צעצועולוגית ממליצה: סייקל - משחקי למידה והעשרה לפעוטות וילדים חקרניות וסקרנים

01.10.23 יום א'
מאת:

הכירו את סייקל - מותג חדש נולד!

 

ולא סתם מותג, אלא כזה שנולד כדי להעניק לפעוטות ולילדים שלנו חוויות והתנסויות מעשירות ולתת מענה ליצר החקר והסקרנות הטמון בהם.

ליילה מירסקי ואירנה מושקוביץ הן חברות, שותפות ויזמיות חלוצות.  השתיים בעלות גישה ולב אוהב לילדים וגם ניסיון משמעותי בהוראה והדרכה - ליילה הדריכה מעל לעשור חוגים עם בעלי חיים לילדים בגנים (ובזכותה התאהבתי לגמרי בזיקיות, סיפור ארוך, אל תשאלו…) ובשנים האחרונה לימדה סייבר בבתי ספר. אירנה בעלת תואר שני בהנדסת אווירונאוטיקה וחלל מהטכניון ועד לא מזמן לימדה פיזיקה בחטיבת ביניים ותיכון והגישה לבגרויות.

שתיהן הכניסו את הגישה המונטסורית לביתן ומגדלות את ילדיהן לפי ערכי ועקרונות הגישה. לפני כשנה ובשקט חשאי החלו לעבוד על סייקל - מרחב מונטסורי לימודי מעצים לילדים וילדות מגיל לידה ועד תשע.

המרחב, הממוקם בהוד השרון, נמצא כרגע בישורת האחרונה של השיפוצים, העיצוב והאבזור והולך להפתח ממש בקרוב.

 

בינתיים, אנחנו לגמרי יכולות ליהנות מהמשחקים הלימודיים ששתיהן מפתחות ולהכניס אלינו הביתה קצת מהקסם של סייקל.

 משחקים מונטסורים לילדים

הבנות של אירנה וליילה מדגמנות כמה כיף עם המשחקים של סייקל בבית

 

המטרה: לתמוך בתהליך ההתפתחות הטבעי של ילדים וילדות
הגישה המונטסורית יוצאת מתוך נקודת מוצא שהמוח האנושי יודע לבד איך להתפתח. כן כן, כבר מגיל לידה תינוקות יודעים איך לרכוש שפה, איך לרכוש תנועה - הכל! וכל מה שעלינו לעשות, כמבוגרים שנמצאים עם ילדים, זה לעזור להם לעשות את זה בעצמם ולממש את הפוטנציאל האישי הטמון בכל ילד וילדה.

כדי לעשות זאת בצורה הטובה והמיטיבה ביותר ישנם משחקים (בעולם המונטסורי נקראים ׳עזרים׳) שתפקידם לעזור לתהליך ההתפתחות הטבעי ולאינטליגנציית המוח הסופג הייחודית לילדים מגיל לידה ועד גיל שש.

הם נועדו לגרות את הסקרנות ולהוביל ללמידה כיפית מתוך רצון, עניין ושמחה. את רוב העזרים המונטסורים הקלאסיים נמצא בגנים ובמסגרות החינוכיות אבל ישנם כאלה, בעיקר בתחום השפה והחושים, שלגמרי אפשר לבחור ולהכניס הביתה.

ואלה שתראו כאן בסקירה הם לחלוטין כאלה - מבוססים ונשענים על הפדגוגיה המונטסורית הקלאסית עם טוויסט ביתי ועכשווי.

מה שאומר ש:

מדובר במשחקים יפים יפים
כי יופי ואסתטיקה הם ערכים מובילים בעולם המונטסורי.

ורסטיליים מאוד
הם פתוחים וניתן לשחק איתם בכמה דרכים, ברמות קושי שונות בהתאם לצורך ההתפתחותי וגם לשלב אותם יחד עם משחקים פתוחים אחרים שיש בבית וחומרי אמנות ויצירה.

עמידים
עשויים עץ בירץ׳ איכותי ועמיד לשנים ארוכות, כך שישמשו את כל ילדי וילדות הבית ויוכלו לעבור הלאה ולשמח ילדים נוספים.

