אביב צבעוני: 20 ערכות יצירה מעולות שכדאי להכיר

24.03.22 יום ה'
מאת:

 אני לא חושבת שיש אמא בסטייל בקהל שלא יצא לה עדיין להיתקל בערכות היצירה והאמנות של חברת הצעצועים הצרפתית הוותיקה ועתירת הסטייל DJECO.

אבל רק למקרה ויש פה מישהי כזו - נעשה הקדמה קטנה להיכרות רשמית. כבר שנים ארוכות שדג׳קו  עוסקים בפיתוח ועיצוב ערכות יצירתיות לכל הגילים. ערכות שמעניקות לילדים ולילדות חוויה אסתטית ומעוצבת מהרגע שבה הקופסה נפתחת ועד למראה התוצרים המוגמרים. 

בנוסף היא גם מייצרת חומרי אמנות ויצירה איכותיים ומותאמים לידיים קטנטנות,אותם תוכלו לפגוש בתוך הערכות עצמן וגם ניתן לרכוש אותם בנפרד. מכירות את זה שיש בתוך ערכת יצירה ארבעה טושים חצי כוח כאלה שעושים טובה שהם מציירים משהו? נורא מבאס ומתסכל וזה לחלוטין לא מה שקורה כאן.

בערכות האיכותיות האלה כל פרט ופרט נבחר בקפידה, הכל איכותי, עמיד, יפיפיה וכל ערכה כוללת את כל מה שצריך בשביל פשוט ליצור, בלי לגלות פתאום שחסר לנו בעצם איזה חלק קטן אך קריטי לתהליך.

את הערכות המופלאות ואת כל משחקי DJECO מייבאת לארץ חברת ׳נימיגו׳ המתמחים בייבוא של מותגי איכות לילדים - ״הטוב ביותר לקטנים ביותר״, בדיוק כמו שאני אוהבת ומעריכה באופן אישי כאמא וכמדריכה מונטוסרית. בחנות האונליין של נימיגו תוכלו למצוא מבחר מטריף של ערכות שלא ניתן למצוא כמוהו באף חנות אחרת.

 

אתן יכולות להיכנס לאתר המטריף מכאן ולהתחיל לשוטט >


השפע עלול לבלבל ולכן נרתמתי למשימת האוצרות והסדר.  מבין מאות הערכות שיש באתר בחרתי את הטופ 20 שלי, חילקתי לפי קטגוריות גיל שעושות סדר וכמובן שהתנסיתי בכולן כדי לבחון אותן בצורה מקיפה.

בואו נתחיל,
זה הולך להיות כזה כיף:


ערכות יצירה מעולות שכדאי להכיר לגיל 0-3

(מחדדת לגבי ציון הגיל 0-3: הכוונה לחומרי אמנות וערכות יצירה שמתאימות להגשה וחשיפה ראשונית לקטנטנים החל מגיל ישיבה - כמובן בהשגחה)

עבור קבוצת הגיל הזו אני אוהבת להגיש ולהנגיש חומרי אמנות ויצירה פשוטים וראשוניים שמאפשרים התנסות בלי ציפייה או רצון להגיע לתוצר כלשהו. פשוט להתנסות, לחוות וליהנות:

 

ערכות יצירה מעולות שכדאי להכיר לגיל 0-3

 

1. צבעי מרקרים נקודות
או כמו שנהוג לקרוא להם בגנים - טוש טושים! טוש טושים הם כלי קסם, מושלמים בעיניי לחשיפה ראשונית לעולם הצבעים הקסום. הטושטושים מעניקים פעילות סיבה ותוצאה, הם עובדים על קשר עין יד - בקיצור חגיגה!

 

מדובר במיכל ארוך וצר ובתוכו צבע גואש נוזלי, סגור עם מכסה עשוי ספוג. בלחיצה או דפיקה של הטושטוש על נייר יוצא ממנו צבע, בצורת עיגול או שפריץ, תלוי איך משתמשים בו.

