שבוע 6 להריון, מה קורה לנו?


קפה, פסטה, גלידה, דג, כריך עם קוטג׳ וחביתה היו המנות הפייבוריטיות ועכשיו מגעיל רק לקרוא את השורות הללו? כנראה שסטטיסטיקת הבחילות בהריון לא פסחה עליכן, אם זה לא קרה עד עכשיו, שבוע 6 לעיתים מביא איתו את התופעות הפחות נעימות. חשוב לזכור שכל אישה חווה את ההריון בצורה אחרת ובנוסף, אישה יכול לחוות בדרך שונה את ההריונות שלה.


אל תאמינו למי שקורא להן בחילות בוקר, הן מגיעות לביקור all day long. לעיתים הבחילות יישארו בגדר תחושת גועל ולעיתים נרוץ לאסלה להקיא. מה עושים נגדן בחילות בוקר שמופיעות כל היום? יש הרבה דברים שניתן לעשות כדי להקל כמו לאכול קרטיב לימון או למצוץ קוביית קרח, להקפיד לא להיות רעבות אף פעם אבל לא להעמיס על קיבה יותר מידי, לאכול ארוחות קטנות ותמיד להסתובב עם קרקרים בטעמים ניטרליים בתיק.


יש מאכל אחד או שניים שהמחשבה עליו גורמת להרגשה יותר טובה והוא מותר בהריון? זה הדבר שכדאי לאכול עכשיו.זאת הרשימה מלאת ההמלצות שלנו להקלה על בחילות בהריון.


חלק מהנשים סובלות מבחילות ומהקאות מרובות עד כדי כך שהתפקוד היומיומי שלהן נפגע. אם את מרגישה שזה המצב, אין סיבה שתסבלי כל כך. אנחנו ממליצות להתייעץ עם הרופאה שלך, לשמוע מה יש לה להציע ואיך לעזור, ייתכן והיא תמליץ להעזר זמנית בתרופות להקלה (שמתאימות לתקופת ההריון) ו/או על עירוי נוזלים שיעזור לך להתאושש.


הבחילות לא הופיעו?
הכל בסדר! בחילות לא מצביעות על הריון תקין, בדיוק כמו שהיעדר בחילות אינו מצביע על הריון לא תקין.


דימומים בתחילת הריון
נושא חשוב נוסף שכדאי להכיר הוא דימומים בתחילת ההיריון. גם בשבוע 6, אנו יכולות להיתקל בדימומים קלים, בערך כ-20% מההריוניות חוות דימומים בתחילת ההיריון. לרוב אין ממה לחשוש, בעיקר כאשר מדובר בדימום קליל. לדימומים בתחילת ההיריון יכולות להיות מגוון סיבות, החל בדימום השתרשות שאופייני מאוד לשבועות המוקדמים וקורה כשהעובר משתרש ונקלט ברחם. או מצוואר הרחם שהרקמות באזור שלו הופכות לעדינות ורגישות יותר.


סיבות נוספות שעלולות לגרום לדימום כזה או אחר עשויות להיות פחות נעימות כמו הריון כימי שהוא למעשה הריון שלא נקלט בצורה תקינה. ניתן לאבחן אותו כהריון בבדיקת דם כלומר אם תבצעי בדיקת דם אז התוצאה תהיה חיובית אבל בפועל ההיריון לא נקלט והשתרש ברחם ולכן לא ניתן יהיה לראות בבדיקת האולטרסאונד שק הריון.


הריונות כימיים נפוצים מאוד ורוב הנשים לא ידעו שהיה להן הריון כימי ויחשבו שמדובר רק באיחור במחזור. במידה ואתן מנסות להיכנס להריון ומבצעות את כל הבדיקות בזמן, אם תחוו הריון כימי תגלו על הריון מיד עם בדיקת הדם ולכן האכזבה בבדיקת הרופאה היא בלתי נמנעת ומתסכלת.


סיבות נוספות לדימומים הן הריון חוץ רחמי או הפלה. אם חוויתן הפלה טבעית, דעו שאתן לא לבד, בערך כ-25% מהנשים יחוו הפלה בשלב זה או אחר וככל שגילנו עולה, הסיכוי להפלה טבעית גדל.


כשיש דימום לא ניתן לדעת לבד אם מדובר בתופעה קלילה וחולפת או במשהו רציני יותר. לכן, בכל מקרה של הופעת דימום קל או מסיבי חשוב מאוד לפנות לבדיקת רופאה באופן מיידי כדי לאתר את המקור להופעתו.
אם אתן מחפשות תמיכה, הכוונה או מקום לשאול בו את מיליון השאלות שצצות, אנחנו מחכות לכן בקבוצה המחבקת והתומכת שלנו אמהות בסטייל – הקבוצה הסודית.

