שבוע 37 להריון, מה קורה לנו?


שבוע 37 מכניס אותנו בשמחה וששון לחודש תשיעי ואחרון להריון! איזה מרגש! בשבועות ההריון האחרונים הגוף יכול לתעתע בנו, לעיתים אנחנו מרגישות תחושות או כאבים ולא בטוחות אם מדובר בסימנים מבשרי לידה או עוד אחד מאותם מיחושים רנדומליים שמתווספים לחגיגה הנקראת הריון. בדיוק בגלל זה וכדי שתראו שכל אישה היא עולם ומלואו, שאלנו את חברות הקבוצה הסודית שלנו "האם היו לכן סימנים מקדימים כמה ימים לפני שהחלה הלידה?״ אלו היו התשובות שלהן.


מצד אחד יכול להיות שיש עוד קצת זמן עד הלידה, מצד שני שבוע 37 הוא כבר שבוע מתקדם והלידה יכולה להפתיע ולהגיע בכל יום. במידה ותגיעו לחדר הלידה ויומלץ לכן מסיבות רפואיות על זירוז ריכזנו כאן דברים חשובים שכדאי לדעת על התהליך.


אם אתן רואות לפתע מעט דם טרי בניגוב או על התחתון גשו מיד להיבדק, ייתכן ומדובר בפקק הרירי שמתחיל לצאת ויציאתו מבשרת על בואה של הלידה אך כדי לשלול כל סיבה אחרת (כמו היפרדות שליה), חשוב לגשת לבדיקה באופן מיידי.


מה הוא הפקק הרירי? מדובר בהפרשה צמיגית שנראית כמו תערובת של ריר ודם וצבעה משתנה בין שקוף, צהבהב, ורדרד או חום. הפקק בעצם אוטם את צוואר הרחם במהלך ההיריון ושומר עליו ועל העובר מפני זיהומים. יציאתו מבשרת את תחילת הלידה הפעילה. אך שימו לב, ישנם מקרים בהם הלידה תתחיל רק כשבוע לאחר יציאת הפקק. אם אתן בטוחות שמדובר בפקק הרירי ולא בדימום מכל סיבה אחרת, תנועות העובר סדירות, אתן לא חשות בכאבים והדם לא טרי, אין צורך לגשת למיון מאחר ומדובר בדבר טבעי שהוא אחד מהסממנים הראשוניים שיכולים לבשר על התקרבות ללידה. בכל מקרה אנחנו ממליצות להתקשר לאחות במוקד להתייעצות רק כדי לוודא.


זוכרות את ההורמונים שהציפו אותנו בתחילת ההריון וגרמו לנו להזיל דמעות התרגשות מפרסומת או משיר מרגש? בשבוע 37 הרגשות האלו חוזרים ובגדול. אנחנו יכולות למצוא את עצמנו בוכות משיר שבדיוק מתנגן בפלייליסט, דקה אחרי זה להרגיש כעס שאנחנו לא מוצאות את החלב ואחרי שנייה לצחוק בלי הפסקה כשנראה אותו בארון. לרגשות האלו יכולים להצטרף גם חלומות מוזרים שלא עוזרים לקשיי השינה שמתעצמים. וכמובן שאי אפשר לא להתייחס ללחץ המוגבר על שלפוחית השתן, מה שגורם לנו ללכת לשירותים בתדירות גבוהה יותר מתמיד. כל התחושות האלו נורמליות וטבעיות והן חלק מהכנה נפשית ופיזית ללידה המתקרבת.


אנחנו רוצות לגעת בנושא שלא כל כך מדובר ולדעתנו הוא מאוד חשוב:

לפני הלידה אנחנו שומעות על סיפורי אהבה ממבט ראשון. חשוב לדעת, לא כל אמא מתאהבת בתינוק שלה ברגע הראשון, אל תרגישו לא טוב עם עצמכן אם אחרי הלידה לא תרגישו בדיוק מה שציפיתן לו או שמעתן עליו. כמו שללידה יש זמן משלה, גם לקשר בינינו לבין התינוק יש זמן משלו, יש לנו חיים שלמים להכיר זה את זה ולפתח רגשות.

