מה קורה לי?
בשלב זה כנראה שכבר יש איחור בוסת וסימנים ראשונים המבשרים על הריון מגיעים לביקור. את מוצאת את עצמך מבקרת בשירותים הרבה יותר מהרגיל? סובלת מבחילות? רעבה במיוחד? רגישות בחזה? כאבי מחזור? שינויים במצב הרוח ועייפות? כנראה שאת בהריון. אגב, את יכולה להיות בהריון גם מבלי לחוות את ה״תענוגות״ לעיל. אצל כל אחת התופעות יכולות לבוא לידי ביטוי בצורה שונה.

 


תוכלי לרכוש בדיקת הריון ביתית (אחת או עשר, כמו שאנחנו עשינו) ולבדוק אם כבר אפשר לראות שני פסים. אם המחזור שלך מאחר אך תוצאת הבדיקה שלילית תוכלי לחכות כמה ימים ולערוך בדיקה נוספת מאחר ולפעמים חלבון ה-HCG שהוא למעשה זה שבדיקת ההיריון בודקת והוא האינדיקציה לקיום ההיריון עשוי להיות נמוך מידי בתחילתו הראשונית של ההיריון והבדיקה הביתית לא תזהה את קיום ההורמון.

אם ניחנת בכושר איפוק, תוכלי להמתין לבדיקה מסודרת אצל הרופא אליה ניתן לגשת החל מהשבוע ה-6. לפעמים לא ניתן יהיה לראות דופק כבר בשבוע ה-6 והרופא יבקש שתחזרי לביקור נוסף כשבוע או שבועיים מאוחר יותר.

לבדיקת רופא עדיין מוקדם לגשת אך אם את חושבת שאת בהריון אנחנו ממליצות לקבוע תור כבר עכשיו כדי שלא תגלי ברגע האחרון שאין אף תור פנוי. בדיקת מעקב ההיריון הראשונה אצל הרופא שהיא גם בדיקת האולטרסאונד בה תוכלי לשמוע את דופק העובר נעשית בין שבועות 6-8 להריון.


הבדיקה מתבצעת באמצעות מכשיר אולטרסאונד המשדר גלי קול אל תוך הרחם באמצעות מתמר. האולטרסאונד נעשה באופן נרתיקי או בטני או בגישה משולבת, לפי שיקול דעתו של הרופא. בשבועות מוקדמים של ההיריון הגישה תהיה לרוב נרתיקית. בבדיקה זו בודקים את מקומו של שק ההיריון והאם הוא ממוקם באופן תקין בתוך הרחם, את דופק העובר, את מספר העוברים ומהו גיל ההיריון לפי מדידה של קוטר שק ההיריון והעובר.

בין אם את חושדת שאת בהריון ובין אם את בטוחה בכך, אם עדיין לא התחלת להקפיד על התזונה שלך זה הזמן לעשות זאת. הפחיתי בקפאין והפסיקי לאכול את כל אותם מזונות שאסורים בהריון, כך אם תגלי שההריון אכן תקין, תדעי שהקפדת לשמור על העובר ועל עצמך כבר מהימים הראשונים. אם את לא בטוחה מה מותר ומה אסור לאכול בהריון תוכלי ללמוד עוד על הנושא ממש כאן >>

אם את סובלת מכאבי ראש או דימום כלשהו ואת חושדת שאת בהריון ושמשהו איננו כשורה התייעצי עם הרופא שלך. דימום במהלך ההיריון הוא נושא חשוב נוסף שכדאי שתתוודעי אליו. בשלב זה את עשויה להיתקל בדימומים קלים מאחר ובערך כ-20% מההריוניות חוות דימומים בתחילתו של ההיריון. לרוב אין ממה לחשוש, בעיקר כאשר מדובר בדימום קליל. לדימומים בתחילת ההיריון יכולות להיות מגוון סיבות, החל בדימום השתרשות שאופייני מאוד לשבועות המוקדמים וקורה כשהעובר משתרש ונקלט ברחם.

