אחד מהחפצים הכביכול אקראיים שנבי הכניס לתיק יעזור בתורו להתמודד עם סיטואציה מפחידה אחרת. התיק של נבי והחפצים שבתוכו מאפשרים לנו ליצור שיחה עם הילדים שלנו על הפחדים שיש להם ועל התיק שהם יכולים לארוז בעצמם לבד, ומה ישימו בפנים כדי להתמודד. ובלי ספוילרים - הסוף מצחיק, מפתיע ומאוד מאוד שמח.

פילים לא מתקבלים
כתבה: ליזה מנטצ׳ב איירה: טאי–יון
גם הספר הזה עוסק ברגשות המוכרים היטב לכל ילד וילדה. גם אנחנו לא מדברים עליו בבית, הם שם, נוכחים היטב בחיי היום יום של הילדים בגן ובכלל: דחייה ואכזבה.
אני מאמינה שכדי ליצור מערכת יחסים פתוחה ומשמעותית עם הילדים שלנו, אנחנו חייבות לתת מקום לרגשות שליליים ממקום מבין ומכבד את העולם שלהם, וחשיפה באמצעות ספרים היא דרך התמודדות מצויינת שמעצימה ומעניקה כלים מדהימים לילדים.

הספר מסופר מנקודת מבטו של ילדון מאוד מיוחד ויוצא דופן: הוא מגדל בבית פיל, ואין אף אחד אחר בסביבה שלו שמגדל פילון כמוהו. הילד לוקח את הפילון המתוק שלו למפגש של ילדים וחיות מחמד, במועדון - אליו כולם מוזמנים. אבל כשהשניים מגיעים למועדון, מקבל את פניהם שלט מאוד לא נעים, האומר בקרירות: ״פילים לא מתקבלים״. הם שבים על עקבותיהם, עצובים. עד שהם פוגשים ילדה מקסימה ועצובה ועליה בואש עצוב גם הוא. גם הם לא הצליחו להיכנס למועדון. הרביעייה הדחויה, המתוסכלת והעצובה מתאחדת ומחליטה לפתוח מועדון משלה. למועדון הזה - כולם מתקבלים. אני לא יכולה להקריא את הספר הזה מבלי לבכות, הוא כל כך עוצמתי וחשוב והלוואי וכל ההורים בארץ היו קוראים ומקריאים אותו לילדים ולילדות שלהם.

 

איך נוצר החד קרן הראשון
כתבה ואיירה: ביאטריס בלו
אחד הספרים האהובים עליי, הייתי חייבת לצרף אותו למארז!
האיורים פשוט מושלמים, ברגע שתפתחו את דפי הספר תגיעו לעולם קסום במיוחד, לעולם של ליבי, גיבורת הספר שמוצאת בחצר האגדתית שלה סוסוני קסם זעירים שלומדים לעוף. חוץ מסוסון אחד קטנטן ועצוב שפשוט לא מצליח לעוף יחד עם כולם. לבי מתגייסת לעזרתו ופעילה את כל הכוחות שיש לה כדי לעשות זאת, עם קצת עזרה מאמא ואבא - עד לסוף הכי מתוק ומרגש שיש! זה סיפור על יצירתיות, כושר המצאה, אלתור ודימיון - סל כישורים שאני מאחלת לבנות שלי ולכל ילדי העולם החדש.

