שבוע 38 להריון, מה קורה לנו?


כבד ואו כמה שזה כבד, מעייף, הסבלנות שלנו מגיעה לקצה ואנחנו כבר לא יכולות לחכות למפגש המרגש עם הבייבי. שבוע 38 נשמע כמו זמן מצוין ללדת רובנו מצפות בסתר ליבנו ללדת בשבוע הזה, לא מוקדם מידי וגם לא מאוחר מידי. אנחנו לא יודעות מתי באמת זה יקרה (אלא אם יש לכן תאריך לניתוח קיסרי) ואנחנו מנסות לעודד את עצמנו עם מחשבה שלעובר יכול להיות טוב להישאר עוד קצת בפנים במקום החמים והמוכר.


אם הערכת המשקל גבוהה או שאתן עם סוכרת הריון, בצקות, קשיי נשימה או כל תופעת הריון אחרת אשר משפיעה על ההתנהלות היומית אין ספק שהייתן רוצות שהרגע המיוחל כבר יגיע והתופעות האלו ככל הנראה ייעלמו. אנחנו לא יודעות בדיוק מתי יקרה הרגע הזה, ייתכן והוא יקרה בעוד כמה שעות או ימים, מה שבטוח בחודש הקרוב זה יקרה. הבייבי שלנו מחכה בדיוק לרגע הנכון לו ולנו. קצת עידוד? לרוב בשבוע 38 העליה הדרמטית במשקל מפסיקה, אותנו זה קצת מנחם.


החודש התשיעי להריון יכול לפעמים להרגיש שהוא נמשך לנצח. אנחנו ממליצות לנסות לעשות בתקופה הזו דברים שעושים לכן טוב בין אם זה לבד, כזוג או עם חברות ומשפחה. נסו גם לחשוב מה יוריד מכן מתח, דאגות ויעשה לכן נעים ואולי יעזור בתקופה הקרובה. טיפול שיאצו? עיסוי מפנק (מותאם להריון)? דיקור? כל דבר שיעזור לכן להירגע הוא מבורך כרגע!


בינתיים אתן יכולות לדבר אליו או אליה, לספר כמה אתן מצפות לחיים שביחד, שאתן מתרגשות ואולי גם חוששות, איך אתן מדמיינות את הרגע הראשון בו תפגשו ומה הייתן רוצות שיקרה, התינוק או התינוקת קשובים ושומעים אותנו.
אם קשה לכן אתן יכולות לשקול להקדים את חופשת הלידה (כן, זה אפשרי כבר בשבוע 38) ולהתחיל לבלות את הזמן הנותר באזור הספה, מול הטלוויזיה, עם ספר טוב ביד או מול האינסטגרם שלנו.


אם אתן מקדימות את חופשת הלידה ויוצאות אליה בשבוע 38, כדאי שתדעו שזאת כנראה התקופה היחידה שבה זה לגיטימי לקרוא לה חופשה, אחרי הלידה זאת לא בדיוק חופשה. כאן תוכלו למצוא מידע על זכויות בהריון ואחרי לידה.


בשבוע 38 וגם בהמשך, בשבועות מתקדמים עדיין נוכל לחוות ברקסטון היקס ואף בעוצמה גבוהה יותר. אלו הם צירים מדומים הגורמים להתכווצויות ולהתקשות של הרחם, ניתן לחוש מהם כבר מאמצע ההיריון. לעיתים קשה לדעת אם מדובר בצירים אמיתיים או מדומים, במיוחד אם זה הריון ראשון ואנחנו לא כל כך מכירות את התחושה של צירים אמיתיים. כדאי לדעת שברקסטון היקס אינם סדירים ואמנם הם מכינים את הרחם וגורמים להתכווצויות אך אינם יכולים להביא איתם את הלידה.


לעומתם צירים אמיתיים גורמים לרחם להתכווץ בקצב יחסית אחיד וסדיר, הם יכולים להימשך כ-45 שניות והמרווחים ביניהם יהיו יחסית זהים ולאט לאט המרווחים יצטמצמו. בנוסף הם מלווים בכאב גב או בטן תחתונה הם לא נעצרים בתנועתיות, מנוחה, שתיית מים וכו'. כדאי לדעת, בלידה ראשונה, ההמלצה של מיילדות היא להגיע לחדר לידה בשלב שבו אנחנו מרגישות צירים ארוכים הנמשכים כדקה וההפרש ביניהם הוא של כ 3-4 דקות. כך שככל הנראה בשעות הראשונות של הצירים תהיו בבית, כאן תמצאו המלצות להתמודדות עם הצירים הראשוניים.


על הפקק הרירי שמעתן? סביר להניח שכן ואם לא ראיתן אותו יש סיכוי שזה יקרה ממש בקרוב. מדובר בהפרשה צמיגית האוטמת את צוואר הרחם, יציאתה מבשרת על התקרבות ללידה אך לא תמיד על תחילתה של הלידה הפעילה. לעיתים, הלידה תתחיל מספר שעות לאחר יציאתו ולעיתים היא תתחיל שבוע או אפילו שבועיים אחרי יציאתו.