אינטואיטיביים
כך שאפשר להגיש ולהנגיש אותם לילדים בקלות גם ללא ידע מונטסורי קודם.

 משחקים מונטסורים לילדים

כל כך יפים!

 

ואת כולם ניתן לרכוש ברכישה קבוצתית מוקדמת, עם הנחה כמובן :)
צפי האספקה הוא חודש נובמבר הקרוב ותאמינו לי שזה הולך להיות ממש שווה את ההמתנה והציפייה! הקוד שלנו

Style15

מעניק 15% הנחה על כל המשחקים והעזרים שיש בחנות האונליין של סייקל
ואת כל היופי הזה תוכלו למצוא כאן >

 

והנה כמה הסברים + כל מה  שאהבתי במיוחד:

כרטיסיות שפה מעץ
כרטיסיות שפה הן חלק בלתי נפרד מהעולם המונטסורי ויש להם תפקיד חשוב בחשיפה של פעוטות לאלמנטים שונים מהעולם המקיף אותנו, להגדיל את אוצר המילים ולהרחיב את התודעה והידיעה.

 משחקים מונטסורים לילדים

כרטיסיות שפה - חרקים

 

בכרטיסיות שפה קלאסיות לגיל הרך יהיה תמיד אובייקט אחד ריאליסטי (צילום או ציור מדויק למציאות) שמוצג באופן חד וברור וללא רקע. הטכניקה הייחודית הזאת מאפשרת לפעוטות להתמקד באובייקט עצמו בלבד וכך ללמוד בסקרנות ועניין מתוך התבוננות את הפרטים שמאפיינים אותו. להשלמת החוויה כדאי לנו המבוגרים להגיד את המילה של האובייקט כשאנחנו מציגים בפני הפעוטות את הכרטיסיות - כדי לקשר בין הייצוג המילולי לייצוג הויזואלי.

צעצועי ילדים רבים מאופיינים בהמון עומס, מתוך רצון וכוונה טובה לתת לילדים עולם ומלואו, גם וגם וגם. גם תמונה, גם צליל, גם האנשה ורידוד פרטים לצורך חמידות וילדותיות - אבל זה לא באמת מה שהמוח צריך. המוח צריך להכיר את העולם כמו שהוא ולעשות את זה תוך מיקוד, ריכוז ושקט.

הכרטיסיות של סייקל עשויות עץ, מה שהופך אותן לדבר מוחשי ובעל משמעות וערך. בכך שניתן לאחוז אותן ביד ולהתבונן, לחוש את משקלן ולהתבונן באופן מעמיק בתמונות היפות שמודפסות עליהן הן הופכות להיות חלק חשוב מהסביבה שלנו בבית ולא עוד משחק.

אז מה עושים איתן?
אפשר לשלב את הכרטיסיות עם דמויות מיניאטוריות או משחקים פתוחים נוספים שיש לנו בבית.


אפשר להתבונן בהן ביחד בזמן איכות נהדר ונינוח, להמציא ביחד סיפורים, להשמיע צלילים להעשרה שפתית (איך אריה שואג?) ואפשר גם להגיש לפעוטות שלנו ולהעניק להם מרחב שקט ומזמין לחקירה עצמאית - בקצב ובזמן שמתאים להם.

 משחקים מונטסורים לילדים

חלק מהכרטיסיות תואמות למיניאטורות של קולקטה הנהדרים

 

כרגע ניתן להזמין כרטיסיות בנושא חיות בר, ירקות, פירות, חרקים וחיות ארץ ישראל (חיות ארץ ישראל הן כרטיסיות שלושה חלקים*) ואני בטוחה שבהמשך יתווספו עוד נושאים שונים ומרחיבי דעת ולב.

*כרטיסיות שלושה חלקים הן חלק מהפדגוגיה המונטסורית בגנים לגיל 3-6, יש טכניקה מיוחדת לשימוש בהן כדי ללמד כתיבה וקריאה, אבל אפשר להשתמש בהן בבית בצורה משחקית וחופשית יותר.