בין אם החלטתן איפה אתן רוצות ללדת ובין אם עדיין אין לכן תשובה וודאית, אין ספק שהופעת הקורונה בעולמנו הוסיפה פרמטר נוסף למתחים והחששות הטבעיים המלווים את ההריון וגם לאלו שמגיעים רגע לפני הלידה. הנהלים בתקופת הקורונה משתנים בין בתי החולים וגם באופן כללי הם משתנים בהתאם למצב. כך למשל בחלק מבתי החולים מתאפשרת כניסה של מלווה אחד בלבד לחדר הלידה, ההתייחסות לאישה שמגיעה ללדת יכולה להיות שונה אם היא צריכה להיות בבידוד / מאומתת לקורונה / וכו'.

ההמלצה שלנו היא ליצור קשר עם בית החולים (ואם יש יותר מאחד ששקלתן עשו סבב טלפונים) שבו אתן חושבות שתלדו ובדקו מה הנהלים העדכניים במחלקות השונות: חדר לידה, מחלקת יולדות ותינוקייה. כמה מלווים רשאים להיות איתכן, האם דולה יכולה להגיע בנוסף למלווה, האם על המלווה להציג בדיקת קורונה שלילית בכניסה למחלקות, אם אתן מעוניינות באפס הפרדה בדקו איך בית החולים מאפשר או לא במקרה (חמסה חמסה) ותצטרכו בידוד וכל שאלה או תהיה אחרת שיש לכן.


שבוע 37: התפתחות העובר


אורכו כ-48 ס״מ ומשקלו כ-2.9 ק״ג - ממש כמו אבטיח קטן.

הריון שבוע 37

חשוב לזכור, משקל העובר הוא הערכה ולא תמיד ההערכה הזאת מדויקת ונכונה, יכולה להיות סטייה למעלה או למטה במשקל העובר.


בשבוע 37 העובר מקבל חמצן באמצעות השליה ומתאמן על הנשימה לקראת יציאתו לאוויר העולם. הקואורדינציה שלו הולכת ומשתפרת, הלפיתה שלו הופכת חזקה, בקרוב תוכלו להרגיש את האחיזה המרגשת הזו כשהוא יחזיק לכן את האצבע.

 

התפתחות מערכות גופו של העובר מסתיימות השבוע והוא מוכן ליציאה ורק מחכה לרגע הנכון.

 

 

בדיקות בשבוע 37


- שבוע 37 הוא השבוע האחרון המומלץ לביצוע בדיקת GBS.

- כדאי להמשיך במעקב אחות / אחות ליווי הריון לצורך בדיקת לחץ דם, חלבון בשתן ועלייה במשקל.

- לפי המלצת הרופאה ייתכן ויומלץ לכן להגיע בקרוב לבדיקת אולטרסאונד אצל הרופאה אשר מלווה אתכן לאורך ההריון. אם תלדו עד אז (הלוואי!) תשנו את התור לחודשיים לאחר הלידה.


המלצות סטייל וביוטי


- הקלישאה ׳את הכי יפה כשנוח לך׳ מעולם לא הייתה נכונה יותר. באיזה בגד אתן מרגישות יפות ונינוחות? לוק שכולל ג'ינס הריון הורס וחולצה לבנה או שמלה קלילה ונעימה? מה שבטוח טופ נעים ונעליים שטוחות. נוח לנו, אנחנו יפות (וגם עפות על עצמנו).


ושיהיה חודש תשיעי נעים, ככל הניתן!


בשורה התחתונה בשבוע 37


- בשבוע 37 מומלץ שהזמנת הלידה תהיה סגורה: עגלה, סלקל, עריסה, אמבטיה לתינוק וכו'. ציוד שכדאי שיהיה זמין ומוכן (בין אם זה בבית שלכן או בבית של הסבתות והסבים לעתיד): ציוד לטיפול בתינוק, טקסטילים וביגוד ראשוני. אם יש דברים נוספים שאתן רוצות להכין מראש לקראת הלידה או שאתן מרגישות ששכחתן משהו כנסו לכאן ותעברו על הרשימה שלנו.