הטושטושים של DJECO מושלמים בעיניי! נוח לאחוז בהם ואני מאוד אוהבת את זה שהצבע של המיכל מבחוץ מסמן את הצבע שיש בפנים. גם הפקק נוח לסגירה ואוטם בצורה ממש טובה כך שאין חשש מנזילות מיותרות ומה שהכי אהבתי זו האפשרות לשלוט בצבע בצורה מאוד מדויקת. לחשיפה ראשונה לבייביז אני ממליצה להגיש צבע אחד בלבד יחד עם נייר מוצמד למשטח באמצעות סלוטייפ או וואשי טייפ, ככה הידיים יהיו פנויות לחקור ולגלות טכניקת יצירה חדשה ומסקרנת. בהמשך אפשר להוסיף צבעים נוספים, ניירות בטקסטורות שונות ועוד ועוד.
מכאן >

 

2. ללחוץ ולפזר
פעילות צבעי ידיים סנסורית כיפית ומרגשת, עם מינימום לכלוך ומקסימום הנאה!
בתוך המארז תמצאו ארבעה דגמים של חיות מתוקות לצד 4 בקבוקי צבעי ידיים בגוונים יפהפיים. את הצבעים שופכים באופן אקראי על המקום המיועד בתוך קווי המתאר, ואז סוגרים את הניילון מלמעלה ועם האצבעות מזיזים את הצבע ממקום למקום וככה צורת החיה מתמלאת בשילובי צבעים אקראיים.  כיף גדול! מכאן >

3. מברשות
על האריזה כתוב 3-6 אבל אני לגמרי חושבת שהמברשות האלה מתאימות להתנסות ראשונה עם צבע גואש או אקריליק. ממליצה להגיש בכל פעם מברשת אחת (את הקטנה יותר) יחד עם פלטה קטנה ובתוכה צבע אחד בלבד, לצד נייר עבה ואיכותיים (מודבק למשטח עבור קטנטנים). אחר כך אפשר להעלות בדרגה ולהגיש את כל המברשות וצבעים נוספים. המברשות מעניקות אחיזה נוחה ונעימה, הן הרבה יותר ידידותיות ממכחולים רגילים ומאפשרות לצבור ביטחון וחווית הצלחה טובה, מה שמוביל לריכוז והנאה רבה של התנסות. תוספת מושלמת לכל עגלת יצירה לפעוטות, מכאן >

ערכות יצירה מעולות שכדאי להכיר לגיל 0-3

 

4. תספורת עם מספריים
ילדים קטנים ומספריים זה סיפור אהבה וגזירה אחת המיומנויות החשובות שהם אוהבים לרכוש בעצמם.

את הערכה הזאת אני מעדיפה להגיש אחרי שכבר יש עניין ונרכשה המיומנות הבסיסית של גזירה (אצלי בבית אני חושפת לראשונה למספריים סביב גיל שנה) ואז נותר לשכלל ולהעמיק במיומנות וכשזה מגיע יחד עם מדבקות (עוד פעילות יצירה שקטנטנים פשוט מאוהבים בה) זו כבר הופכת לחגיגה אמיתית!

 

בתוך הערכה תמצאו חוברת קטנה עם רעיונות והשראה וארבעה פרצופים שאפשר להדביק עליהם מעשרות המדבקות עם חלקי פנים והאלמנטים שמצורפים ואז לגזור ולעצב תסרוקות שונות ומשונות.

זו הזדמנות מעולה לשיים כל איבר, לשוחח על רגשות ואפשר להגיש ולהנגיש את תכולת הערכה בכמה אופנים בהתאם לרמת העניין, לתקופת הרגישות ולגיל הילד.ה. ערכה קטנה עם המון אפשרויות!

מכאן >

 

5. צבעי מים (גואש)
את העניין הגדול שיש לי בהגשת צבעי מים איכותיים לילדים אתן בטח כבר מכירות. אצלי בבית יש צבעי מים שמוגדרים בדרגת ״אמנות״ אבל זה בגלל שזה הרקע המקצועי שלי וברור לי שהם לא נגישים לכל הבתים.

קיבלתי מכן המלצות חמות לבדוק את צבעי המים לילדים של DJECO וכשהתחלתי לעבוד על הכתבה הזאת אמרתי שאני חייבת לבדוק ואם הם לא יעמדו ברף - הם פשוט לא יכנסו לפה.