כרטיסיות שפה א-ב, ABC
לפי הגישה המונטסורית, אותיות מלמדים לפי הצליל הפונולוגי שלהן ולא לפי שם האות והדרך הכי טובה להתחיל היא עם צלילים פותחים של מילים שונות. כך למשל את האות א׳ נלמד באמצעות המילה ״אריה״ ונקרא לאות ״אההה״ ולא אלף. את האות ב׳ נלמד באמצעות המילה ״בונה״ ונקרא לאות ״בה״ ולא בית.

 

 משחקים מונטסורים לילדים

כרטיסיות שפה טובות יוצרות חיבור בין תמונה ריאליסטית של אלמנט מסויים (אריה) לבין הצליל של האות הפותחת (אההה) לבין הייצוג הויזואלי הכתוב של האות - א, בכתב ובדפוס גם יחד.

החיבור החכם והמשולב הזה עוזר לפעוטות וילדים להבין בצורה מעמיקה ומוחשית את הקשר שבין האותיות והצלילים וככל שהכרטיסיות יפות יותר ומזמינות יותר להתבונן ולשחק איתן כך יש יותר פניות מבפנים ללמידה משמעותית בצורה נעימה וכיפית.

 משחקים מונטסורים לילדים

גם ילדים גדולים יותר, המתחילים בלימודי האנגלית בכיתות ג׳-ד׳ יוכלו ליהנות מחווית הלמידה הקלילה שהכרטיסיות מעניקות

 

כרטיסיות האותיות של סייקל עשויות עץ בירצ׳ איכותי ונעים ומציגות בפני הילדים והילדות הסקרניות שלל חיות ריאליסטיות ויפות כאשר כל חיה מייצגת צליל פותח בעברית או באנגלית, בכתב ובדפוס גם יחד.  הן משמשות כתרגול והכנה לכיתה א׳ וגם תומכות בלימודי בית הספר.

 

כרטיסיות צבעים
כרטיסיות דו צדדיות ייחודיות בנוף, פיתוח של ליילה ואירנה בהשראת הגישה, שמאפשרות לפעוטות למצוא מכנה משותף צבעוני בין אובייקטים שונים. מיותר לציין עד כמה אני באופן אישי התחברתי אליהן כמעצבת, נכון? רק תנו לי משחקים ותרגילים שקשורים בצבעים ואני מאוהבת קשות.

 

 משחקים מונטסורים לילדים

על פי הגישה יש לחוש הראייה חלק מאוד משמעותי מתהליך ההכנה לקריאה וכתיבה וכל משחק שמפתח ומשכלל את יכולת ההבחנה בין פרטים הוא מבורך וראוי להמצא בסביבת פעוטות וילדים.

 

כל אחת מהכרטיסיות של סייקל עוסקת בצבע אחד בלבד, כדי לבודד את היכולת להבחין בין הצבעים השונים שסובבים אותנו. הן מיועדות לפעוטות אבל גם ילדים וילדות גדולים יותר יכולים למצוא בהם הרבה עניין והשראה.

בצדה האחד ישנה הדפסה חלקה של הצבע ובצדה השני כ-9 אובייקטים ריאליסטיים המייצגים גוונים שונים של אותו צבע. פשוט ונהדר!

 משחקים מונטסורים לילדים

 

ומה עושות עם הכרטיסיות?
אפשר להתבונן עליהן, לדבר על מה שיש בהן, לחפש בבית ובטבע עוד אובייקטים בצבעים תואמים, לחבר אותן כהרחבה לקופסת הצבעים מס׳ שלוש המונטסורית, לצייר בהשראתן - עולם ומלואו!

 משחקים מונטסורים לילדים

כמה יופי והשראה!

 

משחקי התאמה ויזואליים
שני משחקי התאמה יפהפיים וחכמים בדרגות קושי שונות:

פרפר והתקריב
בדרגת קושי קלילה, מתאים מגיל שנתיים ומעלה ומכיל כרטיסיות מרובעות של פרפרים שונים ויפיפיים ועוד דיסקיות עיגולים תואמות ועליהן מודפסים תקריבים של הטקסטורה הצבעונית שיש על כל הפרפר.

