חכמים ביום: חוברות עבודה מומלצות לחופש הגדול - הסקירה המלאה

12.07.23 יום ד'
מאת:

זה כבר הקיץ השלישי ברציפות שהחוברות המעולות של ׳חכמים ביום׳ מלוות אותנו בחופשת הקיץ ויש לי כל כך הרבה מה לספר עליהן!

 

קצת רקע למי שלא מכירה
סדרת חוברות הלימוד המקיפה של ׳חכמים ביום׳ מיועדת לילדים וילדות בגיל הגן ועד סיום בית הספר היסודי. החוברות יפות ונעימות לעין וכוללות חומר מקצועי מקיף במקצועות עברית, אנגלית ומתמטיקה ותואמות לתכני משרד החינוך.
החוברות נולדו ממקום של אהבה גדולה לילדים, והן מכילות בתוכן את הקושי והמורכבות של למידה בסביבה הביתית מתוך התפיסה שילדים צריכים ללמוד, ומצליחים ללמוד, רק מתוך שמחה והנאה.

אבל לפני הכל - עניין חשוב:
סקירה זו כוללת לינקים אפילייאייט לרכישת החוברות מה שאומר שבכל רכישה דרך הלינקים פה - המגזין שאתן קוראות עכשיו מתוגמל בכסף. כסף שמאפשר לי לייצר עוד ועוד תוכן איכותי ומעוצב וגם לשלם את כל ההוצאות של האתר (כן כן, להחזיק אתר, זה די דומה ללהחזיק דירה).

 והכי כיף זה שאתן מקבלות קוד הנחה קבוע של 10% שמצטרף תמיד לחגיגות המבצעים באתר!

style10

לינק מקודד לאתר אגם >
(בבקשה השתמשו בו יחד עם הקוד style10)

 

חוברות עבודה לחופש מומלצות

 

זה הבייבי שלה
כדי להבין מדוע החוברות מעניקות כזו חווית למידה חיובית ומוצלחת צריך להכיר קצת את העומדת מאחוריהן: ראובת נצן, במקור אקולוגית חוקרת באקדמיה, פרשה כדי להיות עם שלושת ילדיה בחינוך ביתי ובמקביל התמחתה באסטרטגיות למידה ובחינוך מיוחד.

 

ראובת כותבת במדיות שונות, מפתחת משחקים ומחברת תשבצים, חידות ומשחקי מחשבה מזה שלושה עשורים לעיתון 'ידיעות אחרונות'. בשנים האחרונות עורכת ראשית של הוצאת הספרים ׳אגם הוצאה לאור׳, ומחברת סדרת החוברות "חכמים ביום" שמכל העשייה הענפה ורבת השנים לגמרי אפשר להגדיר אותן כבייבי שלה.

 

את החוברות כתבה בצמוד לגדילה ולהתפתחות של שלושת ילדיה, שהתחנכו בעיקר בבית. הילדים, כטבעם של ילדים היטיבו לנצל את החופש שזכו בו במסגרת החינוך הביתי למשחק וחוויה, ואילו ראובת חיפשה דרכים לחבב ולקרב אליהם גם נושאים של לימוד: עברית, חשבון ואנגלית.

 

כדי למשוך את ליבם ללמידה וליצור חוויה לימודית חיובית שמשלבת הנאה הייתה מכינה להם דפי עבודה מקושטים ומושקעים, עם סיפורים, משחקים, חידות ושירים – בהתאמה לכל אחד מהם. הילדים אהבו חלק מהדפים, ומחלק אחר התעלמו. הדפים שאהבו צורפו יחד לאסופת החוברות "יסודות" (המיועדת להכנה לבית הספר).

 

חוברות עבודה מומלצות לחופש הגדול

 

כשהילדים גדלו וחומרי הלימוד הפכו למורכבים יותר, ראובת השקיעה זמן רב בלחפש את הדרכים הקלות והמושכות ביותר להעברת כל נושא.

 

כדי לעשות זאת ערכה נסיונות רבים, גם עם ילדיה וגם עם חבריהם תוך הקפדה על מתן חופש בחירה מלא בין סוגים שונים של דפי עבודה ובין משחק בגינה. כך יצרה קבוצות קטנות של לימוד ומיקוד, ואת הדפים, השיטות והרעיונות שהתקבלו בצורה הטובה ביותר בקבוצות אלו הטמיעה באסופת החוברות ״כישורים״ המיועדת למסיימי כיתות א׳ ועד ד׳.

