שבוע 16 להריון, מה קורה לנו?


מזל טוב! שבוע 16 מתחיל את החודש הרביעי להריון.

 

אתן נמצאות כרגע בתחילתו של השליש השני שהוא ברוב המקרים החלק הקל והכיפי בהריון.

 

רוב הנשים מפסיקות לסבול מבחילות בשלב זה וגם העייפות הנוראית שמאפיינת את השליש הראשון נעלמת. בלי להלחיץ, בשליש הבא, השלישי והאחרון הדברים מתחילים להיות מסורבלים יותר. עכשיו, זה לגמרי שלב 'ירח הדבש' של ההריון, נצלו אותו לזמן איכות ופינוק.

 

סעו לטיולים עירוניים או קלילים בטבע, קחו חופש ונסו להנות בכל הזדמנות. אם בבית יש ילדים וזה לא ההריון הראשון צאו לטייל עם הילדים. נצלו את הזמן הקליל הזה והקדישו אותו רק לכן ולהם, הצטרפות של בייבי למשפחה משנה את מאזן הכוחות בבית ולוקח קצת זמן עד שאנחנו מתחילות להתרגל לשגרה החדשה.


ולחדשות הפחות משמחות, נדודי שינה. השלב הזה שאף תנוחה לא נוחה ולא ברור אם אפשר לישון על הבטן (אם זה נוח אז ברור שכן).

 

 כמה טיפים לשינה בשבוע 16 ולכל שבוע שהבטן גדלה:


- כריות! כרית הנקה, כרית הריון או כל כרית אחרת תעשה את העבודה. מקמו את הכרית לתמיכה בגב או בבטן מהצדדים מלמעלה או מלמטה. קחו בחשבון, בשבוע 16 אנחנו מתחילות עם כרית אחת-שתיים ולקראת סוף ההריון יש סיכוי שיהיו במיטה יותר כריות ממקום לבן הזוג.


- שינה על הבטן אפשרית ונוחה לרוב אם המזרון רך והבטן עדיין יחסית קטנה. אם הבטן גדלה ולוחצת כנגד המזרון נסו ליצור גומה עם כרית בצורת U ומקמו את הבטן בשקע שנוצר, כך הבטן תהיה במרחק מהמזרון ולא תהיה תחושת לחץ עליה.


- בשכיבה על הצד, כרית דקה בין הרגליים מאזנת את העומס שנוצר לאורך היום על הגב.


- בשכיבה על הגב, שמיכה קטנה מגולגלת או כרית מתחת לברכיים תיתן תמיכה לגב התחתון והוא לא יהיה בזווית מקומרת שלעיתים מעמיסה ומכאיבה.


- לפני השינה נסו להכין את הגוף למצב רגוע ושקט יותר. החשיכו מעט את הבית, הניחו את הנייד בצד והחליפו אותו בספר, שימו מוזיקה נעימה ומרגיעה, תרגלו מדיטציה קצרה, מקלחת נעימה ואחריה מרחו קרם או שמן גוף וכל דבר שיעזור לכן להוריד הילוך מהקצב המהיר של היום.


- שינה על צד שמאל מומלצת מכיוון שכך יש פחות לחץ על כלי דם גדולים הנמצאים בצד ימין.

 

שבוע 16: התפתחות העובר

 

העובר שוקל כ- 150 גרם וגודלו פחות או יותר כגודלו של אגס גדול.

הריון שבוע 16

 

כרגע העובר המתוק (או המתוקית) יודע להזיז את העיניים, הריסים צמחו ואם נאיר עם פנס על הבטן הוא יסתנוור ויזוז למרות שעפעפיו עדיין סגורים. כל גופו גדל, מתארך ומתפתח. ליבו כבר ממש מתפקד ומזרים דם לכל חלקי גופו הקטנטנים. את זרימת הדם הזו ניתן לראות בבירור בסקירת המערכות המוקדמת.