 


דימום יכול לקרות גם מצוואר הרחם מאחר ובתקופה זו השינויים שהגוף עובר במקביל לשינויים ההורמונליים גורמים לרקמות באזור להפוך לעדינות ולרגישות יותר. סיבות נוספות שעלולות לגרום לדימום כזה או אחר עשויות להיות פחות נעימות כמו הריון כימי שהוא למעשה הריון שלא נקלט בצורה תקינה, ניתן לאבחן אותו בבדיקת דם כלומר אם תבצעי בדיקת דם אז התוצאה תהיה חיובית אבל בפועל ההיריון לא נקלט והשתרש ברחם ולכן לא ניתן יהיה לראות בבדיקת האולטרסאונד שק הריון. הריונות כימיים נפוצים מאוד ורוב הנשים אפילו לא ידעו שהיה להן הריון כימי ויחשבו שמדובר רק באיחור במחזור.

במידה ואת מנסה להיכנס להריון ומבצעת את כל הבדיקות בזמן, סיכוי סביר שבמידה ותחווי הריון כימי תגלי זאת מיד יחד עם בדיקת הדם ולכן האכזבה בבדיקת הרופא היא בלתי נמנעת ומתסכלת. סיבות נוספות לדימומים הן הריון חוץ רחמי או הפלה.

מאחר וכשיש דימום לא ניתן לדעת לבד אם מדובר בתופעה קלילה וחולפת או במשהו רציני יותר, בכל מקרה של הופעת דימום קל או מסיבי חשוב מאוד לפנות לבדיקת רופא באופן מיידי כדי לאתר את המקור להופעתו. אמנם ככל הנראה מדובר בתופעה חולפת אך בשלב זה, למרות שנשים רבות לא נוטות לדבר על כך, הפלות הן דבר שכיח ונפוץ ביותר.

גם אם חווית הפלה טבעית, דעי שאת לא לבד, בערך כ-25% מהנשים יחוו הפלה בשלב זה או אחר וככל שגיל האישה עולה, הסיכוי להפלה טבעית גדל.
אם את מחפשת תמיכה, הכוונה, עצה או סתם מקום לשאול בו את מיליון השאלות שצצות לך בראש, את יותר ממוזמנת להצטרף לקבוצה הסודית שלנו בפייסבוק, היא חמה, נעימה ומחבקת עם המון טאצ׳ של סטייל, יש לנו תחושה שזה בדיוק מה שאת מחפשת >>


אם אינך בהריון, סביר להניח שהמחזור החודשי שלך יגיע בעוד מספר ימים. אין ספק שהתקופה בה אנחנו מייחלות להיכנס להריון ולא ממש מצליחות היא אחת התקופות המורכבות שיכולים החיים האלה לזמן, בטח ובטח אם אנחנו נמצאות בעיצומם של טיפולי פוריות וחוסר וודאות שרק מעצימים את על העסק.

 

אבל המצב כרגע הוא כזה, שאת לא. לפחות עכשיו, לפחות החודש. עדיין. ועד שתוכלי לנסות להיכנס שוב להריון יעבור לו עוד חודש אחד שאיתו תצטרכי להתמודד. איך מתמודדים עם האכזבה ועם תשובה שלילית? כאן תמצאי את הטיפים שלנו שיעזרו לך לעבור את התקופה המבלבלת.

 

שבוע 4 להריון

 

 

מה קורה לעובר?
אז הביצית שעברה לגור ברחם לפני שבועיים התפצלה, לשני חלקים. אחד יהפוך לשליה המחוברת לדופן הרחם - היא זו אשר תזין את העובר בחמצן ומזון. השני, יהפוך להיות התינוק שלך. במקביל מתחיל לעטוף אותו שק שבהמשך יהיה שק מי השפיר. אגב, הוא כבר ממש גדל העובר שלך, הוא כבר באורך 0.5 מ״מ!