מארז ספרי ילדים מומלצים לגיל 3-6

גרטה והענקים
מאת: זואי טוקר וזואי פרסיקו
ואם נגעתי בכישורים הדרושים לעולם החדש, אז אכפתיות לכדור הארץ, לחיות, ליערות ולסביבה שבה אנחנו חיים הם פשוט מאסט בעיניי. ואין כמו להנגיש את הנושא המשמעותי הזה עם סיפור מאוייר לילדים הנכתב בהשראתה של פעילת הסביבה הצעירה, אשת השנה של מגזין “טיים” ומועמדת פרס נובל לשלום - גרטה תונברג.
גרטה חיה חיי שלווה בלב יער יפהפיה, אבל יום אחד, חיות היער מספרות לה שהיער המקסים שלהם נהרס, על ידי ענקים חמדנים ועסוקים מאוד. גרטה יוצאת להגנת החיות והיער באמצעות שלט אחד שעליו כתבה בגדול את המילה: ״עצרו״. הענקים התעלמו ממנה ומהשלט והמשיכו בעבודת ההרס שלהם. עד שהגיע ילד קטן ובידו שלט נוסף ואחריו הגיעו עוד ועוד ילדים וחיות. הם היו כל כך רבים, עד שסוף סוף הענקים הצליחו לשים אליהם לב וסוף סוף עצרו לרגע והתפנו להקשיב לגרטה ולכל החיות והילדים שאיתה. הם לא רק הקשיבו, הם גם פעלו. וכך, כולם יחד, הענקים, הילדים והחיות הפכו את היער ליפה יותר ממה שהיה.


בסוף הספר המרגש תוכלו למצוא את סיפורה האמיתי של גרטה תונברג, באופן מונגש וידידותי לילדים כמובן, לצד רשימה של עצות פרקטיות שכל ילד וילדה יכולים ליישם יחד עם ההורים (אהם, הענקים) כדי להפוך את העולם שלנו למקום הרבה יותר טוב. או כמו שגרטה אמרה: ״אף אחד לא קטן מדי בשביל לחולל שינוי״.

 

“יוגה חיות”
כתבה: לורנה פיאלונגה איירה: אנה לאנג
לעולם היוגה לילדים התוודעתי דרך חוגי יוגה בגנים ראיתי את השמחה שיש לבנותיי כשהם מראות לי תנוחות יוגה שלמדו בגן, ואת האור שיש להן בעיניים כשהן הופכות להיות נחש, נמר, כלב ועוד ועוד.

לפעוטות ולילדים יש גמישות טבעית המאפשרת להם להיכנס לתנוחות יוגה בפשטות ובקלילות, כאילו הם נולדו לכך. ועל פי שיטת ״יוגה לחינוך״ שלאורה נכתב הספר, שילוב של דימויים של חיות בתוך כל תנוחה מעביר לילדים את האנרגיות והתכונות המרכזיות שיש לחיות וכך אנחנו מעצימות אותם.

האיורים בספר מרהיבים וההסברים כל כך פשוטים, עד שגם אמא כמוני, שרחוקה מיוגה שנות אור, יכולה לתרגל יחד עם הבנות שלי וליצור לעצמנו זמן איכות מאוד מיוחד.

 

הפחד שלי ואני
מאת: פרנצ’סקה סאנה
ספר חדש חדש שהצטרף בטבעיות לפלייליסט הספרים הכי מסופרים אצלנו בבית (יש סיכוי שכבר עבר אצלנו את ה-200 האזנות, מרוב שאן שלי התחברה אליו באופן מיידי).
מעבר לאיורים הרגישים, הרעננים ומלאי האופי, מדובר בהמחשה מאוד יפה למושג שמעסיק ילדים רבים - פחד ותחושת הלבד.
העלילה מתארת סיטואציה חברתית לא פשוטה: ילדה מקסימה ורגישה עוברת עם משפחתה לגור בארץ אחרת בה מדברים בשפה אחרת. היא מתחילה ללמוד בכיתה בה כל הילדים מכירים והיא לא מכירה אף אחד, היחיד שנמצא איתה כל הזמן זה הפחד שלה ובטח אין אף אחד בעולם שמרגיש כמוה... הספר עוסק במעברים וחששות חברתיים בצורה מאוד יפה ורגישה ואני חושבת שכל ילד וילדה בגילי הגן יוכלו להפיק המון ערך מההכרה ברגש הפחד, נירמול וההבנה שכולם מרגישים ככה.
׳הפחד שלי ואני׳ הוא מסוג הספרים שהופכים לכלי ריגשי של ממש - אני חושבת שהוא פשוט נכס בכל בית ובתזמון מושלם לאור מצבי הקיצון שעברנו בחודשים האחרונים ולקראת שנת לימודים חדשה הטומנת בחובה מעברים מסוגים שונים.

