פרויקט מיוחד: המלצות קריאה לילדים.ות באווירה מונטסורית

07.06.22 יום ג'
מאת:

לכבוד חודש הספר אני מגישה לכן פרויקט מיוחד:

 

12 המלצות *מונטסוריות* מאוסף ספרי הילדים של הוצאת אגם המשובחת.

 

כל אחד מהספרים ברשימה נבחר בקפידה ובלי קשר להיותו מונטסורי, הוא גם תוספת מעולה לכל ספרייה בבית או בגן!

 

 מה זה אומר בכלל ספרים מונטסורים?
זו דרך מאוד ייחודית להתבונן על ספרי ילדים. על קצה המזלג מדובר בספרים שמציגים את העולם בצורה ריאליסטית, כאשר העלילה והדמויות שלהם מבוססים על המציאות מזווית שילדים.ות יכולים להכיר ולהזדהות מצד אחד ומצד שני חושפת את הילדים לעוד רבדים בו. וגם (שזה ממש ממש חשוב ואני לא חושבת שבארץ אנחנו נותנות על כך את הדעת יותר מדי) מציגים אנשים ונשים, ילדים וילדות מתרבויות שונות עם צבעי עור מגוונים - בצורה מציאותית ככל הניתן. זה אומר שמעבר לשפה העשירה והמוקפדת, גם האיורים בספרים אסתטיים, נעימים לעין ולמרות מדובר בציורים ולא תמונות - הם גם מציגים את העולם באופן ריאליסטי. מסובך? קצת :)

 

זה גם לא אומר ששאר הספרים שלא עונים על הקריטריונים האלה אינם טובים ופסולים - ממש ממש לא!


גם אני קונה ומקריאה לבנות שלי ספרים עם חיות שגם מדברות וגם לובשות בגדים, ואפילו דמויות כמו חדי קרן, בנות ים ועוד יצירי פנטזיה מככבים אצלנו במדף הספרים. אבל התתבוננות דרך המשקפיים המונטסוריות מאפשרת לי לפתוח את הראש ולהסתכל מחדש על עולם הספרים לילדים, לשים לב לפרטים שלא שמתי לב בעבר ובעיקר ליהנות מעוד ועוד ספרים נהדרים.

 

אז בואו נתחיל:

 

המלצות ספרים מונטוסריים בעברית

 

1. אהבתי אותך מאז ומתמיד
הספר הזה מככב אצלי בכל רשימת המלצות וגם אצלנו בבית ואין פלא, מדובר על סיפור אהבה בין הורה לילד.ה - אהבה ענקית שאינה תלויה בדבר. המילים מרגשות עד דמעות והאיורים מתארים חיות וגוריהן מכל רחבי העולם, כולן נמצאות בסביבתן הטבעית ומתנהגות בהתאם למי שהן בטבע.

נקודת בונוס: ניתן להקריא את הספר בשפה רב מגדרית ולהתאים אותו למגדר ההורה ומגדר הילד.ה מבלי להסתבך בפעלולים לשוניים.

מכאן >


2. יוגה חיות

הספר הזה עוסק ביוגה מותאמת לילדים.ות שזה אחד משילובי התוכן האהובים עליי ביותר. כאן החיות משמשות אותנו כרפרנס והשראה לתנוחות היוגה המתוארות בספר, עם התייחסות מרתקת למה שכל חיה יכולה ללמד אותנו. כך למשל מחדק הפיל נלמד להיות עדינים, מהדולפין נלמד איך ליהנות מדברים פשוטים וכך הלאה.
ספר תנועתי, חווייתי, מעצים ומקסים.

מכאן >

 

3.שתי השמיכות שלי
הספר הזה לא פשוט לקריאה, הוא לא שמח ולא עליצי וסביר להניח שהוא לא יהיה הבחירה הראשונה וגם לא השנייה שלכן - אבל זה ספר חשוב, שמציג את העולם מזווית מעט אחרת.