 

 משחקים מונטסורים לילדים

 

המטרה היא להתאים בין כל פרפר לתקריב שלו ובקרת טעות טבעית הנוצרת מכך שלכל פרפר מתאים רק תקריב אחד. המשחק אסתטי באופן מרשים ודיסקיות הבירץ׳ נעימות למגע והפרפרים יפהפיים באופן כזה שמוכיח לנו שכל הפלאים נמצאים ומתקיימים כבר בטבע וכל שנותר הוא רק לפקוח עיניים ולהביט.

חיות בהסוואה

המשחק השני, בדרגת קושי מאתגרת יותר ומכיל שלושה חלקים:


1. כרטיסיות שפה של חיות הנוהגות להסוות את עצמן כחלק ממנגנון ההישרדות שלהן בטבע
2. כרטיסיות של החיות מוסוות בתוך סביבתן הטבעית
3. דיסקיות תקריב של הטקסטורה החייתית הייחודית שלהן, זו שעוזרת להן במשימת ההסוואה.

 

 משחקים מונטסורים לילדים

 

המטרה במשחק היא להתאים בין כל החלקים וליצור שלישיות: חיה+חיה מוסווית+תקריב, כאשר הכרטיסייה של החיה במלואה וללא רקע יכולה להנחות ולשמש כבקרת טעות.

 

 משחקים מונטסורים לילדים

יש כאן טעות שתתוקן בהמשך, מי יכולה למצוא אותה?

 

הבונוס: כרטיסיות השפה של החיות מכירות לנו חיות מרתקות ומהוות בסיס ללמידה משמעותית על חיות מרתקות ומנגנוני ההסוואה הייחודיים שיש בטבע.

 

שני המשחקים נועדו לעידון חוש הראייה, שיפור ואימון היכולת להבחין בין פרטים קטנים וגדולים, הסתכלות על השלם וחלקיו ועוד. אלה משחקים חכמים ומלאי למידה בדרך כיפית ומרתקת ואני יודעת שימצאו להם בית חם בכל מקום בו ילדים נמצאים.

 

שטיחוני ניקוד
המשחק הזה שייך יותר לפדגוגיה המונטסורית במסגרות החינוכיות ואני חושבת שכל כיתות א׳-ב׳ בישראל יכולים ליהנות ממנו אבל מכיוון שהסיכוי שזה יקרה הוא נמוך לצערי, אני משתפת אותו כאן, מול קהל ביתי יותר.

 

כאלה שטיחונים מעולם לא ראיתי וזה כנראה בגלל שהגישה המונטסורית כל כך חדשה בישראל עם העברית הייחודית הדורשת כושר המצאה ואלתור בתהליך הטמעת הגישה המונטסורית הקלאסית בלב השפה שלנו.


השטיחונים מיוצרים כאן בישראל וזה פיתוח כחול לבן מקורי של אירנה וליילה שיצרו מניסיונן חיבור נגיש ואינטואיטיבי בין הייצוג הויזואלי של סימני הניקוד לבין הצליל שאנחנו מפיקים בקריאה.

 

 משחקים מונטסורים לילדים

 

כל שטיחון מכיל תנועה אחרת מהשפה העברית והעבודה של הילדים איתם מתייחסת לצליל פותח ולא אות פותחת כמו בכרטיסיות. יחד עם הכל שטיחון מגיעות 22 לוחיות תמונה ריאליסטית מעץ - כל תמונה מייצגת אות אחרת ולכולן את אותו צליל פותח. למשל בשטיחון הקמץ שמייצג את התנועה אההה (A) נמצא: אננס, בננה, גמל, דג, הר וכו׳

 משחקים מונטסורים לילדים

 

המטרה המשחקית היא להתאים בין האות המנוקדת ללוחית התמונה התואמת לה. כדי לעשות את זה בצורה יעילה ולמנוע טעויות, כדאי לעבור קודם עם הילדים על הלוחיות ולשיים ביחד באופן משחקי וכיפי את הדיסקיות.

