ידיים קטנטנות: המדריך לציירים מתחילים

23.11.17 יום ה' מאת:

קצת אחרי גיל שנה אפשר להתחיל לעניין את הקטנטנים ביצירה אשר מפתחת את יכולות המוטוריקה העדינה, הריכוז והדמיון. שולחן, כיסא, דף וצבעים הם התחלה נפלאה לחיים יצירתיים ומלאי עניין.

 

כל מי שקצת מכירה אותנו יודעת שיצירה היא חיינו! בין אם זה כתיבה כאן במגזין, ציור, איור או עיצוב על שלל גווניו, אנחנו משתדלות ליצור כמה שיותר ולהעביר את חדוות היצירה הלאה, אל הדור הבא. מעבר לתוצרים היפים שמקשטים את הבית יש משמעות אדירה בעינינו ליכולת לקחת דף פשוט וצבע ולהתחיל לברוא עולם חדש ומלא דימיון המתחיל בדף חלק ונקי.

 

 

ועוד לא התחלנו לדבר על כישורי המכניקה העדינה שיצירה מקנה, על יכולות הריכוז, הסבלנות, זמן האיכות המשותף ועוד ועוד. האמינו לנו, רק טוב יכול לקרות מלתת לקטנטנים שלנו ציוד מתאים והמון חופש אומנותי.

 

ריכזנו 9 טיפים חשובים שכדאי לדעת עוד לפני הקו הראשון:

 

1. בדקו שצבעים בטוחים לשימוש ע״י ילדים ועשויים מחומרים לא רעילים. מעבר לכך שיתנסו בקשקוש על הדף הם בטוח ינסו לטעום איזה טעם יש לצבע אדום ואם לכל הצבעים יש את אותו הטעם.

 

2. רכשו צבעים עבים כך שיהיו נוחים לאחיזה לידיים קטנטנות. פעוטות מתקשים באחיזת צבעים דקים, הם צריכים להפעיל הרבה מאמץ כדי להצליח לאחוז משהו דק וגם לצייר איתו. בנוסף הקטנטנים מעבירים את הצבעים מבחני עמידות וריסוק אינסופיים, הם מחזיקים את הצבע בחוזקה וכשצובעים מפעילים עליו לחץ, מפזרים אותם לכל עבר ובוחנים את גמישות הצבעים. צבעים עבים יעמדו במבחנים הללו בלי בעיה.

 

 

3. העדיפו צבעים ״נשטפים״ שיורדים בקלות ממשטחים בעזרת מטלית לחה, ומבגדים בכביסה. הצבעים הללו אומנם עולים יותר, אבל שווים כל שקל. תחשבו כמה קירות, שולחנות וחולצות יהיה ניתן להציל.

 

4. השתמשו בדפים גדולים ועבים. מכיוון שאלו התנסויות ראשוניות בציור, הקטנטנים עדיין לא יודעים לשלוט בתנועות הידיים שלהם ולמקד אותם לאזור קטן. הם ינסו לקשקש בתנועות ידיים גדולות, כך שחשוב שהדף יהיה עבה על מנת שלא יקרע, וגדול כדי שיוכל לפגוש את הצבע ולא את השולחן שמתחת.

 

פעילות יצירה לפעוטות: ציור

 

 

5. הושיבו את הפעוטות בשולחן וכיסא המתאימים לגודלם.  יהיה להם הרבה יותר נוח ואינטואיטיבי לשבת ליד שולחן קטן עם כיסא תואם. כך יוכלו להתרכז בציור ולא בלא ליפול מהכיסא.

 

6. כסו משטחים שיקרים לכן. החלטתן לתת חופש יצירתי לפעוט ולצבוע בצבעי ידיים? מגניב! ילדים אוהבים להתלכלך, ההורים קצת פחות...זכרו, זה תמיד יהיה יותר מלכלך ממה שחשבתן. לכן, אם החלטתן לתת לקטנטנים חופש יצירתי על שולחן עץ מאלון מבוקע דאגו לכסות אותו היטב על מנת למנוע כאב לב לאחר מכן. לגבי בגדים, עדיף להוריד או לכסות היטב בסינרים גדולים. (צבעי גואש לדוגמה לא תמיד יורדים בכביסה).

 

7. אפשר לצייר גם באמבטיה! יש צבעי אמבטיה נפלאים איתם ניתן לצייר בידיים והכל נשטף במים.

 

8. פתחו גמישות מחשבתית וחפשו חומרים שונים ומשונים באמצעותם אפשר לצייר. יש אינספור דברים היכולים לשמש כמכחול לקטנטנים.


תראו איזה יופי, ציור עם פקקי שעם:

 

ציור עם פקקי שעםהתמונה מהאתר: notimeforflashcards.com

 

 

 

או למשל צביעה עם אצטרובל

 

צביעה עם אצטרובלהתמונה מהאתר: kidscraftroom.com

 

9. והכי חשוב: תיהנו מהזמן המשותף ביחד!

 

 לפעילויות נוספות שילדים אוהבים:

 

11 רעיונות למשחקי DIY פשוטים שילדים אוהבים >

 

רול אנד רול: 7 פעילויות יצירה עם גלילי נייר טואלט >

 

שבעה משחקים בהשראה מונטסורית >

 

 

Save

Save

Save

up