 

הקשבתי לכן - ניסיתי וממש שמחתי לגלות שהפיגמנט שלהם עשיר, הצבעים יפהפיים, האריזה נגישה ומזמינה ואפילו המכחול שמגיע איתם ממש נוח וכיפי. אני משייכת את זה לעובדה שלא מדובר באקוורל קלאסי, אלא בצבעי גואש בפורמט קשה דמוי צבעי מים. תוכלו להבחין בזה בעיקר אחרי הייבוש - הצבע יראה יותר מאט ופחות מימי מצבעי מים. צבעי גואש (כמו הטוש טושים) מאופיינים בפיגמנט חזק וגם קלים יותר לניקוי, כך שמדובר בפתרון ממש טוב לילדים, והמארז הזה מתאים מאוד לחשיפה ראשונה לקטנטנים והוא לגמרי ווליו פור מאני.

 

כדי למקסם את הפיגמנט שלהם אני ממליצה להשתמש בקצת מים ולהגיש עם נייר מיוחד לצבעי מים.
מכאן >

 

ערכות יצירה מעולות שכדאי להכיר לגיל 3-6


עבור קבוצת 3-6  אני עדיין ממשיכה עם הקו ההתנסותי ומוסיפה אפשרות להגיע (במידת הרצון כמובן) לתוצרים משמעותיים שהופכים לחלק בלתי נפרד מהסביבה הביתית. תוצרים יפים ואסתטיים שמעניקים תחושת שייכות וגאווה עצמית של ״עשיתי את זה לבד!״ לא דברים יותר מדי מורכבים או כאלה שיכולים לתסכל, אלא כאלה שמעניקים חווית הצלחה מעצימה. חלק מהערכות ניתן להגיש על מגש מסודר שיושב על מדף לעבודה עצמית (לאחר הדגמה) וחלק מובילות לזמן איכות משותף ונעים של הורים-ילדים או אחים גדולים-אחים קטנים וכולן - כיפיות בטירוף!

ערכות יצירה מעולות שכדאי להכיר לגיל 3-6

1. תספורות
בהמשך לקו המספריים והגזירות לפעוטות, הערכה הזו עולה בדרגת הקושי והתוצרים ומעניקה חוויה הכוללת קיפולי נייר ראשוניים, משחק עם דמויות יפהפיות וכמובן - תספורות!

כל אחת מהדמויות בעלת סוג שיער קצת אחר ואותו יש לגזור לפי הקווים. מכל דמות יש 3 העתקים כך שאפשר להתנסות קודם בצורה חופשית מבלי לחשוש להרוס או אפילו לחלוק את הערכה בין כמה ילדים. אחר כך אפשר להדביק את העיניים הזזות שמצורפות למארז וכמובן לשחק בדמויות משחק פתוח ומלא דימיון. מכאן >

2. חיות הים קאט אאוט
ואם כבר הזכרתי משחקים פתוחים, ערכת חיות הים פשוט מושלמת ליצירת עולם קטן ותלת מימדי של חיות הים המופלאות. בתוך הערכה יש 12 חיות ים מקרטון מאויירות באופן ריאליסטי. בשלב הראשון אפשר לצבוע אותן עם צבעי עיפרון או גירי שעווה (רק לא בצבעים שדורשים מים) ואפשר גם שלא, הן ממש מקסימות בעיניי גם ללא הצבע. אחר כך מוציאים את חתיכות הקרטון המרכיבות כל חיה ובונים אותה לפי ההוראות כולל מעמד קטן שתומך בכל חיה - פשוט מושלם לילדים ולילדות שאוהבות להרכיב ולבנות מבנים תלת מימדיים.
 אפשר ליצור עולמות משחקיים אדירים עם החיות ואפשר גם להניח אותן בחדר על מדף לקישוט - מה שמתאים ומתחשק.

גם ילדים גדולים יותר ואפילו מבוגרים יכולים מאוד ליהנות מהערכה הזאת. ממליצה בחום! מכאן >

3. עץ משפחה

במיוחד לאווירה המשפחתית של חג הפסח שהולך ומתקרב קבלו את עץ המשפחה הכי הכי מתוק בעולם, וכולו DIY מודרך ומאורגן שאפשר להכין יחד בקלילות ולקשט יחד את הבית ביצירה מלאת משמעות, מה שנקרא - פרויקט משפחתי מקרב לבבות!