זהו סיפורה של גלגלונת, ילדה מתוקה שעברה עם משפחתה לגור במדינה חדשה, בעקבות מלחמה שפרצה במולדתה. היא מרגישה זרה, הכל נראה שונה - הנוף, הבגדים, האנשים ובמיוחד - המילים. היא פוגשת חברה חדשה שמלמדת אותה מילים חדשות שעוזרות לה להרגיש קצת יותר בבית.
מכאן >

 

4. יש כאן 101 חיות ים
הספר מוגדר כספר הפעלות, אבל מהזווית המונטסורית אפשר להתייחס אליו אחרת: ספר שמכיר לנו שמות של 101 חיות שהים הוא ביתם - עופות, דגים, יונקים ועוד ועוד. אחרי שנכיר את כל השמות (כמו קטלן, פוקנה, ניבתן, ודג חילזון) נוכל לצאת למסע חיפושים ולקשר בין החיות הקטנות עם השם ובין אותן חיות מאויירות בתוך סביבת המחייה שלהן.


ולמה חשוב להכיר את שמותיהן המדויקים של כל כך הרבה חיות? כי ילדים.ות לומדים העולם דרך השפה ויש להם משיכה טבעית ורגישות ללמידה של שמות מדויקים ומפורטים של כל פרט ופרט על כדור הארץ ובחלל. בנוסף, האיורים ריאליסטים ומאוד מעשירים. מונטסורי קלאסי זה פה!
מכאן >

 

5. ויש גם ספר זהה בנושא כלי תחבורה

מושלם! מכאן >

 

המלצות ספרים מונטסוריים בעברית

 

6. חברים הכי טובים
גם על הספר הזה כבר כתבתי והמלצתי לא פעם, הוא באמת נפלא גם מבחינת העלילה, האיורים והמסר. הוא עוסק בחיי היום יום של ילדים ובמערכות היחסים והחברויות העדינות והראשוניות שנרקמות ביניהם ומעניק מודלינג ואפשרות לשיחה ותיווך הסיטואציה.
מכאן >


7. הנעליים הישנות של אדון מינאסה

סיפור עממי אתיופי מצחיק וקולח שהתגלגל מפה לאוזן, עד שהגיע לספר המאוייר המתוק והמזמין הזה, שמאפשר לכולנו להכיר וליהנות ממנו. מה קרה לנעליים הישנות והבלויות של אדון מינאסה? איך יכול להיות שהוא זרק אותן והן כל הזמן חוזרות לפתח ביתו? סיפור על קהילה, על שייכות, על חיבור רגשי וזכרונות מתוקים.
מכאן >


8. אני זה אני ואני מיוחד

זהו סיפורו של רועי, שהחברים בבית הספר אומרים לו שהוא לא יכול להיות האריה במשחק הג׳ונגל, כי הוא לא מספיק חזק, ושהוא לא יכול רב חובל במשחק שודדי הים כי הוא נמוך מדי, או לא יכול להיות הנסיך במשחק נסיכים ונסיכות כי הוא לא מספיק יפה תואר.
בכל יום רועי חוזר הביתה עצוב, ומשתף את אמא שלו בכל מה שקרה בבית הספר. עד ש… הוא מבין שהוא יכול להיות כל מי שהוא רק רוצה להיות, כי הוא הוא, וזה בדיוק מה שנפלא בו! ספר חובה לכל הילדים והילדות.
מכאן >

9. בדיוק בשנייה הזאת
ספר לילה טוב מקסים, עם איורים מופלאים ומסר נהדר. ״אני מתחת לשמיכה, אבא לידי נשכב ומספר לי מה קורה בעולם בדיוק עכשיו״ כך נפתח הספר וטיול מרתק בכל רחבי הגלובוס מתחיל. מהגייזר שבנורווגיה ועד פסגות נפאל, מילד שמשחק כדורגל בברזיל ועד מלכת אנגליה שמצחיקה את השומרים בארמון - כל כך הרבה דברים מתרחשים בעולם הגדול - בדיוק בשנייה הזאת.
מכאן  >

המלצות ספרים מונטסוריים בעברית

 

10. אצלי זה ככה
ספר חדש ופשוט מושלם!
מה משותף ביננו ובין חיות מכל רחבי העולם? ומה שונה? למשל… מה הזיקית עושה עם הלשון כשהיא רוצה לאכול? ואיך אריות מדברים? מה עושה דוב פנדה כשהוא רעב? ואיך הפיל מתקלח? וטווס, האם הוא רוקד? לפעמים החיות מתנהגות ממש כמונו ולפעמים בצורה אחרת לגמרי וזה מעניין ומאוד מסקרן להשוות ביננו ובינן.