אם אתן בטוחות שמדובר בפקק הרירי ולא בדימום מכל סיבה אחרת, אתן לא חשות בכאבים ותנועות העובר סדירות, אין צורך לגשת למיון מאחר ומדובר בדבר טבעי שהוא אחד מהסממנים המבשרים על בואה הקרב של הלידה. אך אם אתן מבחינות בדימום טרי בניגוב או על התחתון עם או בלי כאב יש לפנות באופן מיידי לבדיקה רפואית כדי לשלול הפרדות שליה.


בכל מקרה, אם אתן לא בטוחות שאלו צירים מדומים / אמיתיים / תזמון שלהם / הופעת הפקק הרירי וכל ספק גם הקטן ביותר, אנחנו ממליצות לחייג למוקד האחיות של קופת החולים שלכן ולקבל מהאחיות במוקד הכוונה ומענה אישי.


שבוע 38: התפתחות העובר


בשבוע 38 אורכו כ-49 ס"מ ומשקלו נושק ל-3 ק"ג - כמו אבטיח בינוני.

הריון שבוע 38

כעת איבריו מפותחים והוא מוכן לצאת לאוויר העולם. כל מערכות גופו עובדות על מנת שיוכל להסתדר מחוץ לרחם, יחד עם זאת ישנן מערכות שימשיכו להתפתח לאחר לידתו כמו מערכת העיכול והמוח. משקלו ממשיך לעלות בקצב איטי והוא ממתין לרגע הנכון ליציאה לאוויר העולם, לו, לכן ולגופכן.


אם אתן תוהות לגבי צבע העיניים של התינוק, כדאי לדעת שגם לאחר הלידה הצבע עוד עשוי להשתנות. אמנם עיניים עם גוון כהה לרוב יישארו כפי שהן עם שינויים קלים ביותר בטון ובגוון מאחר ופיגמנטים יכולים רק להתחזק אך לא להיעלם. עיניים בעלות גוונים בהירים יותר כמו כחול, ירוק או אפור עוד עשויות לשנות את צבען עד כשנה לאחר הלידה ולקבל גוון עמוק יותר או להפוך אפילו לחומות.

 

בדיקות בשבוע 38


בשלב הזה הבדיקות הן לפי המלצת הרופאה שלכן, כדאי להמשיך להגיע למעקב אצל אחות / אחות ליווי הריון כדי לבדוק לחץ דם ולבצע בדיקת סטיק שתן לזיהוי התחלה של רעלת הריון.


סימנים נוספים של רעלת הריון שיכולים להופיע בשבוע 38: הפרעות בראייה, רגישות לאור, בצקות בפנים או בידיים, החמרה בבצקות ברגליים, כאב חד בבטן העליונה, הקאות או בחילות. במידה ואתן חשות אחד מסימנים אלו פנו לבדיקה רפואית.


המלצות סטייל וביוטי


בשלב הזה אנחנו ממש מקוות איתכן שפריט הלבוש שתראו בקרוב יהיה חלוק של חדר לידה. בינתיים כמו תמיד, אנחנו בעד נוחות כל מה שעולה עליכן בשבוע 38 ואתן מרגישות בו נעים יכול להיות מעולה. אם ממש מתחשק לכן לחדש קצת את המלתחה כדאי להצטייד בבגדי אוברסייז שיכולו לשמש גם אחרי הלידה ואם אתן מתכננות להניק תוכלו להתחדש עם חולצת הריון שמתאימה גם להנקה.


בשורה התחתונה בשבוע 38

 

- שבוע 38 יכול להיות זמן מצויין לדייט זוגי ואולי אחרון כזוג לפני שאתם הופכים למשפחה וצריכים לדאוג לבייביסיטר.

 

- אנחנו ממליצות לדבר בצורה הכי גלויה ופתוחה על הציפיות שלכן וגם של הצד השני על הלידה ומה שיקרה אחריה. האם תרצו שבן או בת הזוג יבלו עם התינוק בבדיקות ובחיסונים בבית חולים או שאתם רוצים אפס הפרדה, האם כל הטיפולים שבית החולים מציע מקובלים על שניכם, מי הייתן רוצות שיהיה נוכח בשעת הלידה (במידה ומתאפשרת כניסה של יותר ממלווה אחד), מתי להודיע להורים שזה קורה, מה לגבי מבקרים ובעצם להציף כל נושא שאתן חושבות עליו.


- אם יש ילדים בבית שאוטוטו יהפכו להיות אחים גדולים זה הזמן להכין אותם מבחינה לוגיסטית ללידה המתקרבת בהתאמה לגיל ולהיכרות שלכן עם האופי שלהם להסביר כמה זמן לא תפגשו, מי יהיה איתם בזמן הזה, מה צפוי לקרות, להכין אותם ולייצר עבורם עוגנים. לוודא מה יהיה עם הילדים בזמן הלידה ואחריה, אנחנו ממליצות גם להכין תוכנית חלופית לכל מקרה שלא יהיה.