הלוחיות כיפיות ונעימות למגע, התמונות המודפסות עליהן ריאליסטיות ויפהפיות ויש כאן חשיבה מאוד מעמיקה על מציאת הדימויים הנכונים שיעזרו לילדים במשימת החיבור בין צליל ותנועה לבין הייצוג הויזואלי של אותיות וגם סימני ניקוד.

 

שנדבר על מחירים?
תמיד טוב לפתוח את הנושא הזה.
כמו כל מוצר איכותי - הם אינם זולים.
הבחירה בעץ בירצ׳ ובהדפסת UV איכותית, לצד תמונות יפות ואסתטיות ושעות של מחקר ומחשבה על בחירה של כל תמונה וכל פונט והתאמת המשחקים לפדגוגיה המונטסורית היא לא הבחירה הזולה ביותר לייצור, אבל היא הבחירה האיכותית ביותר עבור הילדים שלנו. אני סומכת בלב שלם על ליילה ואירנה שעשו את הכל כדי ליישם את המשפט החשוב של ד״ר מריה מונטסורי: ״הטוב ביותר, לקטנים ביותר״.


יחד עם זאת יש השתדלות מאוד גדולה להנגיש את מוצרי המותג ולאפשר לכמה שיותר בתים וגנים לרכוש את המשחקים היפים והאיכותיים ולעזור לילדים שלנו להכיר וללמוד את העולם, להתכונן לבית הספר ולהכיר את עולם הקריאה בדרך משחקית וכיפית, שמפעילה את המוח מבלי להרגיש דידקטיות, לחץ או עומס.

ולכן גם יש לנו קוד הנחה שמעניק 15% בכל רכישה:

Style15

והוא בתוקף עד ה- 17.11.23
מזכירה שהרכישה כרגע היא רכישה מוקדמת וצפי האספקה הוא נובמבר 2023 בתקווה שלא יהיו עיכובים בשל המלחמה
לרכישה, מכאן >

 

מוזמנות גם לעקוב
אחרי החשבון החדש והמהמם של סייקל באינסטגרם!
תמצאו שם הרבה תוכן משובח ונדיב עולה לשם וכך גם תוכלו להתעדכן על מועד הפתיחה החגיגי של המקום, להתייעץ ולשאול שאלות.

ברוכות הבאות, נעים מאוד להכיר

שמי טל מאור זינגרמן, המייסדת והעורכת של ׳אמהות בסטייל׳.

מעצבת, יזמית, אשת קהילות ותוכן, נשואה לשי ואמא גאה לשתי בנות שהן פשוט החיים שלי. בשנת 2010 פתחתי את הבלוג הראשון שלי ׳כלות אורבניות׳ ומאז אני לא מפסיקה לכתוב ולצלם. כאן במגזין ובקהילות שלנו אני משתפת את כל ההמלצות והתובנות שלי כאמא מכורת עיצוב ואסתטיקה וגם סוקרת שלל מוצרים מעולמות הלייף סטייל לאמהות וילדים.

במהלך השנים האחרונות התאהבתי בחינוך המונטסורי והחלטתי להתעמק באהבה האמיתית שלי: לבבות של ילדים והורים.
בשנת 2021 התחלתי ללמוד את הגישה באופן רשמי בארגון המונטסורי העולמי מייסודה של ד״ר מריה מונטסורי וממשיכי דרכה.
כיום אני בעלת תעודת מונטסורי אסיסטנט לגילי 0-3, 3-6 וגם 6-12

ובאוקטובר 2023 התחלתי ללמוד לקבלת תואר דיפלומה בינלאומי ולהפוך למדריכה מונטסורית מוסמכת AMI .

אני מאמינה שתוכן טוב, יפה ואיכותי יכול לשדרג מהותית את חווית האימהות ובעיקר לגרום לכל אחת מאיתנו לא להרגיש לבד.
ואם הגעת עד לכאן,
כנראה שאת מסכימה איתי ואת הכי מוזמנת להצטרף!


מחכה לך בקבוצה הסודית  בקבוצת עיצוב חדרי הילדים  וגם באינסטגרם הפעיל שלי >

 

 

טל מאור זינגרמן
@imahotbstyle
הצטרפו אלינו באינסטגרם - הכי כיף איתנו!
אמהות בסטייל - המגזין