בשבוע 16 חלק מהנשים מתחילות להרגיש תנועות עובר, בשלב הזה אם אנחנו מרגישות את התנועות הן מרגישות כמו דגדוגים קלים, חלקנו יכולות ממש לתאר התנועות האלו כתחושה של בועות בבטן או משהו מעיין תחושה של דגים בבטן. הגיוני, העובר שוחה ונהנה בתוך מי השפיר הנעימים. אם אתן עדיין לא מרגישות תנועות זה בסדר גמור, כל אחת חווה אחרת את ההיריון וייתכן שהתנועות יהיו מורגשות אחרי שבוע 20. 

 

 בדיקות בשבוע 16

 

זה השבוע אחרון שבו ניתן לבצע סקירת מערכות מוקדמת, הסקירה הראשונה שבה בודקים את מערכות העובר וגם אפשר לגלות בה את מין העובר, עכשיו הגיע הזמן לשריין לכן תור לסקירת מערכות מאוחרת, עליה תוכלו לקרוא פה >

 

החל משבוע 16 ועד שבוע 19 ניתן לבצע בדיקת סקר ביוכימי של הטרימסטר שני, הבדיקה מכונה גם בדיקת 'חלבון עוברי' או 'תבחין משולש'. מטרתה לאתר סיכון לתסמונת דאון, תסמונות גנטיות אחרות וסיכון למומים בתעלת העצבים של העובר. בדומה לבדיקת הסקר הראשונה גם בדיקה זו היא בדיקת דם והיא בדיקה סטטיסטית (בדיקות מסוג זה נחשבות לאמינות) ולא אבחנתית, כלומר, הן לא יכולות לאשר או לשלול בוודאות תסמונת שונות.


בבדיקת החלבון העוברי בודקים שלושה מרכיבים: חלבון עוברי (AFP, Alpha fetoprotein) הורמון אסטריול ופפטיד hCG. את תוצאות בדיקת הדם מזינים לתוכנת מחשב שמשקללת את הנתונים ביחד עם נתונים נוספים עלינו כמו גיל ומשקל ונתונים על ההריון כמו שבוע ההריון. לבדיקה כדאי להגיע עם תוצאות הסקירה הראשונה או השקיפות העורפית ומידע על המשקל שלכן (במידה ואתן לא יודעות האחות תוכל לשקול אתכן). מומלץ לבדוק מול קופ"ח שלכן האם צריך לקבוע תור לבדיקה ואיפה ניתן לבצע אותה וצריך לקבל עבורה הפנייה מהרופאה שלכן.


במידה ויש צורך רפואי או אם אתן מעוניינות לבצע באופן פרטי, החל משבוע 16 ניתן לבצע דיקור מי שפיר, את הבדיקה בד"כ ניתן לבצע עד שבוע 22 פלוס שישה ימים. בדיקת מי שפיר יכולה לאשר או לשלול מומים כרומוזומליים בעובר, כמו תסמונת דאון ולאבחן מחלות גנטיות שעוברות בתורשה.

 

המלצות סטייל וביוטי


בשבוע 16 הבטן גדלה וגדלה, אם עד עכשיו היא לא יצאה סביר שזה יקרה ממש בקרוב. אם אתן עדיין לובשות את הבגדים הרגילים שלכן, אנחנו טיפה מקנאות. ואם הבטן יצאה אז אנחנו כמובן גם מקנאות בארון ההריון שמתחיל להיווצר אצלכן! דיברנו על שינה, איך לא התייחסנו לפיג'מה? אז זה השלב שבו אנחנו מפנקות את עצמנו בפיג'מה רחבה ומפנקת או בכותונת לילה נעימה.


אתן מוזמנות להאזין לפרק 30 בפודקאסט שלנו על אופנה בהריון. לחצו Play

 


בשורה התחתונה בשבוע 16

נתחיל עם תקציר בדיקות:


-שבוע 16 הוא השבוע האחרון לביצוע הסקירה הראשונה.