 

 

מה ללבוש?
בהתחשב בביקורים התכופים בשירותים לפיפי או בבחילות מהן את עלולה לסבול, שמלת אובר סייז וסומק טוב יעשו את העבודה, מזל שזה תמיד באופנה!

 

 

 

פינת התכלס
דבר ראשון, פיפי על מקל. ערכה ביתית לבדיקת הריון תתן לך את התשובה, לעתים להורמון המעיד על הריון (hcg) לוקח זמן להופיע בשתן ותוצאה שלילית לאחר איחור אינה בהכרח מעידה שאינך בהריון, זה פשוט שיעור בסבלנות לנסות שוב בעוד כמה ימים.

 

בכל מקרה, נסי לבצע את הבדיקה עם הפיפי הראשון של הבוקר, אז ריכוז הורמון ההריון בשתן נמצא בשיאו.

 

הוסת מתמהמהת ולא הופיעו שני פסים בבדיקת ההריון הביתית? זו תחושה לא נעימה של חוסר ודאות... את בטח רוצה לדעת מה קורה עם הגוף שלך ואנחנו ממש לא רוצות להלחיץ אבל לעיתים איחור בווסת יכול לקרות גם מסיבות שאינן הריון. במקרה כזה אנחנו ממש ממליצות לפנות לרופאת הנשים או המשפחה שלך לקבלת הפניה לבדיקת בטא בדם אשר בודקת את רמות ה-hcg בדם -  זו בדיקה אמינה ומדוייקת יותר מכל בדיקה ביתית.

 

 

קיבלת שני פסים? צלצלי לתאם בדיקה אצל רופאת הנשים שלך לסביבות שבוע 6-8 לבדיקת אולטראסאונד ראשונה (ומרגשת!) הידועה בכינויה ׳בדיקת דופק׳.


הקפידי על נטילת חומצה פולית, והרחיקי מהתפריט את רשימת המאכלים אשר אינם מומלצים לאכילה בזמן הריון >>

 

כאן הכנו רשימה מפורטת של כל הדברים שכדאי לעשות ברגע שמתגלים להם שני הפסים המרגשים האלה. מוזמנת >

 

 

כמו כן מוזמנות להאזין לפרק מס׳ 4 בפודקאסט שלנו בו שוחחנו עם טובה קראוזה, דיאטנית קלינית המתמחה בתזונת נשים בהריון, על כל מה שכדאי לך לדעת.
לחצי Play להאזנה:

 

 

לשבוע הקודם >>

 

לשבוע הבא >>

 

 

ברוכות הבאות, נעים מאוד להכיר

שמי טל מאור זינגרמן, המייסדת והעורכת של ׳אמהות בסטייל׳.

על קצה המזלג - אני מעצבת, יזמית, אשת קהילות ותוכן, נשואה לשי ואמא גאה לשתי בנות שהן פשוט החיים שלי. כאן במגזין ובקהילות שלנו אני כותבת, מעצבת, ממליצה, קונה, מדברת, מלקטת וגם מארגנת לנו דילים שווים, איכותיים ומאוד משתלמים.

במהלך השנים האחרונות התאהבתי בחינוך המונטסורי ולאחרונה התחלתי ללמוד את הגישה באופן רשמי ב- AMI, איגוד המונטסורי העולמי מייסודה של ד״ר מריה מונטסורי וממשיכי דרכה. כיום אני בעלת תעודת מונטסורי אסיסטנט לגילי 0-3 וגם 6-12

אני מאמינה שתוכן טוב, יפה ואיכותי יכול לשדרג מהותית את חווית האימהות ובעיקר לגרום לכל אחת מאיתנו לא להרגיש לבד. ואם הגעת עד לכאן,
כנראה שאת מסכימה איתי ואת הכי מוזמנת להצטרף אלינו!


מחכה לך בקבוצה הסודית שלנו, בקבוצת עיצוב חדרי הילדים שלנו וגם באינסטגרם הפעיל שלי >

כדי לעקוב אחרי כל הדילים שאני מעלה הכי כדאי לעקוב אחרי הטלגרם שלנו.

טל מאור זינגרמן