- בשבוע 37 מומלץ שתיק הלידה יהיה מוכן, כדאי שהוא יהיה באוטו או ליד הדלת ובכל יציאה תקחו אותו איתכן, לכל מקרה שלא יבוא. ההמלצה הכי הכי שלנו היא שהתיק יהיה מוכן לגמרי (ממברשת שיניים נשנושים ועד שמן שקדים חדש וסגור) כך שגם אם באמצע היום הגעתן לחדר לידה והתיק לא איתכן תוכלו במיידי להקפיץ חברה או משפחה להביא לכן את התיק בלי שהם יצטרכו לחפש את כל מה שחשוב לכן. לא לשכוח לקחת ת.ז בכל יציאה מהבית.


- בשלב הזה של ההריון ורגע לפני הלידה אנחנו ממליצות לעשות שיחה זוגית ולדסקס על תוכנית הלידה שלכן, להציף את הדברים שחשובים לכן וגם לדבר על ההחלטות ההוריות הראשונות שתצטרכו לקבל במהלך הלידה ואחריה. כמו אפס הפרדה, ביות מלא או חלקי, לידה טבעית / עם משככי כאבים / קיסרי (אם הוא מתוכנן מראש או רק להכיר את האפשרות), מי יהיה בחדר לידה, האם תרצו שיגיעו לבקר רגע אחרי הלידה / אחרי השחרור וכל דבר אחר שחשוב לכן ולבן או בת הזוג.

- שבוע 37 הוא השבוע האחרון שבו ניתן לבצע בדיקת GBS במידה ותרצו.

- אם יש משהו שממש היינו שמחות לשמוע כשאנחנו היינו בהריון זה את הפרק בפודקאסט שלנו, על איך מגדלים תינוקות לפי הגישה המונטסורית (כן, זה רלוונטי כבר מהבטן גם בשבוע 38). אתן מוזמנות להאזין לשיחה על חינוך מונטסורי, איזה ציוד כדאי שיהיה לנו בבית ועל מה אפשר לוותר, התפקיד שלנו כהורים ועוד הרבה כלים וטיפים שתוכלו ליישם בקלות.

להאזנה לחצו על Play:

 

 

לשבוע הקודם >>

 

לשבוע הבא >>

 

 

 

ברוכות הבאות, נעים מאוד להכיר

שמי טל מאור זינגרמן, המייסדת והעורכת של ׳אמהות בסטייל׳.

מעצבת, יזמית, אשת קהילות ותוכן, נשואה לשי ואמא גאה לשתי בנות שהן פשוט החיים שלי. בשנת 2010 פתחתי את הבלוג הראשון שלי ׳כלות אורבניות׳ ומאז אני לא מפסיקה לכתוב ולצלם. כאן במגזין ובקהילות שלנו אני משתפת את כל ההמלצות והתובנות שלי כאמא מכורת עיצוב ואסתטיקה וגם סוקרת שלל מוצרים מעולמות הלייף סטייל לאמהות וילדים.

במהלך השנים האחרונות התאהבתי בחינוך המונטסורי והחלטתי להתעמק באהבה האמיתית שלי: לבבות של ילדים והורים.
בשנת 2021 התחלתי ללמוד את הגישה באופן רשמי בארגון המונטסורי העולמי מייסודה של ד״ר מריה מונטסורי וממשיכי דרכה.
כיום אני בעלת תעודת מונטסורי אסיסטנט לגילי 0-3, 3-6 וגם 6-12

ובאוקטובר 2023 התחלתי ללמוד לקבלת תואר דיפלומה בינלאומי ולהפוך למדריכה מונטסורית מוסמכת AMI .

אני מאמינה שתוכן טוב, יפה ואיכותי יכול לשדרג מהותית את חווית האימהות ובעיקר לגרום לכל אחת מאיתנו לא להרגיש לבד.
ואם הגעת עד לכאן,
כנראה שאת מסכימה איתי ואת הכי מוזמנת להצטרף!


מחכה לך בקבוצה הסודית  בקבוצת עיצוב חדרי הילדים  וגם באינסטגרם הפעיל שלי >

 

 

טל מאור זינגרמן