 

שבוע 6: התפתחות העובר


בשבוע 6 פלא הבריאה גדל השבוע ועכשיו אורכו כ-5-8 מ״מ והוא כבר לא בגודל של שומשום וכרגע הוא מזכיר יותר אפונה.

 

שבוע 6 להריון

ממש לפני שבוע, בשבוע 5, ליבו החל לפעום, השבוע קצב הפעימות נע בין 100-130 פעימות לדקה!


בשבוע 6, המוח שלו מתחיל להתפתח ואיתו גם האוזניים הקטנטנות שמתחילות להציץ בצדי הראש. גם הכבד, הכליות ושאר האיברים הפנימיים ומערכת הנשימה מתחילות להתפתח.


בצידי גופו של העובר מתחילות לצוץ בליטות קטנות שעתידות בקרוב להתפתח לידיים ורגליים וגם פתחי הנחיריים מתחילים להתגבש. למרות שהעובר מתפתח כרגע בקצב מהיר במיוחד, יעבור זמן עד שהוא יראה יותר אנושי ופחות חסר צורה.
ממש בא לכן כבר לגלות אם זה בן או בת? נסו את ההסבר שכאן ואולי תגלו כבר בשבוע 6 אם יש לכן בבטן בן או בת.

 

 

בדיקות בשבוע 6

 

החל משבוע 6 ניתן לבצע את הבדיקה הסופר מרגשת 'בדיקת דופק', והיא מתבצעת באמצעות מכשיר אולטרסאונד המשדר גלי קול אל תוך הרחם. האולטרסאונד נעשה באופן נרתיקי או בטני או בגישה משולבת, לפי שיקול דעתה של הרופאה. בשבועות מוקדמים של ההיריון הבדיקה בד"כ נרתיקית.


חשוב לזכור, הגישה נעשית לפי שיקול דעת הרופאה ויחד עם זאת יש לנו זכות מלאה על הגוף שלנו, אנחנו יכולות לתווך לרופאה את הקשיים שלנו אם יש כאלו, להסביר מה עוזר ומקל עלינו ולבקש את שיתוף הפעולה שלה עם הדרך שתקל עלינו. בבדיקה זו בודקים את מקומו של שק ההיריון והאם הוא ממוקם באופן תקין בתוך הרחם, שומעים את דופק העובר, רואים נקודה קטנה שתגדל ותהפוך לתינוק או תינוקת, מספר העוברים ובודקים מה גיל ההיריון לפי מדידה של קוטר שק ההיריון והעובר. לאחר הבדיקה נפתח עבורכן תיק מעקב הריון רשמי בקופ״ח אליה אתן משתייכות.

בכל טרימסטר מומלץ גם לערוך בדיקות דם ושתן כחלק ממעקב הריון. בשליש הראשון מבצעים גם בדיקת סוג דם בדיקת Rh חיובי או שלילי, והיא סופר חשובה. אם סוג הדם הוא שלילי יש סיכון שהגוף יפתח נוגדנים נגד כדוריות הדם האדומות של העובר. הנוגדנים האלו עוברים את השליה ויכולים לגרום לאנמיה אצל העובר. במידה וסוג הדם שלילי ייתכן והרופאה תמליץ על קבלת זריקת Anti-D בשבוע 28 ולאחר הלידה.


בנוסף בודקים נוגדנים שונים כנגד מחלות כמו טקסופלזמה, בודקים את מצב הויטמינים, עורכים בדיקת דם לסוכר (מתבצעת בצום), בדיקת שתן כללית ועוד בדיקות לפי שיקול דעת הרופאה ו/או אחיות ליווי ההריון.


המלצות סטייל וביוטי


מי שרואה אתכן השבוע יגיד לכן שאתן זוהרות מבלי לדעת בכלל שזה בזכות ההריון, זה הזמן ללבוש את הצבעים שמאירים ומדגישים את אותו זוהר שמרגיש כל כך רחוק מהתחושת האמיתיות שלנו בשלב הזה של ההריון.

 

ממליצות להצטייד בקונסילר טוב לטשטש את העיניים העייפות ובכלל, זה הזמן לפצוח במסע שופינג קטן לאיפור בסיסי שיעזור להסוות את כל השינויים האדירים שמתחוללים כרגע בגוף, זאת במידה ואתן מעוניינות לשמור בינתיים על הכל דיסקרטי.