הכינו מראש תמונות פנים של בני המשפחה הקרובה (ניתן למקם על העץ עד 12 בני ובנות משפחה). ובכלל לא חייבים להדפיס תמונות, אפשר (ורצוי) גם לצייר לבד - יש שבלונה שמגדירה בצורה מדויקת את הגודל הרצוי של התמונות או הציורים.
יש לנו פורטרטים של בני המשפחה? אז הגיע הזמן להרכבת העץ והדבקת התמונות עליו, יחד עם כל המדבקות המתוקות שיש בערכה. חלק מהמדבקות הן מסגרות שמיועדות לתמונות, חלק מיועדות לכתיבת השמות של בני ובנות המשפחה וחלק לקישוט ועיטור העץ. זה פשוט ומקסים! זו יכולה להיות גם מתנת חג נפלאה לבית של סבא וסבתא :) מכאן >


4. חרוזים
הגענו לאחת מעבודות היצירה העל-זמניות, כאלה שתמיד מסקרנות ומעניינות  - השחלת חרוזים. בתוך הקופסה היפה תמצאו כל מה שצריך (צריך לחפור קצת בין החרוזים כדי לגלות הכל - אז לא להבהל): חרוזי עץ בגוונים יפהפייים בכמות שמספיקה לשלל שרשראות וצמידים, תליונים מקסימים לשדרוג וחוט דומי שממש נוח להשחיל איתו.

ממליצה להגיש אחרי מיון לפי צבע וסוג ועדיף כמות קטנה שמתאימה ליצירת שרשרת או צמיד אחד, רצוי בצירוף דוגמה אחת שתכינו קודם. זה מאוד יעזור לילדים להבין לבד מה צריך לעשות ולקחת את זה משם לעבודה עצמאית- #פרצופי_מרוכז

מכאן >

ערכות יצירה מעולות שכדאי להכיר לגיל 3-6

 

5. חריטה
זו פעילות שאני באופן אישי לא אוהבת, כי זה עושה לי צמרמורת, אבל הבנות שלי מעולפות (שלא לדבר על תרגול היד כהכנה לכתיבה) על זה ולכן אני מתגברת על הצמרורים ותמיד קונה להן עוד ועוד כאלה, במיוחד לנסיעות.

זה קל משקל ולא תופס מקום ותמיד מהנה. מה שעושה לי את זה פה במיוחד זה האיורים היפהפיים ומרחיבי הלב. בפנים תמצאו מקל חריטה וארבעה דפים, בכל אחת מהן דמויות של חיות ג׳ונגל, על רקע צבעוני. החיות עצמן מושחרות ובאמצעות המקל חורטים עליהן וככה מתגלים הצבעים והטקסטורות של האיור המלא.

מכאן >


6. קעקועים

לכבוד האביב בואו נקעקע ונתקעקע בשלל מדבקות גוף איכותיות ויפות.  זו פעילות ממש כיפית לחופש ואפילו לערב ליל הסדר עצמו, יחד עם בני הדודים וכל המשפחה.

בפנים תמצאו 50 קעקועים עם איורים מתוקים ואני אוהבת להפריד את הקעקועים מראש ולהכין מגש מסודר עם צלוחית קטנה עם מים, פדים להסרת איפור או חתיכות צמר גפן וכמובן מטלית לניקוי אם משהו נשפך. קל ומהמם! מכאן >

7. יצירה בהשראת אמנים - פיקאסו
אתן כבר יודעות כמה שחשוב לי ליצור בבית שלנו סביבה עשירה באמנות והערכה הזאת מתיישבת בול!

זו ערכה אחת מתוך סדרה, כל אחת עוסקת באמן אחר והמטרה היא ליצור בהשראת האמן הנבחר. אני בחרתי להתחיל עם פיקאסו שמזמן לנו חגיגת קולאז׳ פרצופים קוביסטיים עם יצירה של ארבע דמויות באמצעות הדבקת ניירות עם דבק סטיק (מצורף לערכה) וגם מדבקות. אפשר ללכת לי לפי ההוראות המדויקות בחוברת ולהעתיק את הדגמים או ליצור באופן חופשי. ממש שמחתי על ההזדמנות לספר ולהראות לבנות יצירות קוביסטיות של פיקאסו ולספר להן קצת על העשייה שלו וגם על הסגנון הקוביסטי. ואל חשש אם אתן לא מכירות!  על האריזה תמצאו הסבר קצר ומסקרן. מכאן >