 

בנוסף פיתחה את חוברות כישורי האנגלית שמהווה קורס נפרד ושלם, החל מלימוד האותיות ועד קריאת טקסטים והבנת הנקרא ובהמשך יצרה את סדרת ״קטנטנים״ לגילאי 3-5.

 

החוברות הראשונות יצאו לאור בשנת 2015
וכמעט מיד קבעו סטנדרטים חדשים בכל הקשור ללימוד בחופש כחזרה על החומר הנלמד, השלמת פערים והכנה לשנה הבאה. כיום אלו החוברות האהובות והנמכרות בישראל לאורך כל השנה, והן משמשות מורים ותלמידים רבים במסגרות החינוך השונות – חינוך ביתי ומוסדי, כיתתי ופרטני, חוגי חיזוק, העשרה ומצוינות וכמובן חינוך מיוחד.

 

בנוסף לחוברות החשבון והעברית שעוקבות אחרי חומר הלימוד לפי תוכנית הלימודים השנתית של משרד החינוך, יש שתי חוברות מצויינות שאני ממליצה עליהן בחום לעזרה במידת הצורך (וגם לתרגול כיפי):

 

מדפוס לכתב - כיתות א׳-ב׳
מסייעת לילדים במעבר המצופה מילדים בסוף כיתה א׳ לכתיבה בכתב והמשך קריאה בדפוס.


איות בלי טעות - כיתות ב׳-ד׳
חוברת יחידה מסוגה המציעה כלים פשוטים וברורים לאיות נכון ולכתיבה תקינה באמצעות שיטה ייחודית שראובת פיתחה. תמצאו שם כלים שלא מלמדים בבתי ספר ויכולים לעזור באופן משמעותי להפחית בשגיאות איות ולכתוב בצורה ברורה ותקינה.

 

חוברות עבודה לקיץ מומלצות של אגם

 

 אבל את אמא מונטסורית, איך את ממליצה על החוברות האלה?
זו שאלה מעולה שאני נשאלת בכל פעם שאני מעלה סטורי של הבנות שלי עובדות עם החוברות וגם אם לא שואלות אותי באופן ישיר, בטוחה שהרבה שואלות בלב.

אז אני רוצה לענות בכנות, מהזווית שלי:

הפדגוגיה המונטסורית במסגרות הלימוד אכן לא מבוססת על חוברות לימוד.

יש רצף מסודר של עזרים שמטרתם להקנות לילדים במסגרת מעגלי העבודה בגן ובכיתה את כל הכישורים הדרושים בתחום שפה (שפת אם וגם שפה שנייה), מתמטיקה, מדעים וכו׳. הבסיס של העזרים אותם פיתחה ד״ר מונטסורי וממשיכי דרכה הוא בסיס חושי-טקטילי ואת אופן השימוש בעזרים והקניית החומר באמצעותם אנשי החינוך המונטסוריים לומדים בצורה מסודרת בתהליך הכשרה ארוך.

 

שימוש שגוי בעזרים יכול לשבש את תהליך הלמידה הייחודי שהפדגוגיה מציעה ולכן שימוש באמצעי לימוד אחרים, קלילים ונגישים יותר הוא לא מילה גסה! 

 

מה גם שילדים יכולים ללמוד בגן או בכיתה בצורה מסוימת ובבית בזמן החופש הגדול בצורה אחרת וזה ממש בסדר ולא מבלבל, המוח ערוך ומוכן לקלוט כמה סוגים של למידה - כל עוד יש רצון והנאה מצד הילדים - הכל אפשרי.

כך שבאמת לא משנה מה הנסיבות -  המטרה שלי כאמא מונטסורית היא תמיד להכין את הילדות שלי לשלבי החיים הבאים. שימוש בחוברות מסייע לי במטרה הזאת וחינוך מבחינתי זו לא תחרות בין ״מונטסורי״ ל-״לא מונטסורי״ זו ראייה הוליסטית של הכנה לחיים.

 

אגב, גם בכיתות מונטסוריות קלאסיות יש עבודת תרגול עם דפי לימוד וייתכנו גם חוברות. כן כן!