 

ואם כבר שופינג של מוצרי איפור נוסיף המלצה חמה לרכישת קרם הגנה לפנים עם SPF גבוה, ולמרוח אותו עליכן מדי בוקר ואפילו לחדש כל 3 שעות, זה עשוי להוריד את הסיכוי להפתחות פיגמנטציה בפנים וגם בלי קשר, העור שלכן ממש יודה לכן, מבטיחות!


בשורה התחתונה בשבוע 6

 

- השבוע אתן צפויות לראות את העובר לראשונה בבדיקת אולטרסאונד ולשמוע את פעימות ליבו. הכינו את הטישו, זה הדייט הראשון והוא מרגש!


- בפגישה עם הרופאה בקשו ממנה את רשימת הבדיקות הנדרשות לחודשים הקרובים ותאמו אותן כבר עכשיו, יש בדיקות שחייבות להתבצע בשבועות מסוימים.


- אנחנו ממליצות לקבוע כמה שיותר מהר תורים עתידיים בשביל שלא תצטרכו להתפשר על הרופאה שתבדוק אתכן או לנסוע לעיר רחוקה בגלל בעיית זמינות תורים.


- כדאי לבצוע בדיקות דם ושתן כחלק ממעקב הריון


-עדיין  מומלץ לבצע בדיקות סקר גנטיות לגילוי מחלות תורשתיות לפני ההיריון. אם מסיבה כלשהי לא ביצעתם את הבדיקות לפני הכניסה להריון, ניתן וכדאי לבצע אותן גם בשבוע 6.

 

- שבוע 6 יכול להביא איתו בחילות ויש מה לעשות איתן. קחו איתכן תמיד פלחי לימון וקרקרים יבשים, רעב ידוע כמגביר בחילות רציני, לכן השתדלו לאכול כמויות קטנות במרווחים קטנים כדי לא להרגיש רעבה ומצד שני כדי לא להעמיס על הקיבה יותר מידי.
להקלה על הבחילות נסו למצוא מאכל אחד ניטרלי שעוזר לכן ולהיצמד אליו, לא לשכוח שלכל אחת משהו אחר יכול לעזור. נסו מלפפון, גזר, שקדים, קרטיב ואפילו קוביות קרח. עוד המלצות להתמודדות עם בחילות בוקר שבתכלס מופיעות כל היוםתוכלו למצוא כאן

- להאזנה לשיחה עם דיאטנית קלינית על כל מה שמומלץ לאכול בהריון וממה כדאי להימנע, לחצי על כפתור ה- Play. האזנה נעימה!

 

 

לשבוע הקודם >>

 

לשבוע הבא >>

 

 

 

ברוכות הבאות, נעים מאוד להכיר

שמי טל מאור זינגרמן, המייסדת והעורכת של ׳אמהות בסטייל׳.

מעצבת, יזמית, אשת קהילות ותוכן, נשואה לשי ואמא גאה לשתי בנות שהן פשוט החיים שלי. בשנת 2010 פתחתי את הבלוג הראשון שלי ׳כלות אורבניות׳ ומאז אני לא מפסיקה לכתוב ולצלם. כאן במגזין ובקהילות שלנו אני משתפת את כל ההמלצות והתובנות שלי כאמא מכורת עיצוב ואסתטיקה וגם סוקרת שלל מוצרים מעולמות הלייף סטייל לאמהות וילדים.

במהלך השנים האחרונות התאהבתי בחינוך המונטסורי והחלטתי להתעמק באהבה האמיתית שלי: לבבות של ילדים והורים.
בשנת 2021 התחלתי ללמוד את הגישה באופן רשמי בארגון המונטסורי העולמי מייסודה של ד״ר מריה מונטסורי וממשיכי דרכה.
כיום אני בעלת תעודת מונטסורי אסיסטנט לגילי 0-3, 3-6 וגם 6-12

ובאוקטובר 2023 התחלתי ללמוד לקבלת תואר דיפלומה בינלאומי ולהפוך למדריכה מונטסורית מוסמכת AMI .

אני מאמינה שתוכן טוב, יפה ואיכותי יכול לשדרג מהותית את חווית האימהות ובעיקר לגרום לכל אחת מאיתנו לא להרגיש לבד.
ואם הגעת עד לכאן,
כנראה שאת מסכימה איתי ואת הכי מוזמנת להצטרף!


מחכה לך בקבוצה הסודית  בקבוצת עיצוב חדרי הילדים  וגם באינסטגרם הפעיל שלי >

 

 

טל מאור זינגרמן