 

8. יצירה בהשראת אמנים - וורהול
עוד קיט סופר מגניב בהשראת אמנים, זו הערכה הפופ-ארטית בהשראת אנדי וורהול. הערכה מכילה מדבקות בצבעוניות וורהולית משגעת ומנגישה בצורה קלילה את העשייה האיקונית שלו. ולא לדאוג, גם פה מצורף הסבר מהיר על האריזה. מכאן >

ערכות יצירה מעולות שכדאי להכיר לגיל 6-9

 
הגענו לילדי המישור השני, כמו שאומרים במונסטורית. ילדים וילדות בגיל הזה מאוד אוהבים לחקור, נמשכים לעבודות מורכבות עם פרטים קטנטנים ומדוייקים, יש להם סבלנות ויכולת לצלול שעות לתוך פרויקטים שמסקרנים אותם ובהתאם לזה בחרתי כמה אפשרויות שיכולות לרתק לעניין, לייצר תוצרים מקסימים ולהביא המון ערך מוסף של למידה וחקירה.

ערכות יצירה מעולות שכדאי להכיר לגיל 6-9

1. מחברת רקומה
עבודת רקמה היא אחת מעבודות האומנות (מלאכה) הקלאסיות לגיל הזה והאפשרות לרקום על כריכה של מחברת אמיתית שאחר כך גם אפשר להשתמש בה לכתיבת שירים, סיפורים, זכרונות או יומן אישי מאוד מרגשת ומלאת משמעות.

בתוך המארז תמצאו מחברת אחת קטנה ועוד אחת גדולה, על כל אחת מהן ניתן לרקום על הכריכה* חתול ופרפר בהתאם להוראות, יחד עם חוטי ריקמה, מחט, משחיל חוטים ואפילו מספריים קטנטנות. ערכה קסומה מרגשת, מכאן >

*המחברות נפתחות משמאל לימין

 

2. חרוזי מים
שהופכים לשלושה תליונים מקסימים לקישוט החדר - פעילות מתוקה עם אפקט וואוו. בהתחלה סידרנו את החרוזים על גבי המשטח בהתאם לדגם וכדי להדביק אותם אחד לשני כל שצריך לעשות זה לרסס אותם עם קצת מים. ואז הקסם קורה - הם נדבקים אחד לשני ומתקשים - ממש כמו חרוזי גיהוץ רק בלי הקטע המאתגר של הגיהוץ :) מכאן >

 

3. קליידסקופ
קליידסקופ זה מדהים, אבל קליידסקופ שאפשר להכין לבד בבית זה קסום פי אלף! בפנים תמצאו את כל מה שצריך בשביל להכין קלייידסקופ גלקטי משגע עם צורות זוהרות בחושך ותצוגות מתחלפות. מכאן >


ערכות יצירה מעולות שכדאי להכיר לגיל 6-9

4. אוריגמי
אמרנו גיל 6-9, אמרנו אהבה בלתי נדלית לאוריגמי. באמת שאני לא מכירה ילדים וילדות בגיל הזה שלא אוהבים ליצור דמויות מקיפולי נייר ואם הם יעקבו בקפידה אחרי ההוראות שבמארז יהיו להם משפחות אוריגמי מתוקות להפליא של פילים, ארנבים, סרטנים וברווזים - הורים וגורים! ואחרי שהדפים במארז נגמרים, אפשר להמשיך וליישם את הטכניקה על כל דף אחר שתרצו. מכאן >


5. עפרונות אקוורל

הטכניקה הזאת לא מספיק ידועה וחבל כי מדובר בטכניקה מדהימה לציור, ניתן להגיע איתה ליצירות מופלאות בקלות והיא גם מאוד כיפית עם אפקט מרגש. קחו את עפרונות האקוורל המצוינים של DJECO, ציירו על נייר (רצוי נייר עבה של צבעי מים) באופן רגיל ושימו לב לפיגמנט החזק והיפה. יש בהם משהו רך יותר, הם נמרחים על הנייר בצורה כיפית. ואז, קחו מכחול טבול בקצת מים והעבירו אותו בעדינות על הציור.
לגמרי חובה בעיניי בכל בית. מכאן >