מכאן >


11. חתלתול ושומר הלילה

כשהילדים של ג׳ון סאליבן היו קטנים, הוא היה מחבק אותם קצת לפני שהשמש שקעה ויוצא לעבודתו באתרי בנייה מלאי ציוד כבד. לילה אחד מצא חתלתול קטן והשניים אימצו אחת את השני.  מאז ובמשך 17 שנים החתול ביבי ליווה מדי לילה את ג׳ון בעבודתו ואת הספר הזה כתב ג׳ון בהשראתו. ספר רגיש ונוגע ללב, עם איוריה הקסומים של טאי-יון יו, אותה אתן בטח מכירות מהספר המופלא ׳פילים לא מתקבלים׳.

מכאן >

 

ואם הזכרתי את הספר המקסים הזה - הוא פשוט חייב להיכנס לרשימה:

 

12. פילים לא מתקבלים
זה לא פשוט לגדל חיית מחמד שהיא פיל. במיוחד כשיש בעיר מועדון לילדים.ות ולחיות המחמד שלהם, אבל על דלת המועדון כתוב באותיות קידוש לבנה שפילים לא מתקבלים. זה מאוד מאכזב ומאוד מעציב להגיע למועדון ולא להיכנס. אבל במועדון החדש שפותחים הילדים.ות שחיות המחמד שלהם לא התקבלו למועדון - כולםםםםםםםםם מוזמנים! ספר *חובה* בעיניי גם לילדים.ות ובעיקר לנו, ההורים.
מכאן >

 

*** תזכורת למבצע חודש הספר ***

שלושה ספרי ילדים ב-120 ש״ח (על כלללללל ספרי הילדים.ות)
ולנו יש עוד אקסטרה 10% הנחה עם הקוד

style10

המבצעים והקוד בתוקף עד ה- 30.6.2021
לאתר אגם הכנסו מכאן >

 
--

במהלך חודש יוני ולכבוד חודש הספר אשתף הרבה תכנים מעניינים הקשורים לספרי ילדים. כמו למשל - איך כדאי להקריא סיפורים לילדים? איך לבחור ספרי ילדים איכותיים? ועוד המלצות וסרטוני דפדופים של ספרים שאני אוהבת במיוחד.  מוזמנות להצטרף לאינסטגרם שלי כי כל החגיגה תהיה שם. מחכה לכן >

ברוכות הבאות, נעים מאוד להכיר

שמי טל מאור זינגרמן, המייסדת והעורכת של ׳אמהות בסטייל׳.

מעצבת, יזמית, אשת קהילות ותוכן, נשואה לשי ואמא גאה לשתי בנות שהן פשוט החיים שלי. בשנת 2010 פתחתי את הבלוג הראשון שלי ׳כלות אורבניות׳ ומאז אני לא מפסיקה לכתוב ולצלם. כאן במגזין ובקהילות שלנו אני משתפת את כל ההמלצות והתובנות שלי כאמא מכורת עיצוב ואסתטיקה וגם סוקרת שלל מוצרים מעולמות הלייף סטייל לאמהות וילדים.

במהלך השנים האחרונות התאהבתי בחינוך המונטסורי והחלטתי להתעמק באהבה האמיתית שלי: לבבות של ילדים והורים.
בשנת 2021 התחלתי ללמוד את הגישה באופן רשמי בארגון המונטסורי העולמי מייסודה של ד״ר מריה מונטסורי וממשיכי דרכה.
כיום אני בעלת תעודת מונטסורי אסיסטנט לגילי 0-3, 3-6 וגם 6-12

ובאוקטובר 2023 התחלתי ללמוד לקבלת תואר דיפלומה בינלאומי ולהפוך למדריכה מונטסורית מוסמכת AMI .

אני מאמינה שתוכן טוב, יפה ואיכותי יכול לשדרג מהותית את חווית האימהות ובעיקר לגרום לכל אחת מאיתנו לא להרגיש לבד.
ואם הגעת עד לכאן,
כנראה שאת מסכימה איתי ואת הכי מוזמנת להצטרף!


מחכה לך בקבוצה הסודית  בקבוצת עיצוב חדרי הילדים  וגם באינסטגרם הפעיל שלי >

 

 

טל מאור זינגרמן
@imahotbstyle
הצטרפו אלינו באינסטגרם - הכי כיף איתנו!
אמהות בסטייל - המגזין