וכמובן שהכל אצלנו בבית מתנהל לפי הוויז׳ן המקורי של ראובת - אני לא מכריחה לעבוד בחוברות, אין פה תנאים, איומים, ספירת דפים או פרסים. יש בחירה. אני מוציאה את החוברות הרלוונטיות לנו כרגע ומנגישה אותן בצורה הכי נעימה ומזמינה. וזה פשוט עובד!

 

חוברות עבודה לחופש הגדול

 

ולמה לא לתת לילדים להיות בחופש בחופש?
עוד שאלה מצויינת. אז ככה…בוודאי תסכימו איתי שחופשה מלימודים של חודשיים היא ארוכה מאוד ומה שבטוח זה שהמוח של הילדים לא מפסיק לעבוד, לחקור, ללמוד ולגלות עולמות בגלל שאין כרגע גן או בית ספר.

אצלנו בבית תקופת הקיץ היא תקופה הרבה יותר נינוחה וחופשית ואנחנו רק מחפשות סיבות להישאר בבית הממוזג, אז תמיד יש זמן להעשרה וללמידה חופשית והכל בכיף, בשמחה ובהנאה.

 

מוזמנות לנסות
כל חוברות ״חכמים ביום״ במבצע של שתי חוברות ב- 60 ש״ח
והקוד שלנו מוריד עוד 10% הנחה בכל רכישה באתר

style10

לכל החוברות באתר אגם >

 

והשנה יש חידושים! ערכת הכנה לגן חובה וערכת הכנה לכיתה א׳
קבלו במחיאות כפיים את המזוודות הכי הכי מתוקות שיש

 

מארז הכנה לגן חובה ומארז הכנה לכיתה א׳

 

כל ערכה כוללת בתוכה את כל מה שצריך ללמידה כיפית בחופש והכנה לבאות:
חוברת עברית, חוברת חשבון
לוח מחיק וטוש מחיק לתרגול (שווה ממש!)
ועפרונות צבעוניים
במחיר 79 ש״ח
ועוד אקסטרה 10% הנחה עם הקוד שלנו

style10

לרכישה מארז שלום גן חובה >

 

לרכישת מארז הכנה לכיתה א׳ >

ממש ממש שווה, תיהנו מלא! ומי שרוצה לשאול ולהתייעץ איתי, מוזמנת לאינסטגרם שלי >

 

ברוכות הבאות, נעים מאוד להכיר

שמי טל מאור זינגרמן, המייסדת והעורכת של ׳אמהות בסטייל׳.

מעצבת, יזמית, אשת קהילות ותוכן, נשואה לשי ואמא גאה לשתי בנות שהן פשוט החיים שלי. בשנת 2010 פתחתי את הבלוג הראשון שלי ׳כלות אורבניות׳ ומאז אני לא מפסיקה לכתוב ולצלם. כאן במגזין ובקהילות שלנו אני משתפת את כל ההמלצות והתובנות שלי כאמא מכורת עיצוב ואסתטיקה וגם סוקרת שלל מוצרים מעולמות הלייף סטייל לאמהות וילדים.

במהלך השנים האחרונות התאהבתי בחינוך המונטסורי והחלטתי להתעמק באהבה האמיתית שלי: לבבות של ילדים והורים.
בשנת 2021 התחלתי ללמוד את הגישה באופן רשמי בארגון המונטסורי העולמי מייסודה של ד״ר מריה מונטסורי וממשיכי דרכה.
כיום אני בעלת תעודת מונטסורי אסיסטנט לגילי 0-3, 3-6 וגם 6-12

ובאוקטובר 2023 התחלתי ללמוד לקבלת תואר דיפלומה בינלאומי ולהפוך למדריכה מונטסורית מוסמכת AMI .

אני מאמינה שתוכן טוב, יפה ואיכותי יכול לשדרג מהותית את חווית האימהות ובעיקר לגרום לכל אחת מאיתנו לא להרגיש לבד.
ואם הגעת עד לכאן,
כנראה שאת מסכימה איתי ואת הכי מוזמנת להצטרף!


מחכה לך בקבוצה הסודית  בקבוצת עיצוב חדרי הילדים  וגם באינסטגרם הפעיל שלי >

 

 

טל מאור זינגרמן
@imahotbstyle
הצטרפו אלינו באינסטגרם - הכי כיף איתנו!
אמהות בסטייל - המגזין