- סימנים חשובים הדורשים בדיקה רפואית במיון יולדות:


1. ירידת מים בין אם היא בטפטוף קטן או כמו בסרטים הצפה של מים.
2. ירידת מים שצבעם בגוון חום, ככל הנראה אלו מים מקונאליים היכולים להעיד על מצוקת עובר.
3. דימום בין אם הוא "קל" ומופיע כנקודה קטנה ובין אם הוא מזכיר וסת.
4. צירים באורך דקה כשהזמן בין הצירים הוא 5 דקות או פחות למשך שעה רצופה.
5. כשלא מרגישים תנועות סעו להיבדק באופן מיידי.
6. הרגשה של ציר ארוך שלא נגמר, עלול להעיד על היפרדות שליה. גם במקרה כזה גשו להיבדק באופן מיידי.
7. עם כל ספק קטן או גדול, אם אתן מרגישות שמשהו שונה או לא תקין גשו להיבדק.

- בשבוע 38 כנראה שכבר הרצתן בדמיונכן את תסריט הלידה אין סוף פעמים. אם אתן מתכננת ללדת בלידה טבעית (ללא אפידורל או משככי כאבים אחרים) אנחנו ממליצות להמשיך עם ההכנות, לתרגל נשימות, תנועתיות, דמיון מודרך וכו'. כאן תוכלו למצוא עוד מידע על לידה טבעית.

- אנחנו מאמינות בידע זה כוח, וממליצות ללמוד גם על תרחישים שכרגע אנחנו לא מתכננות כדי להיות מוכנות לכל מקרה וסיבה רפואית שתתרחש בזמן הלידה. אם אתן מתכננות לידה טבעית, בטוחות שתבקשו אפידורל בכניסה לחדר לידה או מיועדות לקיסרי, כדאי להכיר גם את החלופות. יתכנו מצבים רפואיים בהם לא ניתן לקבל אלחוש או שיקח קצת זמן עד שהמרדים יגיע. הלידה יכולה לא להתקדם כמו שדמיינו וייתכן וברגע האמת נשקול קבלת אלחוש או שייתכן מצב רפואי שיאלץ אותנו להיכנס לניתוח קיסרי. כך או כך ממש כדאי להתכונן לכל האופציות, הידע יכול לעזור לנו לקבל החלטה בזמן אמת.

- נקודה חשובה לגבי ניתוח קיסרי: נשים רבות חוששות מכך שלא יוכלו להניק לאחר הניתוח, ישנם המון שמועות וספקולציות סביב הנושא. קולות ודעות של נשים מנוסות שבטוחות שהנקה אחרי ניתוח קיסרי היא הרבה יותר קשה עד בלתי אפשרית. במיוחד כדי לפזר את הערפל מעל נושא זה וכדי להבהיר כמה נקודות חשובות לגבי הנקה הקלטנו את פרק "ניפוץ מיתוסים בהנקה"

 

להאזנה לחצי play:

 

 

לשבוע הקודם >>

 

לשבוע הבא >>

 

 

 

 

ברוכות הבאות, נעים מאוד להכיר

שמי טל מאור זינגרמן, המייסדת והעורכת של ׳אמהות בסטייל׳.

מעצבת, יזמית, אשת קהילות ותוכן, נשואה לשי ואמא גאה לשתי בנות שהן פשוט החיים שלי. בשנת 2010 פתחתי את הבלוג הראשון שלי ׳כלות אורבניות׳ ומאז אני לא מפסיקה לכתוב ולצלם. כאן במגזין ובקהילות שלנו אני משתפת את כל ההמלצות והתובנות שלי כאמא מכורת עיצוב ואסתטיקה וגם סוקרת שלל מוצרים מעולמות הלייף סטייל לאמהות וילדים.

במהלך השנים האחרונות התאהבתי בחינוך המונטסורי והחלטתי להתעמק באהבה האמיתית שלי: לבבות של ילדים והורים.
בשנת 2021 התחלתי ללמוד את הגישה באופן רשמי בארגון המונטסורי העולמי מייסודה של ד״ר מריה מונטסורי וממשיכי דרכה.
כיום אני בעלת תעודת מונטסורי אסיסטנט לגילי 0-3, 3-6 וגם 6-12

ובאוקטובר 2023 התחלתי ללמוד לקבלת תואר דיפלומה בינלאומי ולהפוך למדריכה מונטסורית מוסמכת AMI .

אני מאמינה שתוכן טוב, יפה ואיכותי יכול לשדרג מהותית את חווית האימהות ובעיקר לגרום לכל אחת מאיתנו לא להרגיש לבד.
ואם הגעת עד לכאן,
כנראה שאת מסכימה איתי ואת הכי מוזמנת להצטרף!


מחכה לך בקבוצה הסודית  בקבוצת עיצוב חדרי הילדים  וגם באינסטגרם הפעיל שלי >

 

 

טל מאור זינגרמן