-החל מהשבוע אפשר לבצע את בדיקת חלבון עוברי, את הבדיקה ניתן לעשות משבוע 16 עד שבוע 19.


-במידה ויש צורך רפואי החל משבוע 16 ניתן לבצע דיקור מי שפיר, במידה ואתן מעוניינות, אפשר לבצע את הבדיקה גם באופן פרטי.


-לא לשכוח לקבוע תור לסקירה שנייה שאותה ניתן לבצע החל משבוע 22. זה נשמע מוקדם אך התורים מתמלאים מהר, כדי לא להתפשר על הרופאה שתבצע את הבדיקה.


- אנחנו בשלב ירח הדבש של ההריון, זוהרות ומתחילות להנות מהשליש השני של ההריון, נסו למלא את הזמן הפנוי בזמן איכות מפנק לבד / עם בן הזוג / חברה טובה.


- בשבוע 16 אצל רובנו התיאבון נפתח ואנחנו כבר לא חוששות מכל דבר שעלול לעורר בחילה אבל זוכרות את הצרבות שעלולות להגיע בלי התראה מוקדמת. תזונה מאוזנת ובריאה יכולה לסייע בהתמודדות עם צרבות, תתרום לתחושה כללית טובה יותר ותחזק אותנו כאן תמצאו ארבעה מתכונים טעימים וקלים.


- בינתיים, אתן יותר ממוזמנת להצטרף לקבוצה שלנו בפייסבוק אמהות בסטייל – הקבוצה הסודית היא מלאה באמהות תומכות, מחבקות מלאות רעיונות מעולים.


- לפי החוק היבש בחודש חמישי אנחנו מחויבות לדווח למעסיקה שלנו על ההריון, בפרק 27 בפודקאסט שלנו דיברנו על כל מה שקשור בנושא זכויות וחובות של נשים בהריון, ידע זה כוח! מוזמנות ללחוץ על כפתור ה-Play ולהאזין: 

 

 

 

לשבוע הקודם >>

 

לשבוע הבא >>

 

 

 

ברוכות הבאות, נעים מאוד להכיר

שמי טל מאור זינגרמן, המייסדת והעורכת של ׳אמהות בסטייל׳.

מעצבת, יזמית, אשת קהילות ותוכן, נשואה לשי ואמא גאה לשתי בנות שהן פשוט החיים שלי. בשנת 2010 פתחתי את הבלוג הראשון שלי ׳כלות אורבניות׳ ומאז אני לא מפסיקה לכתוב ולצלם. כאן במגזין ובקהילות שלנו אני משתפת את כל ההמלצות והתובנות שלי כאמא מכורת עיצוב ואסתטיקה וגם סוקרת שלל מוצרים מעולמות הלייף סטייל לאמהות וילדים.

במהלך השנים האחרונות התאהבתי בחינוך המונטסורי והחלטתי להתעמק באהבה האמיתית שלי: לבבות של ילדים והורים.
בשנת 2021 התחלתי ללמוד את הגישה באופן רשמי בארגון המונטסורי העולמי מייסודה של ד״ר מריה מונטסורי וממשיכי דרכה.
כיום אני בעלת תעודת מונטסורי אסיסטנט לגילי 0-3, 3-6 וגם 6-12

ובאוקטובר 2023 התחלתי ללמוד לקבלת תואר דיפלומה בינלאומי ולהפוך למדריכה מונטסורית מוסמכת AMI .

אני מאמינה שתוכן טוב, יפה ואיכותי יכול לשדרג מהותית את חווית האימהות ובעיקר לגרום לכל אחת מאיתנו לא להרגיש לבד.
ואם הגעת עד לכאן,
כנראה שאת מסכימה איתי ואת הכי מוזמנת להצטרף!


מחכה לך בקבוצה הסודית  בקבוצת עיצוב חדרי הילדים  וגם באינסטגרם הפעיל שלי >

 

 

טל מאור זינגרמן