 
לינק לרכישת המארז >
במסגרת מבצעי חודש הספר העברי, מחיר המארז הכולל 6 ספרים הוא 200 ש״ח בלבד (במקום 434 ש״ח)
(שזה פעמיים מבצע שלושה ספרים ב-100 ש״ח)
וכולל משלוח חינם לנקודת מסירה. סופר שווה!

----

מארז לקטנטנים:

 עבור הקטנטנים יותר בחרתי לקט מקסים של ספרי פעילות משחקיים לצד ספרים מתוקים העוסקים בעולמם הריגשי של הפעוטות וחושפים אותם למילים ושיח בנושא רגשות. הספרים מתאימים להקראה מגיל אפס ויכולים להמשיך וללוות את הספרייה שלכם בבית עוד שנים ארוכות קדימה.


מארז ספרי ילדים מומלצים לגיל 0-3

איפה הדב? (ספר קרטון)
כתב ואייר: ג’ונתן בנטלי
ספר משחקי מתוק ומלא הומור.
תיאודור הקטן מאוד עייף ורוצה ללכת לישון, אבל כדי לעשות זאת הוא זקוק לדב שלו. היכן הדב הזה מסתתר? ולמה תיאודור לא מוצא אותו? גם כאן, בלי ספוילרים - אבל יש סוף ממש מפתיע, כזה שקטנטנים אוהבים להיות מופתעים ממנו בכל פעם מחדש. אני אוהבת להקריא את הספר הזה בתיאטרליות מוגזמת, כדי להעצים את משחק החיפושים אחרי הדב האבוד. אן שלי כל כך אוהבת את הספר הזה, הוא אחד האהובים עליה ואני בטוחה שגם הילדים והילדות שלכן יהנו.

 

יצורים קסומים: בת-ים - ספר קרטון
ספר-משחק הפעלות לידיים קטנטנות של פעוטות.
איך אני אוהבת ספרי הפעלות! הם לא נמאסים לעולם ואני אוהבת במיוחד לקחת אותם איתנו לנסיעות וטיולים.
הטקסט קליל וכתוב בחרוזים שתינוקות ופעוטות מאוד אוהבים לשמוע, ועמודי הספר מלאים בהפתעות מעולמן הקסום של בנות הים וכל יצורי המצולות. בכל כפולה תמצאו פעילות מוטורית אחרת שיוצרת תנועה: לסובב, להזיז מצד לצד, למשוך - ועוד. פשוט מקסים.

 

מושלם בשביל שניים
כתבה: טרייסי קורדרוי איירה: רוזלינד בירדשאו
בתוך מזוודה כחולה שומר הכלכלב את כל הדברים המיוחדים שלו. היא גם הופכת למיטה מושלמת עבורו, עליה הוא נשכב בנוחות והולך לישון. יש לו את כל מה שהוא צריך בשביל להיות מאושר!
אבל כשהוא קם בבוקר, הוא מגלה עכברון קטן וחמוד שחלק איתו את מיטת המזוודה, מבלי ששם לב.
כך מתחיל המפגש המוזר בין הכלבלב לעכברון - משל מקסים ומרגש על מהי חברות, שיתוף וחלוקה, קונספט שנראה לנו המבוגרים מאוד מובן מאליו, אבל מבחינה התפתחותית ובשלות רגשית לוקח לפעוטות הרבה זמן להבין. הספר הזה חושף אותם בצורה מאוד רכה וחיובית לנושא ומכין אותם בצורה מאוד רגישה ונעימה לשלב החברתי של חייהם שצפוי להגיע סביב גיל שלוש.

 
מארז ספרי ילדים מומלצים לגיל 0-3

קוקו, מי זה שם? חיות המים – ספר קרטון
כתב: טל שוכמן איירה: קרן קוטלר נעים
גם הספר המתוק הזה שייך לקטגוריית ספרי הפעילות והמשחק והוא כיפי במיוחד, כי הוא כולו בנוי על משחק ה״קוקו״ המפורסם - אחד המשחקים הכי הכי אהובים והכי הכי מחברים בין פעוטות למבוגרים.
בתוך הספר, חיות הים המקסימות, משחקות ״קוקו״ כאשר התשובה לשאלה ״מי זה שם?״ נמצאת בתוך עמוד נפתח. הכל מחורז בחרוזים מצחיקים ומלווה באיורים ברורים ויפים.
ספר שכולו זמן איכות - בדיוק כמו שאני אוהבת.