 

6. פרפרים
על קירות הבית של סבתא שלי, היו מסגרות עץ מזוגגות ובתוכן נעוצים אינספור פרפרים אמיתיים מאוד, יפהפיים ומרתקים. אני זוכרת את עצמי בתור ילדה מביטה בהם מהופנטת מצד אחד ומזועזעת מצד שני. בכל מקרה לא יכולתי להוריד מהם את העיניים, זה כך כך סיקרן אותי! וכשראיתי את ערכת הפרפרים המטריפה הזאת זה ישר החזיר אותי לבית של סבתי האהובה בחיפה, עם הקירות המעט מוזרים.


כיום זה כבר לא נהוג (לשמחתי יש לציין), אבל הנה פעילות מקסימה ברוח של פעם, רק מותאמת לימינו. בתוך המארז תמצאו ערכת טושים איכותיים ממש בצבעוניות מרהיבה, מסגרות קרטון ודגמי פרפרים על נייר קשיח. את הפרפרים אפשר לצבוע ולהדביק בתוך המסגרות וככה ליצור אוסף תמונות קיר של פרפרי נייר צבעוניים ומהפנטים ביופיים. מכאן >

7. שרשראות וצמידים
נייר הוא חומר גלם מטריף ליצירה, אפשר לבנות ממנו עולם ומלואו - כולל תכשיטים! בערכה האביבית הזו תמצאו כל מה שדרוש ליצירת ארבעה סטים מעלפים ביופים שכל כולם עשוי מניירות צבעוניים וחוטים. פשוט מקסים וסופר שיקי, אין מה לומר. מכאן >

 


+++

ועכשיו החגיגה האמיתית מתחילה!
במהלך החודש הקרוב יעלו המון סרטוני הסבר, המחשות והנגשות לערכות היצירה ולחומרי האמנות האהובים של DJECO. זה הולך לקרות באינסטגרם שלי - אז בואו לעקוב כי הולך להיות יצירתי, אביבי ומאוד שמח.

 

גילוי נאות >

 

ברוכות הבאות, נעים מאוד להכיר

שמי טל מאור זינגרמן, המייסדת והעורכת של ׳אמהות בסטייל׳.

מעצבת, יזמית, אשת קהילות ותוכן, נשואה לשי ואמא גאה לשתי בנות שהן פשוט החיים שלי. בשנת 2010 פתחתי את הבלוג הראשון שלי ׳כלות אורבניות׳ ומאז אני לא מפסיקה לכתוב ולצלם. כאן במגזין ובקהילות שלנו אני משתפת את כל ההמלצות והתובנות שלי כאמא מכורת עיצוב ואסתטיקה וגם סוקרת שלל מוצרים מעולמות הלייף סטייל לאמהות וילדים.

במהלך השנים האחרונות התאהבתי בחינוך המונטסורי והחלטתי להתעמק באהבה האמיתית שלי: לבבות של ילדים והורים.
בשנת 2021 התחלתי ללמוד את הגישה באופן רשמי בארגון המונטסורי העולמי מייסודה של ד״ר מריה מונטסורי וממשיכי דרכה.
כיום אני בעלת תעודת מונטסורי אסיסטנט לגילי 0-3, 3-6 וגם 6-12

ובאוקטובר 2023 התחלתי ללמוד לקבלת תואר דיפלומה בינלאומי ולהפוך למדריכה מונטסורית מוסמכת AMI .

אני מאמינה שתוכן טוב, יפה ואיכותי יכול לשדרג מהותית את חווית האימהות ובעיקר לגרום לכל אחת מאיתנו לא להרגיש לבד.
ואם הגעת עד לכאן,
כנראה שאת מסכימה איתי ואת הכי מוזמנת להצטרף!


מחכה לך בקבוצה הסודית  בקבוצת עיצוב חדרי הילדים  וגם באינסטגרם הפעיל שלי >

 

 

טל מאור זינגרמן
@imahotbstyle
הצטרפו אלינו באינסטגרם - הכי כיף איתנו!
אמהות בסטייל - המגזין