 

אמא שלי ואני
כתב: ג’יימס בראון איירה: קלי ג’ונסון -איזקס
עוד ספר שאני לא יכולה להקריא בלי לחלוחית בזווית העין.
סיפור לילה טוב מושלם בעיניי, העובר על כל שלבי היום, מחיבוק ההשכמה בבוקר ועד שיר הערש והחיבוק בלילה לפני השינה, דרך שורה של פעולות רוטיניות מתוך שגרת החיים.
בכל פעם שאני מקריאה את הספר במרתון הספרים והבקשות הבלתי נגמרות לפני השינה, אני מתרגשת מהשורה החוזרת ״כי אמא תמיד היא האור של היום״ ונזכרת מחדש עד כמה אני חשובה ומשמעותית עבור הבנות שלי, גם במעשים הכי יומיומיים ופשוטים. באורח פלא הסוללה שלי מתמלאת ואני מצליחה לגייס עוד סבלנות עבורן. ספר מושלם עבור הילדים, אבל בהחלט גם עבורנו, האמהות.

המטריה הגדולה
מאת: איימי ג’ון בייטס
הספר הזה מצטרף לרשימת הספרים שאני ממליצה להקריא כבר מגיל אפס, המקצב שלו מאוד נעים והמסר שלו שייך לרשימת המסרים שחשוב לי להעביר לבנות שלי: הסברת פנים וקבלת האחר.
המטריה הגדולה והנדיבה הזו יכולה להכניס את כווולם תחתיה - אין מה לדאוג, היא רק תלך ותתרחב ותעזור לכל מי שצריך למצוא מחסה מהגשם. ספר שמרחיב את הלב, אין הגדרה יותר טובה מזו!

לינק לרכישת המארז >
במסגרת מבצעי חודש הספר העברי, מחיר המארז הכולל 6 ספרים הוא 200 ש״ח בלבד (במקום 418 ש״ח)
(שזה פעמיים מבצע שלושה ספרים ב-100 ש״ח)
וכולל משלוח חינם לנקודת מסירה. סופר שווה!

---

מקווה שאהבתן את המארזים שלי!

לכל מבצעי חודש הספר באתר של אגם, היכנסו מכאן >

עוד המלצות שלי לספרים אהובים נוספים של ספריית אגם המעולה אתן יכולות למצוא כאן >

ואם אתן רוצות להתייעץ ולהתלבט - מוזמנות לקבוצה הסודית שלנו >

תיהנו!

גילוי נאות >

 

ברוכות הבאות, נעים מאוד להכיר

שמי טל מאור זינגרמן, המייסדת והעורכת של ׳אמהות בסטייל׳.

על קצה המזלג - אני מעצבת, יזמית, אשת קהילות ותוכן, נשואה לשי ואמא גאה לשתי בנות שהן פשוט החיים שלי. כאן במגזין ובקהילות שלנו אני כותבת, מעצבת, ממליצה, קונה, מדברת, מלקטת וגם מארגנת לנו דילים שווים, איכותיים ומאוד משתלמים.

אני מאמינה שתוכן טוב, יפה ואיכותי יכול לשדרג מהותית את חווית האימהות ובעיקר לגרום לכל אחת מאיתנו לא להרגיש לבד. ואם הגעת עד לכאן,
כנראה שאת מסכימה איתי ואת הכי מוזמנת להצטרף אלינו!


מחכה לך בקבוצה הסודית שלנו, בקבוצת עיצוב חדרי הילדים שלנו וגם בסטורי.

כדי לעקוב אחרי כל הדילים שאני מעלה הכי כדאי לעקוב אחרי הטלגרם שלנו.

טל מאור זינגרמן
@imahotbstyle
הצטרפו אלינו באינסטגרם - הכי כיף איתנו!
אמהות בסטייל - המגזין